Cat timp pot folosi o barca inamtriculata in afara tarii?

Salut la toata lumea.

Sunt nou pe forum si abia a intrat in mine microbul. Nu am barca inca si nici permis dar vreau sa depun pentru permis saptamana viitoare iar barca vreau sa cumpar cat mai curand!

Vreau o barca de vreo 5m cu un motor de maxim 70CP. Ma uitam la preturi pe diverse situri din tara si din afara tarii si nu am fost surprins sa observ ca oferta din afara este mai variata.

As vrea sa cumpar o barca din afara (barca + motor + peridoc) pentru ca este mai ieftina dar nu stiu pentru cat timp o pot folosi in tara. La masini este o perioada de maxim 90 de zile. Oare este aceeasi perioada si la barci?

Astazi s-a votat adererea Romaniei in spatiul Schengen - oare voi mai fi fortat sa inmatriculez barca in tara in cazul asta?

Multumesc foarte mult si abia astept sa impartasesc cu voi experiente cu barca!

Tudor
 
barca sub 7 m nu se inmatriculeaza,ptru motor iti trebuie carnet minim cls d
Nu induceti omul in eroare! In modul asta o sa inteleaga ca barca lui cu motor de 70 de cai nu trebuie inmatriculata, ceea ce nu este adevarat.
Nu se inmatriculeaza ambarcatiunile cu lungimea sub 7 metri si/sau cu motor mai mic de 15 kW (20,2 HP).
 
Da un telefon la capitania portului Timisoara si intreaba.
Oficiul de Capitanie Timisoara Sediul: Municipiul Timisoara, B-dul Mihai Eminescu nr.20 A, ap.4 Telefon/fax: 0256 493094
 
am o barca adusa din spania daca te intereseaza. motor mercury 50 hp de 4.7 metri cu sonda ptr pescuit motor electric e numai buna ptr pescuit si recreere.e din fibra. daca te intereseaza suna-ma si ne intelegem 0753228729 andrei
 
Salut!Acum am citit pe forum subiectul si EU am o barca adusa din Germania si are certificat de inmatriculare inclusiv motorul de 65 cp valabil in Germania mai trebuie sa o inmatriculez in Romania ? daca da stie cineva cum sa fac asta ?
 
Salut!Daca ai luat barca din Germania si spui ca are "certificat ... valabil in Germania", inseamna ca talonul nu este pe numele tau, ci al vanzatorului.Nu? Daca s-a operat transferul de proprietate si in actele barcii,iar talonul este pe numele tau,poti folosi barca si la noi fara probleme. Daca vrei sa o inmatriculezi la noi trebuie sa o radiezi din Germania. Act de proprietate si dovada radierii din Germania traduse in lb.romana sunt actele (din Germania) de care ai nevoie pentru inmatriculare.
O zi buna !
 
1. N-as vrea sa vorbesc cu pacat, dar fiind cetatean roman, fiscul are pretentia ca masina sau barca ta dobandita printr-un act valabil de proprietate, sa o inregistrezi la domiciliul stabil si sa platesti impozit pe ea.
Mai mult decat atat, ai sa ai surpriza urmatoare: daca actul de proprietate e incheiat acum 1 an de pilda, fiscul sa te impoziteze retroactiv, in momentul in care aplici pentru inregistrare .

Eu am pus urmatoarea intrebare inteligentelor sclipitoare de la fisc: daca am stat in japonia 5 ani si am cumparat si folosit acolo o masina..... acum aducand-o in tara voi plati retroactiv? Functionarul -ceata in priviri, nod in gat, iar raspunsul a fost ferm : DA !

Deci atentie la aventura inregistrarii sau a neinregistrarii barcii.

Daca doresti sa navighezi sub pavilion strain, de ce nu faci un act notarial de intrebuintare a barcii, pe termen nelimitat ? Barca ramane sub pavilionul tarii de bastina, tu ai in mana actul care iti da voie sa o folosesti, toata lumea e fericita. Ar mai ramane o problema: inspectia periodica pe carnetul ambarcatiunii ( daca exista asa ceva) . Daca nu exista ( cum e in Anglia de exemplu) atunci totul e ok.

2- Cat despre barca de 5m, ti s-a mai raspuns : sub 7m si 20cp nu se cere inmatriculare . Acum. Maine nu se poate sti ce lege tuna .

3. Citind intrebarea din titlu , o gluma s-a cerut instantaneu :
"Cat timp pot folosi o barca inmatriculata in afara tarii? "
- Pana se toceste ! :)

Asta din urma e si o urare pe care ti-o fac: sa treci peste birocratii si sa folosesti barca dorita, pana se toceste ! :)
 
Multumesc pentru raspunsuri!Da barca are certificat de Germania si NU este pe numele meu si nu are rubrica de revizie dar sa vad cum fac rost de un act de folosinta de acolo ca nu am aduso eu si acelui tip care a aduso nu am curajul sa-i dau certificatul ca poate raman fara el si am dat 3000 E pe barca si nu as vrea sa cresc gaini in ea.In alta ordine de idei ce fac cu peridocul ca a fost adus cu numere de Germania si certificat valabil iar apoi a plecat pentru radiere si dus a fost acum cum il mai inmatriculez fara nici un act si nici nu stiu daca a fost radiata acolo deci ??????? Multa stima !
 

Back
Sus