Vasla Alba 2011

Salutare tuturor,

Multi dintre voi au citit probabil peripetiile expeditiilor din ciclul Vasla Alba 2008, 2009 si 2010 (vaslaalba.blogspot.com). Anul asta o facem din nou. Vasla Alba 2011 va avea loc tot in Delta, ca si cea din 2010 cu promisiunea si angajamentul ca anul asta ajungem, la Sulina. Perioada probabila (99%) este 3 Sep - 10 Sep 2011.
Pana in prezent, suntem putini, un singur caiac plus inca o persoana posibila (sotia mea, prezenta in expeditia din 2009). Deci maxim doua caiace.
Poate se anunta pana la urma si cativa dintre cei de anul trecut dar inca nu au facut-o.
Asadar, daca vreti sa participati sunteti bineveniti.

Marian
 
Salut. Nu cred ca e adevarata chestia cu corturile. Anul trecut in Octombrie nu era si pana acum nu am auzit nimic despre asa ceva. Desi sunt motorizat si nu fac parte din "gasca" celor cu caiac in acea perioada voi fi in delta la vreun pescuit cu prietenii. Poate va opriti sa va trageti sufletul la vreo ciorba de peste!
 
Imediat ce am primit vestile de la Crocodilu am scris la ARBDD intrebandu-i daca nu se poate totusi campa avand in vedere imposibilitatea fizica de a ajunge la destiatiile permise. Desi nu am primit inca niciun raspuns, imi vine greu sa cred ca nu mai poti legal sa faci o iesire cu caiacele in Delta. Daca totusi nu mai exista acesta posibilitate voi scrie la Ministerul Turismului (sau cum s-o mai fi numit acum).
 
dupa cum spuneam in alt topic al acesrui site libertatile din Romania se ingradesc incet incet si nu stiu daca stiti ca deja exista o lege in Romania pe baza carea se percep taxe pentru camparea in paduri deci daca va cere padurarul bani sa stiti ca o face justificat (dar totusi nu dati bani daca nare chitantier) deci de ce sa nu taxeze Delta ?
ca doara mare foamea de bani la bugetul diferitelor institutii
dar sa interzica total camparea in delta :mad:

Ma mir ca nu au facuto pina acuma b-)
 
Din povestirile celor care au fost la pescuit anul trecut,se pare ca au fost amendati doar cei care au pus corturile in zona Crisan si Mila 23 -probabil si la indemnul patronilor numeroaselor pensiuni din zona,cu preturi destul de ridicate.Pe Sf. Gheorghe in schimb,i-au controlat doar daca au permisul de pescuit si uneori,taxa de intrare in delta.O doamna mai in varsta din echipa de control atragea atentia sa nu lase gunoaie la plecare.
Cred ca este o mare diferenta intre o tabara de pescari,care stau 7-8 zile cu cortul undeva in delta,cu multe ambalaje nedegradabile,copaci taiati pentru foc,maluri sapate,etc si popasul de o noapte al unor caiacisti.
Canalul Sulina este interesant de parcurs cu caiacul ? Cu malurile lui placate cu bolovani, mai ceva ca digurile din Eforie? Este foarte adevarat ca si pe Sfantu ,ca si in restul deltei,este din ce in ce mai greu sa gasesti un loc bun,un mal neinvadat de stuf in care sa poti intinde un cort. Nu stiu cum este pe Chilia,dar fiind chiar pe granita,prefer sa-l evit,chiar daca am P.G.
 
Noi nu mergem pe Sulina decat putin de tot. Vrem un traseu sinuos, care sa atinga Letea, apoi Caraorman, L. Rosu si apoi Sulina, ca sa-ti dau cateva repere. Sa mergem pe Sulina mi se pare cam sec, sincer sa fiu.
Am postat traseul pe care intentionam sa mergem intr-o alta intervetie de-a mea. La sugestia unor membri ai forumului l-am schimbat putin urmand ca forma finala sa o definitivez zilele astea candva.
Totusi, daca nu e legal sa mergem in Delta, vom merge pe un rau unde e inca voie. De exemplu pe Somes, poate Siret... vedem noi. Ideea de a da extemporale pe la Politie in concediu nu-mi surade prea tare.
 
NU am primit răspuns scris dar am dat telefon. În dulcele stil clasic românesc, am fost făcut ping-pong între diverşi angajaţi ai respectivei instituţii dar până la urmă am vorbit cu o distinsă doamnă care mi-a explicat că interdicţia e clară şi că nu se fac derogări.
Eu i-am explicat că pot să-i spun locul şi ziua şi pot să vină în control să vadă dacă lăsăm gunoaie etc.

