Intretinere: cum sa schimbi impeller-ul unui motor in 30 minute

Unii dintre noi prefera sa isi faca lucrarile de intretinere ale motoarelor singuri, fara sa apeleze la dealership, in felul acesta pot controla calitatea lucrarii, iar costurile sunt tinute sub control

Schimbarea impellerului este o operatie simpla, accesibila oricui are un nivel de indemanare mediu, si cateva scule.

Primavara aceasta am decis ca impellerul motorului Johnson 8.0 in doi timpi ar trebui schimbat. Impellerul are deja 5 ani, si mi se parea mie ca jetul de control "parca" aparea mai greu si era mai timid.

Am poposit in drum spre casa pe la dealership si am cumparat impeller-ul care vine cu "chieita" de plastic care se monteaza in tesitura axului motor ca sa formeze o cama ce va antrena impeller-ul. Am cumparat si cele doua garnituri ale pompei de apa. Din experienta stiu ca placa de frictiune din metal si metalul din interiorul carcasei pompei se uzeaza numai daca motorul trage nisip mereu. Nu era cazul asa ca am decis sa le schimb numai daca aratau uzate cand deschid pompa.

Minimimum de piese necesare:
1 Impeller + "chieitza" plastic
2 garnituri pompa de apa



Pasi: (IMPORTANT - motorul trebuie sa fie in neutru.)
-Pozele corespund pasilor-

1- Motorul Johnson 8.0 gata de lucru
CIMG2016.jpg

2- Motorul Johnson 8.0 are trei suruburi cate tin Lower Unit (LW) atasat, unul in partea anterioara a LW;
CIMG2017.jpg

3- Doua suruburi sunt in partea posterioara a LW chiar linga anodul sacrificial care nu trebuie demontat;
CIMG2018.jpg

4- Accesul la primul surub este simplu;
CIMG2020.jpg

5- Accesul la celelalte doua la fel de simplu;
CIMG2021.jpg

6- Suruburile demontate;
CIMG2022.jpg

7- Se scoate lower unit-ul cu grija. Axul motorului este lung, iar la acest motor axul schimbatorului iase cu tot cu lower unit. La alte motoare ramine atasat de partea superioara (power head) si iese din lower unit;
CIMG2023.jpg

8- Asa arata lower unit-ul detasat de power head;
CIMG2024.jpg

9-Corpul pompei cu cele patru suruburi, Daca sunt simetrc asezate, grija mare la cum sunt montate (pe ce fatza) piesele din pompa. La acest motor suruburile pompei sunt asezate asimetric;
CIMG2025.jpg

10-Suruburile pompei de apa sunt extrem de accesibile! Le demontam;
CIMG2026.jpg
 
Ultima editare:
Schimbare impeller (part deux)

11- Se extrage corpul pompei de-a lungul axului- a se observa tesitura pe ax in care intra piesa de plastic, "chieitza", care are rolul de antrenara a impeller-ului;
CIMG2027.jpg

12 Iata si "chieitza" despre care tot vorbim impreuna cu suruburile;
CIMG2028.jpg

13- Vechul impeller inca in pompa. Se extrage;
CIMG2029.jpg

14- Piesele pompei, vechiul si noul impeller, garniturile vechi(rupte) si noi, si placa de frictiune, care placa arata perfect;
CIMG2030.jpg

15- Pentru re-asamblase se aseaza prima garnitura, apoi placa de frictiune de metal, apoi sea de-a doua garnitura. Cum gaurile suruburilor sunt asimetrice, alegerea fetzei corecte este automata. Apoi se introduce noul impeller de-a lungul axului motorului. ATENTIE a nu se uita "chieitza" de antrenare, care se poate observa in poza la baza impellerului. Cama formata de chieitza se aliniaza cu adancitura din interiorul impeller-ului;
CIMG2031.jpg

16- corpul pompei se spreyaza cu ulei pe dinauntru, ca sa alunece;
CIMG2032.jpg

17- apoi corpul pompei se introduce pe axul motor pina la impeller, axul va fi apoi invartit cu mana in sensul acelor ceasorniculul in timp ce se preseaza usor corpul pompei contra impellerului, pentru ca impeller-ul sa isi plieze palele si sa intre frumos in interiorul pompei;
CIMG2033.jpg

18- Odata impellerul introdus in pompa si pompa calca corect pe garnituri se re-ataseaza suruburile pompei. A se folosi bun simtz sau o chieie dinamometrica cand strangem aceste suruburi. Locktite albastru e deasemenea indicat dar nu obligatoriu;
CIMG2034.jpg

19- re-inseram cu grija lower-unitul astfel incat tija schimbatorului si a motorului sa intre unde trebuie;
CIMG2035.jpg

20- Grija ca pompa de apa sa se angajeze corect pe tzeava de cupru.
CIMG2036.jpg

In plus:
- Daca axul motor nu vrea sa intre pina la capat, rotim usor de volanta motorului;
- Reatasam cele trei suruburi de fixare a lower-unitului si gata!

