inca o gonflabila

In 2009 a aparut o oportunitate si am gasit second un motoras Suzuki 2.5. Citisem pe forum-ul rapitori.ro ca este ideal pentru o gonflabila mica. Zis si facut, luat, dar ulterior, cu el acasa, incolteste la finele lui 2009 ideea gonflabilei. In ianuarie 2010, apare in peisaj si King-ul din imagine. Toate bune si frumoase, excursii in Delta, pescuit etc., dar nu eram multumit de motor, doua persoane in barca plus bagaj, la mersul in amonte pe Dunare era jale. Asa ca, in august 2010, la finele concediului, oprim in Tulcea sa vada sotia o rochie. Din magazin in magazin ajungem si la AMERiCAN NAUTICS, unde, intrand, brusc subiectul rochie s-a volatilizat si in colimator a intrat motorasul MERCURY 5HP (nu mai mult ca lipseste permisul). Ca urmare, desi (din lipsa de timp) abia i-am terminat rodajul, actualmente detin barcuta din cea de-a treia poza. Sunt multumit de ea si sper sa reusesc sa o si folosesc.
In speranta ca nu v-am plictisit,
Cu stima,
mdascalu
 

Atașamente

  • 10042010252.jpg
    10042010252.jpg
    44.4 KB · Vizualizări: 187
  • 10062010273.jpg
    10062010273.jpg
    97.2 KB · Vizualizări: 145
  • 05082010314.jpg
    05082010314.jpg
    91.7 KB · Vizualizări: 158
  • 26082010360.jpg
    26082010360.jpg
    89.3 KB · Vizualizări: 160
  • 23102010635.jpg
    23102010635.jpg
    77.2 KB · Vizualizări: 163
  • 24102010653.jpg
    24102010653.jpg
    43 KB · Vizualizări: 146
  • 24102010668.jpg
    24102010668.jpg
    64.2 KB · Vizualizări: 150
Ar fi și asta o treabă. Apropo, ce s-a întâmplat cu Suzuki 2,5 ?? Sunt pe cale să achiziționez o canoe la care s-ar preta așa ceva, dar aș vrea să știu dacă se merită.
 
Pai l-am luat de la cineva de la Bucuresti in octombrie 2009, l-am reparat (avea semeringurile de la grup - cisma, taiate si intra apa), iar dupa aia tipul l-a cumparat inapoi (septembrie 2010). Ca si valoare cu cat l-am luat l-am si dat.
Kingfisher-ul meu cu DF 2.5 mergea pe dunare in aval cu cca 13 km/h, dar in amonte cu barca plina 2 - 5 km/h. Mai avea si momente in care se chinuia si barca statea pe loc. Cand eram doar eu in barca mergea in amonte cu pana la 8 - 9 km/h.
Acum nu stiu cum sa spun, gonflabila are o hidrodinamica de autobuz in comparatie cu o canoe, deci parerea mea e ca face fata cu succes un motor de 2.5 Hp.
 
Ultima editare:
Mulțumesc, aștept până pe 18 iun când ar cam trebui să văd canoea acasă și dacă reacționează pozitiv nevasta, poate o pun și de un motoraș!!!! ;)
 
Pai l-am luat de la cineva de la Bucuresti in octombrie 2009, l-am reparat (avea semeringurile de la grup - cisma, taiate si intra apa), iar dupa aia tipul l-a cumparat inapoi (septembrie 2010). Ca si valoare cu cat l-am luat l-am si dat.
Kingfisher-ul meu cu DF 2.5 mergea pe dunare in aval cu cca 13 km/h, dar in amonte cu barca plina 2 - 5 km/h. Mai avea si momente in care se chinuia si barca statea pe loc. Cand eram doar eu in barca mergea in amonte cu pana la 8 - 9 km/h.
Acum nu stiu cum sa spun, gonflabila are o hidrodinamica de autobuz in comparatie cu o canoe, deci parerea mea e ca face fata cu succes un motor de 2.5 Hp.

Vezi tu, chestia asta cu amonte si aval depinde de viteza curentului la un moment dat. Viteza ta trebie sa fi fost undeva la 9 km/h pe apa statatoare, iar curentul 4 km/h. De aseea masurai viteza in aval 9 + 4 = 13km/h, si in amonte amonte 9 - 4 = 5km/h.

