VIKO 20'

Nu mai fi asa pesimist! Eu nu am nici bani de barca si nici bani de permis. Dar sunt sigur ca la vara o sa ma dau cu barca pe Dunare de-o sa-mi vina rau de mare ... :)

:noroc:
 
Ibi, daca ai sti ce bijuterie este barca pe care am adus-o din Delta, aproape 6 metri, 2 chile, fibra sanatoasa ca pe vremuri, nu ti-ar mai trebui self-build. Cel mai mult imi place cum se misca, e foarte stabila si sigura, iti da incredere pe valuri mari. Sa nu crezi totusi ca ii fac reclama :). Eu daca as gasi de-a gata la un scor bun ceea ce-mi doresc, nu as mai sta sa-mi construiesc. App, am gasit in Germania o matrita de vanzare pt o barca maritima de 8,6 x 2,96 metri, 3,5 tone, care arata foarte seaworthy in ciuda designului demodat:
 

Atașamente

  • Einrichtungsplan 2.jpg
    Einrichtungsplan 2.jpg
    67.4 KB · Vizualizări: 81
  • Linienriss Kielschwert.jpg
    Linienriss Kielschwert.jpg
    76.5 KB · Vizualizări: 62
  • Einrichtungsplan 1.jpg
    Einrichtungsplan 1.jpg
    55.5 KB · Vizualizări: 56
  • Segelriss Sport.jpg
    Segelriss Sport.jpg
    34.8 KB · Vizualizări: 60
App, ce ziceti de Viko 27? Eu asa o barca reusita n-am mai vazut demult tare:
 

Atașamente

  • Viko 27.jpg
    Viko 27.jpg
    45.2 KB · Vizualizări: 145
Ibi, daca ai sti ce bijuterie este barca pe care am adus-o din Delta, aproape 6 metri, 2 chile, fibra sanatoasa ca pe vremuri, nu ti-ar mai trebui self-build. Cel mai mult imi place cum se misca, e foarte stabila si sigura, iti da incredere pe valuri mari. Sa nu crezi totusi ca ii fac reclama :). Eu daca as gasi de-a gata la un scor bun ceea ce-mi doresc, nu as mai sta sa-mi construiesc. App, am gasit in Germania o matrita de vanzare pt o barca maritima de 8,6 x 2,96 metri, 3,5 tone, care arata foarte seaworthy in ciuda designului demodat:

Tare mi-ar place o astfel de barcă demodată!
 
Bine v-am gasit pe toti iubitori de barci! Sper ca postez unde trebuie. Chiar ma uitam la Vik 20 , dar mai ales la Vik 27!!! Ce parere aveti?

Scuze de fapt corect era: Viko! Se mai intampla(cred! ). Vroiam daca puteti sa ma lamuriti cu ceva. Este adevarat ca nu se platesc taxe vamale-fiind produsa in EU- si ca sub 8 metri nu se percep accize? Va multumesc.
 
Scuze de fapt corect era: Viko! Se mai intampla(cred! ). Vroiam daca puteti sa ma lamuriti cu ceva. Este adevarat ca nu se platesc taxe vamale-fiind produsa in EU- si ca sub 8 metri nu se percep accize? Va multumesc.

Bine ati venit pe forum!
Bărcile Viko arată, într-adevăr foarte bine şi sunt destul de ieftine. Fiind fabricate în UE este adevărat că nu trebuie plătite taxe.
Sunt bărci de croazieră costieră, nu pentru larg aşa cum mi-aţi spus că intenţionaţi. Din acest punct de vedere, la preţul unui Viko 27 vă puteţi achiziţiona un second-hand mult mai pretabil pentru aşa ceva.
 
Bine ati venit pe forum!
Bărcile Viko arată, într-adevăr foarte bine şi sunt destul de ieftine. Fiind fabricate în UE este adevărat că nu trebuie plătite taxe.
Sunt bărci de croazieră costieră, nu pentru larg aşa cum mi-aţi spus că intenţionaţi. Din acest punct de vedere, la preţul unui Viko 27 vă puteţi achiziţiona un second-hand mult mai pretabil pentru aşa ceva.

Va salut! Da, asa am crezut si eu dar nu eram sigur. Sa inteleg ca si Astor, Skippi, Haber intra in acceasi categorie ? Ce parere aveti de modelele de la Beneteau: First 21.7S si 25 Platu? (sper ca am scris bine) Pentru ca celelalte tipuri sunt scumpe a naibii!
 