Răspunsul a fost tulburător. Parafrazând, a spus că nu e numai vorba de gunoaie ci şi de resturile biologice ale excursioniştilor iar ele care rămân în Deltă.
I-am spus că nu imi vine să cred că vorbim despre ce rămâne în spatele unei tufe dar asta a fost.
Evident, am scris Ministerului Dezvoltării şi Turismului un mail în care îi înterb care e poziţia dânşilor. Am pus mailul meu căte ARBDD şi am relatat dialogul -hai să zicem interesant- cu respectiva doamnă. Aştept răspunsul de la Minister.

România nu încetează a mă surprinde.
 
Pe Chilia am făcut câteva concedii la cort, la Pardina, Chilia Veche și mai ales Periprava, ultimul acum 3 veri și nu am avut nici o problemă cu autoritățile, chiar dacă nu aveam nici permis de pescuit. Oricum, cu o singură vargă nu am prins decât peștele pe care l-am mâncat, cum tragea mai mult mă opream. Dacă lucrurile s-au schimbat și nu o să mai am sentimentul de libertate, nu-mi mai calcă piciorul pe acolo.
 
NU am primit răspuns scris dar am dat telefon. În dulcele stil clasic românesc, am fost făcut ping-pong între diverşi angajaţi ai respectivei instituţii dar până la urmă am vorbit cu o distinsă doamnă care mi-a explicat că interdicţia e clară şi că nu se fac derogări.
Eu i-am explicat că pot să-i spun locul şi ziua şi pot să vină în control să vadă dacă lăsăm gunoaie etc.

Răspunsul a fost tulburător. Parafrazând, a spus că nu e numai vorba de gunoaie ci şi de resturile biologice ale excursioniştilor iar ele care rămân în Deltă.
I-am spus că nu imi vine să cred că vorbim despre ce rămâne în spatele unei tufe dar asta a fost.
Evident, am scris Ministerului Dezvoltării şi Turismului un mail în care îi înterb care e poziţia dânşilor. Am pus mailul meu căte ARBDD şi am relatat dialogul -hai să zicem interesant- cu respectiva doamnă. Aştept răspunsul de la Minister.

România nu încetează a mă surprinde.

Am aflat de toate interdictiile si legile aiurea date in numele protejarii deltei, insa intrebarea este, ele chiar se aplica? Adica, pe margini si pe micile canale pierdute in salbaticie, chiar umbla cineva cu chitantierul? Ca nici eu nu am chef sa imi fac nervi in concediu, dar nici la delta nu as renunta ... Deci, cei ce au batut delta anul asta sau anul trecut, ce ne pot spune din experienta lor? Raspunsul lor pare cu mult mai interesant decat pozitia oficiala.
 
Cred că Krisius ar putea să vina cu ceva informaţii, că e tulcean şi face ture cu caiacul pe canalele deltei.dar nu l-am mai văzut de mult pe aici...
 
ideea nu e dacă se aplică sau nu legea. adică dacă vine cineva cu amenda sau nu. nu nu vreau să încalc legea cu bună ştiinţă. de exemplu, înainte de prima excursie pe Mureş am citit Legea Apelor. în altă ordine de idei, nu depăşesc viteza legală şi nu mi-am cumpărat antiradar. nu am nevoie. nu merg cu tramvaiul fără bilet şi nu dau şpagă.
la fel şi cu Delta. dacă nu există posibilitatea legală, nu mă duc. e simplu.
viaţa mea e simplă, în general :)
 
ideea nu e dacă se aplică sau nu legea. adică dacă vine cineva cu amenda sau nu. nu nu vreau să încalc legea cu bună ştiinţă. de exemplu, înainte de prima excursie pe Mureş am citit Legea Apelor. în altă ordine de idei, nu depăşesc viteza legală şi nu mi-am cumpărat antiradar. nu am nevoie. nu merg cu tramvaiul fără bilet şi nu dau şpagă.
la fel şi cu Delta. dacă nu există posibilitatea legală, nu mă duc. e simplu.
viaţa mea e simplă, în general :)


Ai dreptate, sunt de acelasi principiu. Dar ... Exista capcane puse cu buna stiinta, asta cu Delta mi se pare chiar un bun exemplu. 5 locuri oficiale de campare inseamna favorizarea cuiva de a face niste bani usori prin fortarea mainii turistului. Daca legea e aberanta, nu aberez si eu odata cu ea.
 

Back
Sus