Daca mergi maine pe alta sectiune undee viteza curentului e de 2 km/h vei avea in aval 9+2 = 11 km/h, iar in amonte 9-2 = 7km/h

Intrebarea este: Oare cu motorul de 5CP mergi mai repede de 9 km/h cu aceeasi barca LA FEL DE PLINA pe apa statatoare?

Ca daca mergi tot cu 9-10 km/h nu ai facut nici mare branza dpdv viteza.
 
Vezi tu, chestia asta cu amonte si aval depinde de viteza curentului la un moment dat. Viteza ta trebie sa fi fost undeva la 9 km/h pe apa statatoare, iar curentul 4 km/h. De aseea masurai viteza in aval 9 + 4 = 13km/h, si in amonte amonte 9 - 4 = 5km/h.

Daca mergi maine pe alta sectiune undee viteza curentului e de 2 km/h vei avea in aval 9+2 = 11 km/h, iar in amonte 9-2 = 7km/h

Intrebarea este: Oare cu motorul de 5CP mergi mai repede de 9 km/h cu aceeasi barca LA FEL DE PLINA pe apa statatoare?

Ca daca mergi tot cu 9-10 km/h nu ai facut nici mare branza dpdv viteza.

E o problemă clasică de manual de fizică clasa a- IX -a, la capitolul mișcare rectilinie uniform variată, dacă-mi amintesc bine............ cel puțin în cel editat prin 1984, după care am învățat.
 
@mihai 99 - da merg, testat pe Bicaz si pe Dunare. Am citit postul de pe rapitori. ro, de fapt, cand l-am citit, marturisesc ca atunci eram bucuros de alegerea facuta (la DF2.5 ma refer). E, cand am si testat real, situatia s-a schimbat. King-ul intra in glisaj dupa 15 km/h, cu DF-ul nu reuseam, in cel mai fericit caz cca. 13km/h. Cel putin in cazul meu, schimbarea motorului a avut ca efect intrarea in glisaj a barcii si asta cu bagaj sau 2 persoane (mai am un prieten bun care a mers cu barca mea cu ambele motorizari si recunoaste ca "E alta barca"). Mai mult nu am incercat (adica 2 persoane si bagaj) si sincer nu nu cred ca merge, sau poate merge, dar cred ca atunci motorul e turat la maxim. Si asa ca sa intru in glisaj accelerez la 5000 rpm si mentin glisajul apoi in jur de 4500 rpm.
Mai e o chestie referitoare la consum, daca inainte, la doua drumuri Uzlina - Mahmudia cu DF-ul consumam 8 -9 l de benzina, cu motorul de 5 HP consumul s-a dus la 12 - 13 litri.
Cu stima,
mdascalu
 
Ultima editare:
@mihai 99 - da merg, testat pe Bicaz si pe Dunare. Am citit postul de pe rapitori. ro, de fapt, cand l-am citit, marturisesc ca atunci eram bucuros de alegerea facuta (la DF2.5 ma refer). E, cand am si testat real, situatia s-a schimbat. King-ul intra in glisaj dupa 15 km/h, cu DF-ul nu reuseam, in cel mai fericit caz cca. 13km/h. Cel putin in cazul meu, schimbarea motorului a avut ca efect intrarea in glisaj a barcii si asta cu bagaj sau 2 persoane (mai am un prieten bun care a mers cu barca mea cu ambele motorizari si recunoaste ca "E alta barca"). Mai mult nu am incercat (adica 2 persoane si bagaj) si sincer nu nu cred ca merge, sau poate merge, dar cred ca atunci motorul e turat la maxim. Si asa ca sa intru in glisaj accelerez la 5000 rpm si mentin glisajul apoi in jur de 4500 rpm.
Mai e o chestie referitoare la consum, daca inainte, la doua drumuri Uzlina - Mahmudia cu DF-ul consumam 8 -9 l de benzina, cu motorul de 5 HP consumul s-a dus la 12 - 13 litri.
Cu stima,
mdascalu

Daca intri in glisaj e super OK!! :eek:
Si singur in barca daca reusesti glisajul, tot merita investitia motorul de 5 CP

Mi se pare insa stranie viteza, trebuie sa ai undeva intre 20-25 km/h pt un glisaj curat. Dar nu cunosc barca asa ca te cred!