Conform legii la orice barca sub 8m nu se platesc accize.
Conform legii, orice barca existenta in UE trebuie sa aiba TVA platit in orice stat membru UE.
Daca cumparati de oriunde din UE o barca noua, veti plati TVA pe ea, ori la cumparare de la dealer sau fabrica, ori la punere in functiune si veti dovedi acest lucru autoritatilor cu factura pe care scrie TVA x%. Daca barca noua este sub 7,5m platiti TVA la locul de cumparare. Daca barca este peste 7,5m platiti TVA la locul punerii in functiune. Adica daca va comandati o barca poloneza la dealerul din Ungaria si puneti barca in functiune in Romania (va este livrata in Romania) daca barca este sub 7,5m platiti TVA in Ungaria (20%) cand achitati factura, daca barca este peste 7,5m platiti TVA in Romania dupa livrare. Daca barca de peste 7,5m ar fi livrata in Cipru ati plati TVA in Cipru(15%).
Daca cumparati o barca sh de la o persoana privata, atunci se aplica urmatoarele reguli:
Barca este considerata ca avand TVA platit daca:
1. barca a fost fabricata inainte de 1 ianuarie 1985 si se afla intr-un stat membru la 31 decembrie 1992. (pentru statele care au aderat mai tarziu la piata comuna exista date diferentiate, intrebati la finante)
Pentru barcile produse dupa 1985 ar fi bine sa existe o dovada a platii TVA-ului intr-un stat membru UE (factura, chitanta).
Orice barca pentru care s-a platit TVA in UE dar care a parasit spatiul UE pentru mai mult de 3 ani consecutivi trebuie sa plateasca la reintrarea in UE TVA, si anume in locul de intrare in UE, conform nivelului local al TVA.
Da Skippi, Haber, TES si toata pleiada de barci poloneze fabricate actual intra la capitolul fara accize sub 8m si intotdeauna cu TVA platit undeva in UE.
 
Conform legii la orice barca sub 8m nu se platesc accize.
Conform legii, orice barca existenta in UE trebuie sa aiba TVA platit in orice stat membru UE.
Daca cumparati de oriunde din UE o barca noua, veti plati TVA pe ea, ori la cumparare de la dealer sau fabrica, ori la punere in functiune si veti dovedi acest lucru autoritatilor cu factura pe care scrie TVA x%. Daca barca noua este sub 7,5m platiti TVA la locul de cumparare. Daca barca este peste 7,5m platiti TVA la locul punerii in functiune. Adica daca va comandati o barca poloneza la dealerul din Ungaria si puneti barca in functiune in Romania (va este livrata in Romania) daca barca este sub 7,5m platiti TVA in Ungaria (20%) cand achitati factura, daca barca este peste 7,5m platiti TVA in Romania dupa livrare. Daca barca de peste 7,5m ar fi livrata in Cipru ati plati TVA in Cipru(15%).
Daca cumparati o barca sh de la o persoana privata, atunci se aplica urmatoarele reguli:
Barca este considerata ca avand TVA platit daca:
1. barca a fost fabricata inainte de 1 ianuarie 1985 si se afla intr-un stat membru la 31 decembrie 1992. (pentru statele care au aderat mai tarziu la piata comuna exista date diferentiate, intrebati la finante)
Pentru barcile produse dupa 1985 ar fi bine sa existe o dovada a platii TVA-ului intr-un stat membru UE (factura, chitanta).
Orice barca pentru care s-a platit TVA in UE dar care a parasit spatiul UE pentru mai mult de 3 ani consecutivi trebuie sa plateasca la reintrarea in UE TVA, si anume in locul de intrare in UE, conform nivelului local al TVA.
Da Skippi, Haber, TES si toata pleiada de barci poloneze fabricate actual intra la capitolul fara accize sub 8m si intotdeauna cu TVA platit undeva in UE.

Va multumesc mult!
 
Va multumesc mult!

Salutare la toata lumea! Prin bunavointa lui Rumpi am gasit ceva marci din Plonia, Slovenia etc. si apoi am cautat pe boatshop gasind preturi acceptabile. Vorbesc despre: Argo, Viva, Sasanka, Tes, Pegaz etc. Si acestea sunt de navigatie costiera?! Spuneti-mi ca gresesc sau......chiar care ar fi pericolul sa merg pe coasta si sa trec pe ascuns "balta mare" ? Lasand gluma la o parte v-as ruga sa-mi spuneti ceva modele adevarate (nu cele cu multe zerouri!) ca sa pot cauta ceva sh. Nu doresc un suv nou nout ci mai bine un off road mic si tare cu care sa pot urca dealul (a se citi marea). Si inca ceva: daca un iaht are categoria C inseamna ca poti sa-l folosesti numai costier? Va multumesc anticipat! Respect tuturor!
 
Majoritatea polonezelor sunte pentru navigatie costiera, mai ales cele mici, dar sunt printre ele si barci mai adevarate. Ce dorinte aveti de fapt exact? Croaziera in jurul lumii? Plecat prin insulele Egeei si Adriaticii? Pescaj minuscul sa puteti trage pe plaja? Tras barca cu masina pe strazile patriei si autostrazile Europei? Barca lunga cu spatiu mare? Viteza medie mare ca sa puteti respecta un orar strict? Si nu in ultimul rand bugetul. Cat sunteti dispus sa investiti in achizitionare si va puteti permite costurile curente dupa aceea fara sa va ganditi de doua ori? Fara asemenea detalii eu nu prea pot sa recomand multe. Cu definitia de offroad mic si tare nu prea fac nimic. Vorba aia, la 6m va pot recomanda o Flicka, sau un catamaran Tiki 21. Ambele au facut circumnavigtii, dar sunt doua lucruri complet diferite.
Clasificarea CE a barcilor o puteti gasi pe net.
P.S. pretul actual la Viko 20 standard este 9 999 euro.
 
