doresc informatii avizate - motor counterhour

va rog sa imi spuneti care sunt argumentele pro si contra ptr a pune pe o barca un motor counterhour (rotatie inversa).

multumesc

astept informatiile
 
va rog sa imi spuneti care sunt argumentele pro si contra ptr a pune pe o barca un motor counterhour (rotatie inversa).

multumesc

astept informatiile

Trebuie sa cumperi elece speciale, altfel vei merge cu spatele in F si cu fatza in R :cool:


Stiu ca se monteaza un motor normal si unul invers cand pui doua motoare pe barca, ca sa anuleze cuplul.
 
motorul provine de pe o barca care avea un motor de rotatie normala si acesta era cel care anula cuplul.

intrebarea este: daca eu pun acest motor ca motor unic pe o barca, motorul avand elicea potrivita care ar fi dezavantajele si avantajele privind manevrabilitatea barcii, viteza si reparatii in caz de avarie.

multumesc

astept in continuare
 
Salut. Nu stiu cum functioneaza barcile care au doua motoare,dar am vazut destule la care sensul de rotatie era la fel la ambele motoare si mergeau de mama focului. Daca e unic motor nu ai probleme de manevrabilitate,eu am pe barca asa ceva,problemele apar cand trebuie sa schimbi ceva,datorita faptului ca majoritatea merg in partea cealalta. Nu te gandi ca nu o sa ai prea curand nevoie de elice de exemplu,nu stii ce e sub apa si oricand o poti lovi si distruge,atunci incepe distractia fiindca nu vei gasi pe nimeni care sa aiba pe stoc asa ceva iar prietenii au toti eliciile pe invers si nu te pot ajuta.La fel se intampla si cu pinioanele din transmisie. Nu vreau sa te sperii,dar ia in calcul si aceste aspecte,eu merg de 4 ani asa si nu am avut ghinion.Succes! Ce motor este?
 
Bun!!! O sa ai satisfactii mari de la el. Ai grija ca piciorul costa cam de la 3000 euro in sus,deci atentie.
 
motor counter-rotation

va rog sa imi spuneti care sunt argumentele pro si contra ptr a pune pe o barca un motor counterhour (rotatie inversa).

multumesc

astept informatiile

Salut
Din cate inteleg ai un motor cu grupul si elicea counter-rotation.
In principiu la orice obiect care se invarte apare un moment de rotatie si conform principiului actiunii si reactiunii, in suport (ax) apare un contramoment de sens invers. De exemplu la elicoptere, daca nu ar fi elicea(rotorul) de coada , elicea principala s-ar roti intr-un sens iar corpul elicopterului in sens invers :D. De aceea a aparut necesitatea celui de-al doilea rotor, sau varianta cu doua rotoare (elice) pe acelasi ax, una intr-un sens si cealalta in sens invers.

De obicei motoarele counter-clockwise rotation se monteaza pereche cu altul cu sens normal (clockwise) tocmai pentru a contracara efectul momentului de rotatie.
Presupunand, la limita, ca o barca ar fi perfecta, echilibrata, chila dreapta etc, conditii ideale, la montajul cu un singur motor perfect centrat, din cauza momentului de rotatie al elicei barca va avea tendinta de virare spre bordul spre care se invarte elicea. De aceea, deasupra elicei, sub talpa anticavitatie exista, la marea majoritate a motoarelor si mai ales la puteri mai mari, un pinten profilat ca o aripa de avion, asa-zisa "aripioara de rechin", care are rolul de a "sparge" momentul de rotatie. In fctie de cum merge barca cu motorul respectiv, daca "trage" sau nu intr-o parte, se slabeste surubul si se mai roteste aripioara respectiva.
Volvo Penta de exemplu au scos, mai demult, ce-i drept, transmisia DuoProp, cu doua elice pe ax, una se invarte intr-un sens , cealalta in sens invers. Una este pentru contramomentul celeilate. Ma rog, face mai multe acolo, dar nu intram in amanunte (elice supraalimentata etc).

In concluzie, in afara faptului ca sunt mai rare si trebuie sa ai grija ce piese comanzi pt el, nu vad de ce nu ar merge pe o barca normala.