A se urmari si filmuletele de pe youtube: "impeller replacement"
 
Ultima editare:
Postare din categoria "Asa Da".
Foarte bine explicat, fotografii elocvente. De retinut! :ahoy:
 
am un evinrude 15 hp 4 t in relanti abia mai scoate apa si ffffierbinte cand il turez revine la normal.pompa trebuie schimbata dar ma intreb oare mercury fiind american se potriveste d.p.d.v. construciv cu evinrude. Ceva pareri? Felicitari pt lectia de mecanica pe care ai expus-o mihai
 
am un evinrude 15 hp 4 t in relanti abia mai scoate apa si ffffierbinte cand il turez revine la normal.pompa trebuie schimbata dar ma intreb oare mercury fiind american se potriveste d.p.d.v. construciv cu evinrude. Ceva pareri? Felicitari pt lectia de mecanica pe care ai expus-o mihai

Salut
De obice Evinrude este asociat cu Johnson. Ca si principiu de pompa de apa la toate motoarele este cam la fel, difera dimensiuni, forma de prindere, detalii, etc.
Intrebarea ta care este de fapt? Daca se potriveste pompa de apa de la un Mercury la Eevinrude? Raspunsul este nu.
Mai degraba cea de la Johnson.
Dar cel mai bine ar fi sa intrebi la un service Johnson/Evinrude. Acuma depinde si de model si de an de fabricatie pentru ca de ceva vreme nu prea am mai vazut marca Evinrude pe piata. Se pare ca s-a asimilat cu Johnson.

In Constanta nu stiu daca este asa ceva. In Tulcea este un service pentru outboard-uri Johnson/Evinrude, firma SC MOTOR ROMSERV SRL, ii gasesti pe net.
Am un nr de telefon de la ei, daca te ajuta cu ceva : 0744 293 454 / Adrian Danila

Daca aveai Honda, Yamaha sau Tohatsu te puteam ajuta mai concret.
SC MOA BOATS SRL
Dealer Autorizat | Moa Boats - Reparatii, service si intretinere motoare ambarcatiuni agrement
0240 535 186
office@moaboats.ro
Asta pentru cazul in care ai nevoie de ceva de la HONDA, Yamaha, Tohatsu, VOLVO Penta etc.

O zi buna in continuare!
 
Ultima editare:
Seara buna !
Nu stiu daca ti-ai rezolvat problema cu pompa, de fapt cu rotorul de la pompa. Teoretic acest rotor este de gasit, trebuie sa ai doar dmensiunile lui si il gasesti in Bucuresti. Nu stiu daca am voie sa dau aici nume de firma sau telefon, dar daca scrii pe google "rotor pompa apa "sigur gasesti la motoarebarci. Rotoarele fac parte din gama Johnson, la una din firme e chiar 40-50 lei unul.

Bafta!
 
Va salut,am o problema cu o pompa apa motor Honda 20 cp 4 t,la aceste motoare se potriveste cumva pompele de apa?,adica am desfacut pompa iar turbina este pentru 10 cp se potriveste perfect la motorul de 20 cp.
 
Din cate stiu eu Honda modelul curent 8cp-10cp-15cp-20cp sunt acelasi motor. Deci ar trebui sa se potriveasca. Sunt sigut ca poti cauta pe net un impeller pt 10 CP si apoi unul de la aceeasi frma pt 20 CP si vei vedea ca sunt identice
 
13- Vechiul impeller inca in pompa. Se extrage;

Aici e o problema...mica dar poate fi mare!!!! Daca rotorul vechi ,,impellerul extras" NU are o pala, sau doua???? Se cauta bucatica de pala rupta ( de obicei se rupe de la jumatate din cauza ca un destept roteste volanta in sens antiorar ...DA ! asa se intampla , si cand rotorul are ceva ani de stat in cald, frig, si ceva hidrocarburi ...se rupe.
Eu am gasit o astfel de pala sub termostat in blocul motor...a fost mica si a urcat pe teava ...cat a putut...La relanti era ok, iar in 5 minute fierbea motorul. Daca gasiti rotorul incomplet trebuie sa va faceti probleme...
 
Ultima editare:

Back
Sus