Majoritatea polonezelor sunte pentru navigatie costiera, mai ales cele mici, dar sunt printre ele si barci mai adevarate. Ce dorinte aveti de fapt exact? Croaziera in jurul lumii? Plecat prin insulele Egeei si Adriaticii? Pescaj minuscul sa puteti trage pe plaja? Tras barca cu masina pe strazile patriei si autostrazile Europei? Barca lunga cu spatiu mare? Viteza medie mare ca sa puteti respecta un orar strict? Si nu in ultimul rand bugetul. Cat sunteti dispus sa investiti in achizitionare si va puteti permite costurile curente dupa aceea fara sa va ganditi de doua ori? Fara asemenea detalii eu nu prea pot sa recomand multe. Cu definitia de offroad mic si tare nu prea fac nimic. Vorba aia, la 6m va pot recomanda o Flicka, sau un catamaran Tiki 21. Ambele au facut circumnavigtii, dar sunt doua lucruri complet diferite.
Clasificarea CE a barcilor o puteti gasi pe net.
P.S. pretul actual la Viko 20 standard este 9 999 euro.

De fapt ceea ce doresc ar fi cam asa: ceva gen croaziera in jurul lumii , pentru 2-3 persoane , nu ma intersaza viteza ci stabilitatea , siguranta si un pic de confort (musai wc, chiuveta, aragaz) , nu neaparat tractabila , pot sa o las in Grecia , fara multa velatura.... Poate aberez , poate visez ....dar poate speranta moare ultima....vreau ceva gen Moittessier( nu stiu francaza! deci scuze daca am scris gresit) sa merg unde ma duce vantul. Opresc, lucrez iau mancare etc. si mai departe. Sunt nebun? Nu vreau(am) program, nu am familie , mananc orice , lucrez orice , nu sunt fitos. Dar nici sa traversez lumea pe 3 metri! Probabil 7-8 metri , oricum trebuie inscrisa, si pe undeva pe la 20-25 mii euro, deci cat mai sigura in detrimentul vitezei. Sper sa o pot lua intr-un an max. doi , dar voiam o opinie de la pasionati pentru ca ei sunt intotdeauna cunoscatori , nu dealeri! Asa ca va multu mesc ca aveti rabdare si cu profani ca noi. Astept raspuns si sper sa nu va fi deranjat prea tare. P.S. am vazut Albatrosul.......daca puteti sa-mi spuneti ceva in plus fata de siteul despre aceasta "minunatie clasica din lemn" (pentru mine) as aprecia foarte mult. Tot respectul.
 
Probabil 7-8 metri , oricum trebuie inscrisa, si pe undeva pe la 20-25 mii euro, deci cat mai sigura in detrimentul vitezei. Sper sa o pot lua intr-un an max. doi , dar voiam o opinie de la pasionati pentru ca ei sunt intotdeauna cunoscatori , nu dealeri! Asa ca va multu mesc ca aveti rabdare si cu profani ca noi. Astept raspuns si sper sa nu va fi deranjat prea tare.

La banii aceştia vă luaţi o Albin Vega 27 şi de restul daţi un tur de mapamond!

http://www.boatshop24.com/web/en/werften/s/a/albinmarin/1852613.htm
 
De fapt ceea ce doresc ar fi cam asa: ceva gen croaziera in jurul lumii , pentru 2-3 persoane , nu ma intersaza viteza ci stabilitatea , siguranta si un pic de confort (musai wc, chiuveta, aragaz) , nu neaparat tractabila , pot sa o las in Grecia , fara multa velatura.... Poate aberez , poate visez ....dar poate speranta moare ultima....vreau ceva gen Moittessier( nu stiu francaza! deci scuze daca am scris gresit) sa merg unde ma duce vantul......

Prietene, bine ai venit pe-aici si sa-ti ajute Doamne Doamne sa-ti implinesti visul!

Ce experienta ai in sailing, cu ce barci te-ai dat pana acum si pe unde?
 
<<<Din pacate , in afara de Macgregor , alte barci mici cu panze nu se mai vand in Romania . Si stiti de ce ? Pentru ca sunt nesimtit de scumpe . Sigur ca alternativa ramane barca construita artizanal , insa asta este un deziderat greu de atins pentru oameni care lucreaza 10 ore pe zi . Si atunci ce ramane ?>>>

mai au rost oare comentarii???....


Astor 70 e produs in Romania , 8500 euro.
 

Back
Sus