Barcile lor, cumparate din banii nostri

skipper

RYA Instructor
Pentru ca sant cumparate din banii nostri, barcile variilor institutii ale statului roman sant de drept "barcile noastre" dar de fapt sant doar ale "lor".
Sa adunam aici exemple din cum se cheltuie banul public pe diferite barci si iahturi pentru folosul lefegiilor!

Iata primul exemplu, cel care mi-a starnit indignarea si pofta de a deschide acest topic:
Statul roman a putut da 1.000.000 ( exact: un milion!) de euro pe o barca de 8 m dar nu are 200.000 pt a organiza o circum-terra!
Cititi si comentariile, eventual adaugati-va parerea nemilos!
 
Pentru ca sant cumparate din banii nostri, barcile variilor institutii ale statului roman sant de drept "barcile noastre" dar de fapt sant doar ale "lor".
Sa adunam aici exemple din cum se cheltuie banul public pe diferite barci si iahturi pentru folosul lefegiilor!

Iata primul exemplu, cel care mi-a starnit indignarea si pofta de a deschide acest topic:
Statul roman a putut da 1.000.000 ( exact: un milion!) de euro pe o barca de 8 m dar nu are 200.000 pt a organiza o circum-terra!
Cititi si comentariile, eventual adaugati-va parerea nemilos!

Eu sunt plătit de acest minister (MECT). Ni s-a spus că nu există bani pentru aducerea salariilor cadrelor didactice la nivelul celor din UE. Cei care credeţi că e o distracţie să fii profesor, întrucât nu faci mare brânză pentru banii pe care îi iei, să vă abţineţi. Sunt în sistem de 7 ani şi am constatat că foarte mulţi dintre colegii mei sunt nişte cretini la fel de mari ca şi ministerul mai sus numit, însă pentru cei care iubesc cu adevărat copiii, este o meserie infernală. Cei care aveţi copii ştiţi ce treabă dificilă este să creşti unul. Eu am 300, de soarta cărora îmi pasă, pentru care înlocuiesc părinţii plecaţi în Italia, pentru care sunt prieten, educator şi formator. Majoritatea trăiesc într-o mizerie cruntă acasă, iar progresul educativ pe care îl realizează în şcoală se duce pe apa sâmbetei între pereţii coşcoviţi ai caselor.
Câţi dintre aceşti copii puteau primi o nouă şansă de aceşti bani? Mulţi!
Mizerie, delăsare, corupţie, mediocritate şi infatuare, acesta este sistemul nostru.
Bine că acum avem iahturi. Copiii care cerşesc pe străzi trimişi de părinţi criminali au astfel o şansă în plus să ne dea în cap peste câţiva ani.
Credeţi că mii de studenţi vor profita de ocazie pentru a studia Marea? Îmi amintesc că la cursul de oceanografie din facultate (singurul la care am fost liderul anului), nu prea era îmbulzeală mare.
Să sperăm că dintre vajnicii cercetători de la bordul noii nave a MECT, se va ridica măcar un Ballard care va descoperi Arca lui Noe pe fundul Mării Negre, ori măcar bunul simţ la gurile Dunării...

De unde au imaginile ziariştii ăştia? La fiecare ziar e alta poza! http://www.romanialibera.ro/a141106/iaht-de-1-milion-euro-pentru-ministerul-educatiei.html
 
Cred ca totusi era nevoie de o barca pentru proiectele lor de cercetare, dar se putea lua o barca facuta in Ro, la bani mult mai putini, si de dimensiune mai mare. Aici se vede ca scopul lor a fost sa-si ia o jucarie cat mai smechera, caci daca tot au venit banii, de ce nu ce-i mai scump? Inca nu s-a format la noi educatia "buy national", nici la achizitiile publice, nici la cele private. Mie mi se pare de-a dreptul subminare economica pentru industria de barci din Ro, si aici ar fi trebuit sa aiba un cuvant de spus diriguitorii din minister, insa am vazut ce raspuns idiot au dat, asa ca ramane sa rezolve altii (DNA) daca exista interes. Cred ca daca licitatia ar fi fost transparenta, sigur ar fi castigat un roman.
 
