Spuma pentru hatch (compartiment etans de bagaje)

Salut!
Mi-am facut la caiac un hatch (sau bulk head sau cum i-o fi zicand) din polistiren extrudat de 3 cm grosime, si desi a iesit perfect si l-am etansat cu silicon, totusi apare o problema: static, totul e ok, dar cand ma urc in caiac, pe apa, forma caiacului se modifica putin (in sensul ca fundul i se mai duce in jos cativa milimetri, poate chiar un centimetru). In conditiile astea, siliconul nu poate prelua toata deformatia asa ca s-a dezlipit.
Am doua solutii: fie sa fac un nou hatch din polistiren extrudat la care sa prevad aceasta deformatie si sa ii adaug in centimetru in inaltime si sa il bag fortat, fie sa fac un hatch dintr-un material care sa aiba elasticitate, adica o spuma de genul celei folosite in filmul de mai jos:
Stiti cumva unde as putea gasi pe la noi un asemenea material? Am vazut ca la caiacul Riot pe care il am, hatch-ul e facut dintr-un asemenea material.
 
Salut Bogdan,
Tocmai am cumparat si eu un RIOT Enduro 12, si in caiac am gasit o bucata de poliuretan cauciucat, materialul este exact acelasi care separa cockpitul de compartimentele etanse.Probabil caiacul a fost pe expozitie si l-au pus sa nu zgarie podeaua cei ce doreau sa se aseze in caiac.Are suprafata mica, l-am probat pe caiacul meu si nu te ajuta, altfel ti-l trimiteam eu.Incearca sa-l suni pe Dragos de la Hibiscus Sport, poate are el o bucata mai mare si ti-o trimite prin fan curier.
 
Nu cred sa aiba Dragos, am sa il sun saptamana viitoare sa il intreb, momentan nu e in tara. Ar mai fo solutia sa cumpar bulk-head-urile originale de la Robson sau de la Roto (caiacul meu e un Robson Aloha, facut in Slovenia de firma Roto), dar cred ca o sa ma usuce de bani. Spre exemplu, am gasit pe net ca piese de schimb capacele de cauciuc si ramele aferente pentru compartimentele de bagaje. Capacul mare, oval este 120 USD, iar cel mic rotund este aproape 70 USD. Asa ca trebuie sa incerc sa ma descurc pe plan local, cu bricolaje.
 
Inca ceva, suplimentar fata de filmulet.Am observat la caiacul meu ca pe partea dinspre compartimentele etanse, poliuretanul are frezat un santz pe perimetru, la cativa cm. de perimetrul exterior si probabil doar pe jumatate din grosimea materialului.Cred ca operatiunea asta da o forma conica ,atunci cand presezi poliuretanul sa separi compartimentele si cred ca strange mai bine pe peretele interior al caiacului.
 
Nu te supara ca te intreb, doresti sa faci compartimente separate pentru transportul bagajelor, sau doar pentru siguranta in caz de rasturnare? In cazul in care doresti doar siguranta, tot la Dragos gasesti flotoare speciale pentru caiac, pentru pupa si prova, iar pentru bagaje are saci impermeabili de toate marimile. Cred ca iesi mult mai ieftin.
 
In principal vreau sa fac compartimente etanse pentru bagaje, caiacul fiind deja dotat cu capacele de cauciuc. In subsidiar, faptul ca vor avea si rol de flotoare, nu ma deranjeaza :) Oricum, indiferent cat de etanse imi ies compartimentele, anumite articole de vestimentatie le voi ambala in saci impermeabili, ca masura suplimentara de precautie. Mai ieftin nu am cum sa ies, decat in ipoteza ca as comanda din strainatate bulh-head-urile. In varianta home-made, pierd doar timp si energie, costurile ar trebui sa fie destul de mici.
In cel mai rau caz, daca nu gasesc spuma din aia din care se fac capacele, voi reface hatch-ul cu probleme si am sa ii adaug in partea de jos cativa milimetri in plus, ca sa nu se mai distanteze fundul caiacului fata de placa de polistiren extrudat, in momentul in care ma urc in caiac, pe apa. Dar solutia cea mai sanatoasa ar fi sa confectionez capacele alea dintr-o spuma care sa aiba o usoara elasticitate, si atunci am terminat toate problemele.
 
Am primit raspunsul de la Roto: 80 de euro plus transportul. Momentan, suma asta e in afara oricarei discutii. Asa ca reinnoiesc intrebarea din prima postare: unde gasesc spuma din care sa imi confectinez bulk-head-urile?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri :)
 
@Imi: cred ca am sa incerc acolo, ar fi fost bine daca as fi putut sa le prezint o mostra de material din ceea ce caut, nu de alta dar sa nu ma doara mainile pana ii explic ce caut vanzatoarei de la magazinul de prezentare
@ Guzi: nu am link, citisem doar undeva pe un site (si nu cred ca pe site-ul lor, Roto) ca la acest tip de caiac se pot comanda separat si bulk-head-urile. Asa ca ieri am dat mail si am primit raspunsul ca ma costa 80 de euro plus transport.
 
