D4

Gigi, vei avea oricand respectul tuturor marinarilor de pe forum, caci pasiunea noastra nu se masoara in bani :). Imi amintesc cand aveam 13 ani, mi-a vandut unu din cartier o jumatate de flotor de hidrobicicleta cu 100 de lei, o gramada de bani pt mine. M-am apucat si i-am facut o punte din panza cauciucata, un catarg de lemn si o randa dintr-un cearsaf, plus 2 flotoare laterale. Vara aia cred ca a fost cea mai frumoasa din copilaria mea, eram pe Brates non-stop, uitasem de casa si familie :). Felicitari pentru ambitia de a-ti depasi sincopele vietii...
 
Ultima editare:
bravo! bravo! bravo!
acum cativa ani am vazut la tv un reportaj la o regata de d4 pe siut ghiol, si o pustoaica fericita ca luase primul loc.....regate de d4 se mai fac si pe herastrau...e un inceput evident un d4, iar unii o folosesc ca barca de servici pe barci mai mari...
felicitari si succes!
ibi.
 
rex, am intzeles ca ai 120 de kg, pana mea, respectabil, catzi ani ai ? Cand ne vedem pe alexandra sa imi dai lectzii de navigatzie ?
 
Plaudite!

Ma alatur si eu celorlalti colegi de forum care si-au scos palaria in fata unor asemenea pasionati. Ma bucur tare mult sa vad ca gasim in aceasta menajerie virtuala si asemenea exemplare de nota 10+, asemenea oameni atat de admirabili in indrazneala, consecventa si modestia lor. BAs le chapeau, messieurs!
Am auzit de cineva care a spus ca nu se teme ca nu exista viata dupa moarte, ci ca nu exista viata inainte de moarte. Draga colega, tu ne aduci aminte tuturor ca ceea ce trebuie sa incercam, fiecare dupa putirinta si tiparele sale, este sa traim cat mai mult implinindu-ne visele!
Si sa ne traiesti ca trebuiesti!
 
Nu pierd ancora, dar daca esti in tomis si vezi un chel pe punte la Alexandra, te rog atenioneaza-ma sa bem un spritz si sa comentam :)
 
sper sa mai vb cu tine, desi ma inhiba avantajul ala de 3 la 1, da...pari un tip fair :).Repet daca avem ocazia sa ne ...ascultam, poza mea e pe forum, te rog nu evita :)
 
din anumite motive am scos poza de la''sa ne vedem la fata'' da' se rezolva...nu uita de poze!
 
Ultima editare:
salut!
cu optimistu' cam pe'acolo...sunt cam din aceeasi caegorie...
la clsa 6,5 m, la inceput venea fiecare cu ce avea... dupa ce s-au inmultit, s-au separat pe caprarii.... ca mai apoi la acelasi tip de barca sa apara caprarii diferite...
skipper avea o vorba - fiecare cu ce are, fun sa fie....
si raman la ideea ca avand doar cateva barci mari, nu vom putea crea un curent de masa in ale sailingului...am vazut cum mere gyula impotriva curentului...
 

Atașamente

  • children-s-sailing-dinghy-optimist-166792[1].jpg
    children-s-sailing-dinghy-optimist-166792[1].jpg
    4 KB · Vizualizări: 56
  • d4_pra3[1].jpg
    d4_pra3[1].jpg
    50 KB · Vizualizări: 86
Ultima editare:
Ii indemn pe cei ce "lucreaza 10 ore pe zi" sa faca la fel. Nu costa mult (vreo 1000 lei, materialele), ofera satisfactia propriei munci si este o experienta din care se pot invata multe. In plus, un pas spre o barca mai mare.
Am postat niste poze aici, sper sa va placa: http://www.flickr.com/photos/11687805@N07/sets/72157609646171382/
plus niste filmulete: http://www.youtube.com/user/gigitolan
Vant bun tuturor
Gigi

Gigi, Felicitari!!! Imi doresc si eu atat de mult o barca si povestea ta m-a impresionat intr-atata, incat pentru cateva minute chiar am crezut ca as putea si eu :))) sa construiesc o barca... Pana la urma o sa imi iau un OpenBic, dupa ce o sa gasesc un raspuns la intrebarea "unde o tin?".
Taote bune,
Ramona
 
Ultima editare:
hi hi hi
Imi si imaginez cum o caram pana la etajul 10 si o agatam pe balcon!!!
Poate isi face mila de mine vreun prieten care poseda o curte.
Mai am timp pana la primavara sa disec situatia.

Omul intelept vara isi ia sanie si iarna isi ia barca. La primavara se scumpesc, acum se ieftinesc barcile, mai ales in Germania si tarile nordice!
 

Back
Sus