Cred ca totusi era nevoie de o barca pentru proiectele lor de cercetare, dar se putea lua o barca facuta in Ro, la bani mult mai putini, si de dimensiune mai mare. Aici se vede ca scopul lor a fost sa-si ia o jucarie cat mai smechera, caci daca tot au venit banii, de ce nu ce-i mai scump? Inca nu s-a format la noi educatia "buy national", nici la achizitiile publice, nici la cele private. Mie mi se pare de-a dreptul subminare economica pentru industria de barci din Ro, si aici ar fi trebuit sa aiba un cuvant de spus diriguitorii din minister, insa am vazut ce raspuns idiot au dat, asa ca ramane sa rezolve altii (DNA) daca exista interes. Cred ca daca licitatia ar fi fost transparenta, sigur ar fi castigat un roman.

La banii aceştia, putea fi comandată o navă specializată la un şantier naval românesc. Pobabil că la Olteniţa, Severin, Galaţi, etc, flutură un steag de o culoare neagreată la Centru. În condiţiile crizei actuale, banii ar fi rămas unde le e locul.
 
La banii aceştia, putea fi comandată o navă specializată la un şantier naval românesc. Pobabil că la Olteniţa, Severin, Galaţi, etc, flutură un steag de o culoare neagreată la Centru. În condiţiile crizei actuale, banii ar fi rămas unde le e locul.

Pentru comparatie: o nava autopropulsata de dimensiunea unui ponton dormitor costa pana in 200.000 euro full echipata, avand vreo 8-10 cabine duble. Pretul se refera la constructia unei nave noi , in santier in Romania, dupa toate normele EU in vigoare, inclusiv aceea de a avea doua motoare.

Mai aveam exemple de asemenea risipe, sa vad pe unde le-am ratacit si le postez pt a dovedi ca e o atitudine general valabila la autoritatile romanesti.
Se cheltuie bani cu nemiluita pt achizitia de barci pt destinatii care mai de care mai ciudate dar cand e vorba de o salvare pe mare, a trebuit sa iasa un pescar de la Sulina sa-si salveze colegul din furtuna pt ca "autoritatzile nu are dotarile necesare".
 
Intrebarea e ce putere avem noi, deocamdata doar simpli pasionati. Puterea de decizie e in mana incompetentilor care au fost (re)alesi acum 5 zile. Cel mai rau imi pare ca banii n-au ramas in tara, sa dea de mancare alor nostri. Sincer nu vad prea multe cai prin care sa putem face noi ceva vizavi de marlaniile astea. Daca aveti idee, scrieti aici, sa vedem daca e vreun impact. App, am scris din nou la Mangalia despre preturile mari la marina, sper ca dupa impartirea ciolanului sa primesc si eu un raspuns.
 
Chestiune tipica pentru buget. Totusi, cand vine vorba de presa, mai ales in prag de alegeri, am mari dubii despre cat de "la mijloc" e adevarul, cat e comanda politica si cat e adevar in povestea asta. Mai ales ca Romania Libera a turnat o poza din burta, luata la repezeala de pe internet, probabil o poza cu cea mai mare barca pe care au gasit-o, sa dea "substanta" articolului :cool:

Modelul se pare ca e asta:
http://www.manomarine.com/2650cruiser/2650ita.htm
si preturile:
http://www.manomarine.com/eng/listini/2650cruiser/2650.html

Ce e interesant e ca presa sare la o luna dupa achizitie, taman in timpuri tulburi post-alegeri.

Ca se putea face ceva mai util cu banii aia? Bineinteles ...
 
Asta-i minciuna fata de cat s-a jumulit la Galati la constructia panzarului, care putrezeste pe faleza. Asa se intampla cand ignoranta politicienilor se intalneste cu pervesiunea hienelor din industria de barci. Oricum, sa fim noi sanatosi de cata spaga si-au tras ambele parti.
 
Pai nu vad de ce in domeniul barcilor ar fi altfel: in toate domeniile se cumpara lucruri inutile la superpreturi, de la firme cu care persoanele care dispun de bani publici isi iau si ei partea lor... Ce ma enerveaza inca si mai tare ca in anumite cazuri cei care cumpara sunt atat de idioti incat nici macar nu iau spaga ci pur si simplu nu-i intereseaza de banii publici!
 

Back
Sus