Am facut cateva poze cu poliuretanul elastic de care ai nevoie.Poate scapi de explicatii.
Picture004-1.jpg
Picture006-1.jpg
Picture005.jpg
Picture007.jpg
Picture008-1.jpg
Picture001-1.jpg
Picture003-1.jpg
Picture002-1.jpg
 
Ovidiule, ce dimensiuni are bucata aia de spuma? Daca imi e suficienta pentru hatch-ul din fata, ti-o cumpar (asta daca nu gasesc la Spumotim placa de dimensiuni mai mari, sa mi le fac pe amandoua). Pana una-alta, ieri am prins inchis magazinul de prezentare de la Spumotim, program de lehuze... luni -joi pana la 15, vineri pana la 13.30...
 
Bogdan, la o adica te-ai gandit cumva si la varianta sa le decupezi dintr-o coala dintr-aia care o folosesti, cand dormi la cort si o pui sub sacul de dormit?
Nu m-am mai uitat multi ani prin magazine, dar stiu ca erau atat de izopren, cat si dintr-o spuma poliuretanica, pe grosimi diferite.
 
@Ovidiu: ma ajuta, mie imi trebuie o bucata de minim 40x26 :D Dar mai intai am sa caut la Spumotim, doar daca nu gasesc la ei am sa apelez la bucata de la tine.
@Guzi: da, chiar azi-noapte mi-a dat prin cap ca as putea face un strat din ceva de genul asta, adica sa las un panou de polistiren extrudat care sa asigure rigidizarea si rezistenta mecanica, si sa il dublez cu un strat de izopren care sa aiba elasticitate si sa asigure etanseitatea perfecta.
 
Daca nu gasesti ce ai nevoie iti trimit poliuretanul prin fan curier.Bogdane, cred ca esti tare meticulos daca si noaptea te chinuie hatch-urile astea.Eu nu am talente de lucru manual, dar o sa vin si eu cu o idee(sper sa nu fie o prostie).Daca tot iti place "traforajul" de ce nu le faci direct din placaj tego, iar in jur pui o garnitura cauciucata gen" cheder ",le presezi bine, dai cu adeziv siliconic interior-exterior si cred ca podeaua va fi suficient de ramforsata.
 
Pentru ca din intamplare aveam o placa mare de polistiren extrudat, si mi s-a parut cea mai buna solutie (din cele pe care le aveam la indemana): usor de prelucrat, grosime suficienta ca sa fie destul de rigida si de rezistenta la eventuale lovituri din interior sau exterior, rezistenta la apa. Placajul se umfla la apa, trebuie tratat suplimentar. In plus, trebuie luat in calcul si urmatorul aspect: daca cumva umplu cu apa cokpitul, se creeaza o presiune pozitiva asupra bulk-head-urilor. Acestea trebuie sa reziste la presiunea cu pricina, fara sa se dezlipeasca si fara sa plece la plimbare. Daca se intampla asta, e ca si cum nu le-as fi avut deloc.
 
Se pare ca am gasit solutia. Adica materialul. Spumotimul face doar burete, deci nu m-au ajutat, dar cei de la desfacere m-au directionat catre alta firma, firma Isoline, care isi au sediul pe platforma Incontro, vizavi de Metro Sagului. Acolo produc placi din spuma polietilenica (adica exact ce am eu nevoie), cu dimensiunile de 1x2 metri si grosimea de 10 cm si diferite rigiditati (densitati). O placa din aia costa 20 de euro. Nah, pana la urma mi-au gasit o bucata rebut, de vreo 80 cm / 1 metru si groasa de 10 cm, iar maine dimineata mi-o subtiaza la 7 cm (adica imi vor da o placa de 7 cm grosime si una de 3 cm). Toata treaba asta ma costa 40 de lei. Eu zic ca e ok, fata de 80 de euro (plus transport) cat m-ar fi costat sa imi trimita din Slovenia bulk-head-urile originale.
 
Am intrat in posesia unei placi de spuma polietilenica, de 70/105 cm, deci imi ajunge pentru ambele bulk-head-uri, inclusiv pentru cate un rebut pentru fiecare din ele :) Sper sa nu rebutez de mai multe ori, desi nu cred ca e cazul. Avantajul, spre deosebire de polistiren extrudat, este ca atat spuma, cat si caiacul sunt din polietilena, deci voi gasi un adeziv perfect pentru ele. Polistirenul este de obicei atacat de solventii din adezivii care sunt cei mai potriviti pentru polietilena, deci ar fi trebuit sa fac compromisuri. Probabil ca am sa "indes" intre spuma si coca caiacului niste plastic topit (aplicat cu glue-gun) care va asigura fixarea durabila si rezistenta mecanica ridicata, apoi etansez pe toate partile cu vreun mastic siliconic.
Merci Imi ca m-ai trimis la Spumotim, chiar daca nu am gasit acolo spuma, macar m-au directionat spre fabricant.
Merci Ovidiu pentru spuma oferita, dar ma bucur ca am rezolvat totul dintr-o singura lovitura, pe plan local.
 
Ma bucur pentru ca ai gasit spuma , daca poti, fotografiaza te rog etapele de lucru si materialele folosite, poate se inspira si altii.Spor la treaba!
 

Back
Sus