Sfaturi utile

Stimabililor, aș rămâne foarte îndatorat dacă poate cineva să-mi furnizeze informații unde pot lansa canoea la apă pe traseul Baia Mare-Cluj-Tg.Mureș, pentru că am străbătut distanța Pașcani Baia Mare fără să coboare de pe mașină :) Mare rușine..... n-am putut răspunde la întrebarea: "Un'te duci cu barca, bă?" când urcam spre pasul Prislop.......:(:confused::iupi:
 
Ai Somesul pe traseu. Locuri de dat la apa sunt langa orice localitate (drumuri de pamant ce ajung la apa). Eu stiu un loc prielnic aval de Jibou - cum iesi din Jibou, treci peste calea ferata si imediat se deschide pe stanga (inainte sa ajungi in localitatea Var) un drum de pamant ce te scoate in 500 de m la apa.
 
unde se poate folosi in preajma bucurestiului un caiac gonflabil?

Sunt nou in domeniu si as vrea sa folosesc caiacul achizitionat recent. Stie cineva unde se poate folosi in Bucuresti sau in jurul Bucurestiului un caiac gonflabil fara probleme? Multumesc anticipat.:)
 
Inclusiv pe Herăstrău și IOR.
Nu pe Lacul Morii din Crângași că are un regim special.
 
Multumesc pentru raspunsuri. La Snagov n-am mai mers de 30 de ani, din liceu. In ce zona a lacului pot sa merg cu caiacul propriu :) ? Este acum loc de motorizate acolo?
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspunsuri. La Snagov n-am mai mers de 30 de ani, din liceu. In ce zona a lacului pot sa merg cu caiacul propriu :) ? Este acum loc de motorizate acolo?

se poate da barca la un ponton "public" intre el capitan si palatul snagov, sau la camping astoria, sau la el capitan daca iti da voie, de obicei cand nu sunt clienti, sau la vre-un prieten cu ponton pe langa casa
mai sunt si cel putin 2 locatii private unde poti depozita si caiacul, una cel putin a postat si aici pe forum
 
Inclusiv pe Herăstrău și IOR.
Nu pe Lacul Morii din Crângași că are un regim special.[/QUOTE
Salut,spuneai de lacul morii ca are regim special,eu ies cu caicacul pe lac si nu m-a intrebat nimeni nimic

Când Florio și/a adus barca acum doi ani din Anglia am încercat să-l ajut să o pună pe lacul Morii, drept pentru care am sunat la ”organele competente” unde cunoșteam pe cineva și mi/a spus că nu se poate pe lacul Morii, orferindu/mi alternative pe alte lacuri.
Este adevărat că McGregor-ul lui Florio nu se compară cu un caiac. Din partea mea dacă te-ai dat și nu s-a luat nimeni de tine e OK.
 

Back
Sus