O barca pentru Delta de"familie" ...sugestii !?

Salut
Intentionez sa cumpar o barca cu motor outboard, pentru Delta.....capacitate 6-8 persoane , pentru plimbari dar utila si la pescuit...ceva gen ROMCRAFT - 510....insa am vazut si cateva review-uri naspa.
Mi-ar fi foarte utile cateva pareri avizate de la voi si eventual sugestii...
Multumesc !
 
lotca

salut in delta cel mai bine merge o lotca de lemn.
nu neaparat cu gudron sau smoala ci una moderna din lemn si tesatura-rasina cu oglinda .
stiu pe cineva care face asa ceva.
 
Multumesc pentru idee...insa merg pe ceva mai nou fibra sau aluminiu..? am mai vazut laguna 565..interesant.Imi poate spune cineva ceva despre cum se comporta si ce motorizare ar fi necesara?
 
Salut
Intentionez sa cumpar o barca cu motor outboard, pentru Delta.....capacitate 6-8 persoane , pentru plimbari dar utila si la pescuit...ceva gen ROMCRAFT - 510....insa am vazut si cateva review-uri naspa.
Mi-ar fi foarte utile cateva pareri avizate de la voi si eventual sugestii...
Multumesc !

bugetul propus este foarte important. daca pronunti "de familie" este necesar sa te gandesti la stabilitate ridicata, siguranta, etc. asta inseamna o barca mai lata in pupa, mai grea, un motor mai puternic si nu in ultimul rand un geam din bord in bord. incepand cu sfarsitul lui august spre octombrie si o viteza mai mare de 10-15mph vantul iti rupe fata. cred ca nu-ti doresti sa tii copii cu cagule si urechile astupate..., eu cel putin de asta am tinut cont. dar repet asta este parerea mea, nevasta-mea are o frica nativa de apa, faptul ca are bordul la nivelul cotului cand sta pe scaun in mars a cucerit-o si i-a dat o mare siguranta.
 
Sunt intrutotul de acord cu tine ,bowrider....insa bugetul pe care mi l-am propus ,aprox.5000 Euro cu totul, ma obliga la concesii.....renunt la ideea cu geam,stil salupa....si ma orientez catre o barca deschisa, gen Lotca 18 sau Mahona sau Laguna 565....insa nu detin prea multe informatii, fiecare producator isi lauda marfa lui.....m-ar ajuta f.mult cateva pareri impartiale...poate cineva care a folosit un astfel de model de barca
 
Sunt intrutotul de acord cu tine ,bowrider....insa bugetul pe care mi l-am propus ,aprox.5000 Euro cu totul, ma obliga la concesii.....renunt la ideea cu geam,stil salupa....si ma orientez catre o barca deschisa, gen Lotca 18 sau Mahona sau Laguna 565....insa nu detin prea multe informatii, fiecare producator isi lauda marfa lui.....m-ar ajuta f.mult cateva pareri impartiale...poate cineva care a folosit un astfel de model de barca

daca bugetul este de appx 5000 eu ti-asi recomanda barca cap 400 Jenneau care vine in romania pe la 6000 eur cu motor de 40cp evinrude sau suzuky. am mers : plimbat/pescuit cu ea acum 2 ani inclusiv de la Crisan la Tulcea si este ok.
 

Atașamente

  • Jeanneau_Cap_400_pescatore_281_1.jpg
    Jeanneau_Cap_400_pescatore_281_1.jpg
    14.8 KB · Vizualizări: 243
Frumoasa barca...nu stiam modelul asta...cine o comercializeaza la noi?
M-ar interesa daca ar fi si o varianta ceva mai mare de 6 -7 persoane....familie mare :)....oricum ..multumesc pentru informatii !
 
Sau gasestri asa ceva in germania pe ebay cu 4000€ inclusiv peridoc si motor.
 

