Ma ajuta si pe mine cineva ? :)

Buna !

Am o intrebare care poate parea stupida:eek:. Sotul meu ar vrea sa-si cumpere o barca pentru pescuit/agrement pe lacurile si raurile din Bihor, la care vrea sa ataseze si motor. Recent a auzit cum ca nu e permis motorul diesel ci doar cel electric. Este adevarat? Sau e posibil doar daca se obtine un permis?

Va multumesc si astept raspuns ! :)
 
Buna !

Am o intrebare care poate parea stupida:eek:. Sotul meu ar vrea sa-si cumpere o barca pentru pescuit/agrement pe lacurile si raurile din Bihor, la care vrea sa ataseze si motor. Recent a auzit cum ca nu e permis motorul diesel ci doar cel electric. Este adevarat? Sau e posibil doar daca se obtine un permis?

Va multumesc si astept raspuns ! :)
Despre legislatie ,aveti cateva informatii la aceasta adresa Legislatie ,iar pentru un raspuns la obiect ar fi necesare cateva detalii tehnice despre modelul de ambarcatiune si motorul pe care doriti sa le cumparati .Referitor la apele pe care doriti sa navigati, raspunsul despre locurile unde se poate folosi motor termic sau electric pe ambarcatiuni, il gasiti la Apele Romane, din judetul dumneavoastra.
 
Permisul e necesar pentru motoare mai mari de 5 CP, deci daca sotul se limiteaza la un motor pana in 5 CP nu are nevoie de permis. Peste aceasta limita e necesar un permis Clasa D, care se poate obtine de la capitania Timisoara sau capitania Dej, in urma unui examen, fara alte cursuri prealabile.

Lacurile pe care nu e voie cu motor termic (benzina) se pot afla de la Apele Romane, cum a spus ovidiu66 mai sus. Pe rauri cred ca nu e interdictie.

Tot despre legislatie aici: Portalul Barcaholic.ro - Legislatie
 

Back
Sus