Noi fiind dealeri HONDA, daca ai nevoie de ceva piese, da-mi un mail cu seria motorului, modelul, an fabric etc .. tot ce scrie pe tablitele de identificare sau daca ai detalii in actele lui:
BF135 (A-A1-A2-AX-AT-D2-D3-D4 ETC) LRTU
BBJM-3012581
ceva de genul asta , seria e data din burta.

Dupa grupul ala de 4 litere si seria pot sa il identific in programul de service si sa iti aduc orice piesa de la el.
Mai este un singur semn de intrebare :daca este de pe piata America sau Europa. Progamul nostru nu recunoaste seriile motoarelor aduse din America. Sau mai bine zis recunoaste , dar nu am acces la baza de date cu desfasuratele pieselor, chestii comerciale de licente etc.
Daca e din Europa, no problem.

O zi buna in continuare!

Tulcea
shop/showroom faleza
sales@hydro-tech.ro
0240 510830

service HONDA-Tulcea
office@moaboats.ro
0240 535 186
 
Ultima editare:
in primul rand cele 2 elice nu sunt pt anularea contamomentului uneia celeilalte,acesta este doar efectul secundar anularea asta.efectul principal este acela de a crea un contra curent produs de a 2 elice catre prima astfel producandu-se o forta mult mai mare de propulsie elicei principale.avantajul este ca ai forta mare de propulsie adica viteza sau tractiune in functie de pasul elicelor.
exista o carte nu stiu cum se numeste dar am citit-o acum 12 ani in care erau enumerate metodele prin care poti mari forta elicelor prin duze la elice,elice contra rotativa etc.
dezavantajul este ca daca se rupe un ax caci sunt 2 te costa foarte mult,inclusiv pinioane etc.,dar din cate am citit marele avantaj este puterea mare .
 
... Volvo Penta de exemplu au scos, mai demult, ce-i drept, transmisia DuoProp, cu doua elice pe ax, una se invarte intr-un sens , cealalta in sens invers. Una este pentru contramomentul celeilate. Ma rog, face mai multe acolo, dar nu intram in amanunte (elice supraalimentata etc).

...............


in primul rand cele 2 elice nu sunt pt anularea contamomentului uneia celeilalte,acesta este doar efectul secundar anularea asta.efectul principal este acela de a crea un contra curent produs de a 2 elice catre prima astfel producandu-se o forta mult mai mare de propulsie elicei principale.avantajul este ca ai forta mare de propulsie adica viteza sau tractiune in functie de pasul elicelor.
exista o carte nu stiu cum se numeste dar am citit-o acum 12 ani in care erau enumerate metodele prin care poti mari forta elicelor prin duze la elice,elice contra rotativa etc.
dezavantajul este ca daca se rupe un ax caci sunt 2 te costa foarte mult,inclusiv pinioane etc.,dar din cate am citit marele avantaj este puterea mare .

Corect. Am si specificat asta (elice supraalimentata , cu apa bineinteles) dar in contextul nostru nu era relevant lucrul asta.
Si sunt doua axe, intradevar. Dar de obicei, la eforturi mari, se rupe o piesa de sacrificiu intermediara, un fel de mufa cu caneluri care este pe axul de transmisie vertical.

Nu am intrat in foarte multe amanunte tehnice pentru ca am considerat ca nu era cazul.

O seara buna in continuare.
 
motorul provine de pe o barca care avea un motor de rotatie normala si acesta era cel care anula cuplul.

intrebarea este: daca eu pun acest motor ca motor unic pe o barca, motorul avand elicea potrivita care ar fi dezavantajele si avantajele privind manevrabilitatea barcii, viteza si reparatii in caz de avarie.

multumesc
Nu conteaza in ce sens se invarte motorul atunci cand ai elicea potrivita( pas stanga sau pas dreapta)ai doua variante, mergi pe elice cu sensul care te impinge normal inainte si schimbi unghiul la trimer, sau inversezi comanda din mansa(telegraf) su de la impingatorul care de regula e un brat prins cam prin zona motorului sau chiar pe el. La majoritatea se poate schimba sensul de actionare
 

Back
Sus