Atașamente

  • B1.jpg
    B1.jpg
    40.9 KB · Vizualizări: 218
  • B2.jpg
    B2.jpg
    39.3 KB · Vizualizări: 197
  • B3.jpg
    B3.jpg
    58.2 KB · Vizualizări: 214
  • B5.jpg
    B5.jpg
    62.2 KB · Vizualizări: 190
  • B4.jpg
    B4.jpg
    56.2 KB · Vizualizări: 194
Era o varianta si SH...insa faptul ca nu ma pricep la barci si motoare, ma face sa ma indrept spre ceva nou.....nimeni nu spune nimic de modelele noastre, autohtone laguna, lotca, mahona.....ma gandeam ca sunt mai populare si fiind facute la noi sa fie mai bun raportul pret/calitate
 
Daca bugetul este de 5 000 euro te incadrezi lejer pentru un Nufar de 5 m, 1.60 l, inaltime considerabila, undeva la 2500 euro, vezi pro barca si pescuitul, barca destul de sigura care merge cu un 40 cp, si incap 6 persoane, poate fi adaptata cu parbriz, etc, fabricata de mai multe firme la Galati, sau o barca de 6 m, nu stiu latimea si inaltimea, dar am vazut-o si este incapatoare fabricata de ,,DIMA SI FII" tot la Galati, intrata anul asta in productie, care poate fi adaptata cu parbriz, consola, etc, farte incapatoare la care poate fi atasat un motor de 40-60 cp sau mai mic depinde de viteza cu care vrei sa mergi, undeva pana in 3 000 euro. Iar un motor de 40-60 cp poate fi achizitionat cu diferenta de bani. Pentru motor chiar daca nu te pricepi, cele de generatie noua in 4 t, majoritatea pot fi puse pe tester unde iti arata exact ,ca la masini, cate ore au, daca au probleme, la Galati sunt testere pentru majoritatea marcilor de motoare. Daca pot sa te ajut te astept la Galati.
P.S. Am vazut ceva de genu si la Cirus Plast cred ca la Giurgiu, dar nu stiu calitatea, cu unele de la Galati am mai mers si sunt O.K, Delta este plina de Nufaru.
Asteptam si alte pareri.
Ma bucur daca am putut fi de folos.
 
Era o varianta si SH...insa faptul ca nu ma pricep la barci si motoare, ma face sa ma indrept spre ceva nou.....nimeni nu spune nimic de modelele noastre, autohtone laguna, lotca, mahona.....ma gandeam ca sunt mai populare si fiind facute la noi sa fie mai bun raportul pret/calitate

la un buget de 5-6000 eur eu m-as gandi la ceva nou, cu motor in garantie. rodat de tine si intretinut ca la carte cred ca orice motor fara sa incerc sa fiu partinic, o sa te tina ani buni. o barca de genul lotca, laguna se preteaza bine la delta : pescaj mic, trece usor prin japse, ape putin adanci, etc. o barca mai lata in pupa pe de alta parte este recomandabila plimbarilor de "familie" chiar si in conditii dificile : pe dunare in trafic cu vapoare mari, pe lacuri cand te prinde putin furtuna, este mai accesbilia la locurile de stocare, ceva haine, o pelerina, schimbi locurile usor, o cutie frigorifica , etc.
 
Multumesc ovidiu66 ,pentru idee, intradevar superinteresante modelele K Maxxi si mai ales K2 Party...insa echipate cu tot necesarul,cu motor cu peridoc cu cheltuieli cu adusul in tara,inmatriculat etc depasesc binisor bugetul propus....mi-au placut insa mult...
Cred insa ca asa cum arata si bowrider, ceva gen lotca,laguna sau mahona (zic eu, cu toate ca nu am vazut deloc prin Delta acest gen de barca) se va preta mai bine conditiilor din balta zona Maliuc, canale inguste..uneori cu apa mica.Oscilez aici intre acestea trei....acum am vazut ca lotca se face si la Brasov si ar fi mai buna decat cea de la Bratesul...pe de alta parte laguna celor de la Plasma e mai lata (deci mai incapatoare si mai stabila) decat cele de la Spat.....mai trebuie studiat :)....incerc sa tin seama si de confort.
Oricum datorita faptului ca e si prima barca, m-am hotarat la doua principii....motor 20 CP (Ptr. a nu fi nevoie de inmatriculat,... si condus mai usor),,si sa le cumpar noi (nu exclud si o supervarianta SH, cine stie cum!!!???)
 