Eu intotdeauna am sustinut ca nu e diferenta intre un 2.5 si un motor o idea mai mare DAR NUMAI PT DEPLASAMENT.
Din acest motiv motorul meu portabil e un motor de 8CP in doi timpi. Ca sa nu existe dubii daca intra sau nu intra in glisaj.
 
@mihai99 - pai sa stii ca in principiu ma apropii de 20 - 21km pentru glisaj, cert e ca la 17km/h coboara prova din ceruri spre luciul apei. Acum, din ce am vazut eu, in momentul in care apare "Y"-ul in urma barcii (ca sa raspund si pentru ovidiu66), inseamna ca deja gonflabila e in glisaj. Special am pus poza ca sa "sustina" afirmatia mea. DF-ul 2.5 facea un fel de spuma in spate. La "WOT" desi termenul nu stiu daca e corect pentru barci, nu depaseste 21 km. Se poate sa gliseze si mai repede, da ma cam enerveaza pozitia aia incomoda, in care trebuie sa ma aplec spre prova.
PS. KINGFISHER 300
Recomandat motor 6HP
Max. motorizare 10 HP
PS.PS. Stiu ca iubesti motorul ala DF 2.5, crede-ma pe cuvant, a fost PRIMUL meu motor de barca, l-am ales si la ceea ce ai scris pe forum domu' Mihai, da' pentru barca mea era un pic prea mic. Poate pentru un 2.7, nu stiu. Acum sunt relativ multumit, desi caut documentatie, ce sa-i fac sa-l duc spre 6 HP. Nu banuiesc eu inca exact unde este limitarea, dar intr-un final am sa-i dau eu de capat.
Cu stima,
mdascalu
 
Motorul de 2.5 CP NU va reusi sa gliseze nimic. E un motor mic, numai bun sa impinga la deplasament gonflabile Urmatorul pas logic e un motor care poate impinge ambarcatiunea in glisaj. Orice motor intermediar nu pra are rost. Asta am sunstinut intotdeauna. Tu ai facut pasul asta asa ca felicitari

2.5 e dealtfel motorul ideal pentru ambarcatiuni mici care merg la deplasament prin design: canoe, lotci, motr atuxiliar pentru barci cu panzede pina la 5-6 m, etc.

@ Ovidiu ce s-a intamplat cu Honwave 3.8i ? Un RIB integral pneumatic! E o barca foarte interesanta, la un pret superb. Cred ca ar face o super pereche cu motorul tau! Pacat ca aici in CA/USA nu se gaseste.
In Anglia sunt foarte apreciate. Sunt destui de multi pe rib.net care ies cu ele pe ocean. 3.8i e preferat modelului cu podea de aluminiu. Uite aici Honwave 3.8 Air V Floor or 4.0 Alluminum - Page 1 - RIBnet Forums

Abia astept impresii.
 
Salut Mihai,
Si eu sunt nerabdator sa vad Honwave-ul 3.8 Air V Floor, dar din pacate dealerul nu are pe stoc decat modelul cu podea din aluminiu.De modelul cu podeaua din aluminiu nu sunt interesat pentru ca este prea grea (peste 80kg) si asamblarea imi ia mult timp.Modelul 3.8 Air V Floor are doar 48 kg, acceptabil pentru dimensiunile sale.M-am hotarat ca inainte sa cumpar barca, sa o vad in realitate, dealerul mi-a spus ca o aduce doar pe comanda si nu as vrea sa iau tzeapa(nu ma refer aici la seriozitatea dealerului ci la calitatea barcii).Am o retinere in privinta podelei gonflabile de inalta presiune, dupa cum m-ai sfatuit as vrea sa o testez, sa vad daca este suficient de rigida.Multam' pentru documentatie, am citit pe forum diverse opinii pro si contra despre Honwave-ul T38-IE2 si neaparat trebuie sa o vad inainte de cumparare.Pretz-ul este 1600 euro, cu vedere doar in poze, la saracia din Romania dealerii nu se mai incarca pe stoc cu produse ,probabil greu de vandut.La fel este si cu Gumotex-ul Solar 410 C, totul se aduce doar pe comanda. La Solar 410C am dubii in privinta podelei, am vazut un film cu un tip de talia mea si se cam indoaie podeaua la mijloc YouTube - ‪Self Rescue in Innova Sunny 2‬‏ ,dar cu Gumotex-ul Solar 410 C ma risc sa il cumpar si fara sa il vad. Numai bine!
 
Ultima editare:

Back
Sus