Multumesc pentru idee...insa merg pe ceva mai nou fibra sau aluminiu..? am mai vazut laguna 565..interesant.Imi poate spune cineva ceva despre cum se comporta si ce motorizare ar fi necesara?

ce intelegi prin "nou"?
Eu iti recomand sa te uiti atent si la modelul Blak Sea Fishing
Barci | Motoare | Ambarcatiuni | Salupe | Barci de pescuit cu motor | ATV uri | SkiJeturi
Am aceasta barca de doi ani, am navigat Delta, Mare si anul acesta Razelm, pe lac usor montat. Am un filmulet foarte interesant facut de prieteni in acele conditii. Barca are si ceva chestiuni care ma deranzeaza si pe care le pot spune la telefon sau in mail privat pentru ca altfel nu este etic. Insa pentru ce vrei tu eu ti-o recomand cu caldura. Altfel daca ai curiozitate cauta topicul despre Tabara de Creatie si o sa vezi acolo despre ce iti spunea Nicu "lemn acoperit cu rasini epoxidice". Bafta la achizitie oricare ar fi ea. Si atentie la barca laguna, multa atentie, inainte sa o achizitionezi.
PS. am vazut ca link-ul merge in alta parte, barca este ultima coloana(fishing).
 
Linkul pe care l-ai postat Ada-Kaleh duce la un site virusat...nu am intrat...insa am cautat informatii despre Blak Sea Fishing si uite ce am gasit "Black Sea .....Ambarcatiune din fibra pentru pescuit si agrement,pretul atractiv si calitatea ambarcatiunii fac din aceasta un competitor pentru ambarcatiunile laguna.Lungime 5,10m;latime 1,62 m;capacitate 5 persoane,motorizare 15-30 cp,greutate fara motor 110 kg Pret:1.600 Euro" Eu acum sunt doar un invatacel, insa din datele tehnice si facand o comparatie cu Laguna 480 de la Plasma :L=4,8m ,l=1,52 , capacit.=6 pers., greutate=140Kg Pret:1076 E(fara TVA) trag urmatoarele concluzii...lasand deoparte diferenta de pret net in avantajul lagunei,adaugand si tva-ul,...la o lungime cu 30 cm mai mare,o latime cu 10 cm mai mare si o capacitate mai mica, si in final totul cu 30 kg mai putin decat laguna...ma face sa ma gandesc ca oamenii(nu stiu cine o produce) au facut ceva economie de material....
In alta ordine de idei chiar ma intereseaza orice informatie despre modelele pe care le-am enumerat ceva mai sus....si astept orice sugestie inclusiv pe privat ....
Multumesc Ada-Kaleh ,si daca gresesc te rog sa ma ajuti.
 
ce intelegi prin "nou"?
Eu iti recomand sa te uiti atent si la modelul Blak Sea Fishing
Barci | Motoare | Ambarcatiuni | Salupe | Barci de pescuit cu motor | ATV uri | SkiJeturi
Am aceasta barca de doi ani, am navigat Delta, Mare si anul acesta Razelm, pe lac usor montat. Am un filmulet foarte interesant facut de prieteni in acele conditii. Barca are si ceva chestiuni care ma deranzeaza si pe care le pot spune la telefon sau in mail privat pentru ca altfel nu este etic......

Retoric:

De ce nu este etic sa discuti despre minururile unui produs in public, dar in privat e etic? Orice lucru are plus-uri si minus-uri. Ne etic este cand ascunzi eventualele neajunsuri si recomnazi ceva nepotrivit cu buna stiinta(nu e cazul aici).

Mai ales pentru dealeri e valabil daca citeste vreunul.
 
Multumesc ovidiu66 ,pentru idee, intradevar superinteresante modelele K Maxxi si mai ales K2 Party...insa echipate cu tot necesarul,cu motor cu peridoc cu cheltuieli cu adusul in tara,inmatriculat etc depasesc binisor bugetul propus....mi-au placut insa mult...
Cred insa ca asa cum arata si bowrider, ceva gen lotca,laguna sau mahona (zic eu, cu toate ca nu am vazut deloc prin Delta acest gen de barca) se va preta mai bine conditiilor din balta zona Maliuc, canale inguste..uneori cu apa mica.Oscilez aici intre acestea trei....acum am vazut ca lotca se face si la Brasov si ar fi mai buna decat cea de la Bratesul...pe de alta parte laguna celor de la Plasma e mai lata (deci mai incapatoare si mai stabila) decat cele de la Spat.....mai trebuie studiat :)....incerc sa tin seama si de confort.
Oricum datorita faptului ca e si prima barca, m-am hotarat la doua principii....motor 20 CP (Ptr. a nu fi nevoie de inmatriculat,... si condus mai usor),,si sa le cumpar noi (nu exclud si o supervarianta SH, cine stie cum!!!???)

sper sa te decizi repede, ca sa prinzi sezonul. nu ca mine care am luat barca prin noiembrie, si... pana in martie deja o visam si noaptea, oricum bafta si nu uita prima zagarietura e mai grea, restul vin firesc...
 
Eu am de trei ani Black Sea 5,10 cu Honda 20CP cizma lunga.Cu trei persoane si ceva bagaje este deja cam inghesuiala in ea,iar daca sunt valuri, te uda bine. Cu 6 persoane,chiar si fara bagaje,imi este greu sa-mi imaginez o calatorie mai lunga de citiva Km. pe Dunare sau chiar pe lacurile din Delta. Cu Laguna 480 cred ca ar fi si mai rau! Exista si o Laguna 535 (asta am vrut sa-mi iau eu,dar trebuia sa astept cam trei luni si eu nu mai aveam rabdare),dar nici aceasta nu cred ca este potrivita pentru 6 persoane. De fapt,nu cred ca exista o barca,care sa gliseze cu 6 persoane cu un motor de 20 CP. Daca nu reduci numarul de persoane si nici nu cresti puterea motorului,cauta o barca de tip lotca cat mai apropiata de 7 m careva merge bine chiar si cu un motor de 10-15 CP,dar probabil nu va depasi 14-16 Km/h. Discutii pe tema aceasta au mai fost pe forum acum cateva luni,ar fi bine sa le cauti.
Legat de greutatea proprie a barcii(nu capacitatea ei!),remarca facuta este corecta. Black Sea este mai eleganta,mai finisata, fiindca este dubla,deci doua "cofraje" unul peste altul,care impreuna cantaresc mai putin decat altele care nu sunt duble. Daca ar fi sa cumpar acum o barca din categoria celor amintite,cu siguranta aceasta ar fi Lotus. Nu am mers cu Lotus-ul,le-am vazut doar in mers prin Delta,dar imi inspira mai multa incredere bordurile ei mai inalte si forma (chila mai pronuntata) care ii asigura un comportament mai bun pe valuri si o directie mai stabila.
Si mai ai de luat o decizie: cizma lunga sau scurta? Eu am optat pentru prima varianta (lunga),o oglinda mai inalta reducand riscul de a lua apa la un val din pupa,dar de multe ori am regretat si aceasta decizie. Am un pescaj mai mare de 60 cm care imi creeaza probleme pe multe lacuri si canale,in special cand sunt apele mai scazute.
 
Ai un pescaj mai mare de 60 cm??Poate 16 cm...
Sunt un pescar de delta si de-alungul anilor am avut ocazia sa merg si cu Black sea,Laguna 480,510,535,565,Nufarul,Lotus,Forward,lotca fibra,lemn...etc.
Dintre toate cele mai stabile mi s-au parut Lagunele 535,565 cu motoare 40 cp si Nufarul tot cu motorizare de 40 cp.
Si daca totusi nu esti hotarat,sfatul meu este sa mergi in delta in misiune de informare si sa pozezi/ filmezi toate barcile care ti se par placute cu diverse motoare si incarcari diferite.
Odata ajuns acasa sa studiezi cu atentie filmuletele.
Eu asa am facut inainte de achizitie.Numai ca pe loc m-am sucit catre o barca de fabricatie finlandeza...A fost o oferta buna.
 

Back
Sus