Denumirea cluburilor din Romania

Vreau sa aflu si eu opiniile voastre OBIECTIVE. Vi s pare normal sa apara un nou club de achting YCR ? Yacht Club Romania. YCRR Yacht Club Regal Roman, cu bune si rele a facut ce a putut de-a lungul timpului, cand eram 5 barci la malul marii si cea mai tare era Euxin II. Daca e corect sa apara un nou club cu denumirea asta, nu cred ca mai trebuie comentat. Dar daca nu e corect, ce vi se pare firesc sa se intample ?
 
Nu vad nimic incorect in aparitia unui nou club de iahting. Atata vreme cat e mai avantajos decat la altii, sa apara si 100 de cluburi, ca nu ma supar. Daca s-ar numi Yacht Club Camera de Raba, cred ca nu s-ar mai supara nimeni ;)
 
Vreau sa aflu si eu opiniile voastre OBIECTIVE. Vi s pare normal sa apara un nou club de achting YCR ? Yacht Club Romania. YCRR Yacht Club Regal Roman, cu bune si rele a facut ce a putut de-a lungul timpului, cand eram 5 barci la malul marii si cea mai tare era Euxin II. Daca e corect sa apara un nou club cu denumirea asta, nu cred ca mai trebuie comentat. Dar daca nu e corect, ce vi se pare firesc sa se intample ?

Da, de ce nu. Cu cat mai multe cu atat mai bine, fiecare club cu targetul, actiunile si membrii lui.

Cand vor fi suficient de multe, chiar se vor putea reuni sub un fel de uniune pentru a fi o voce comuna puternica in probleme de interes major: legi, taxe, etc.

Sau intrebarea ta se refera la denumire? Adica similitudinea de termeni cu actualul YCRR?
 
Da, ma refer la YCRR cu YCR, despre asta vroiam sa discutam. Ca sa fim seriosi, pentru multzi dintre noi nu e nici o diferentza. Stiatzi ca exista YCB yacht club Bucuresti ?
Dar sa revenim. N vi se pare ostentativ YCR cu YCRR ?
 
Atata vreme cat legal este ok, nu e nimic in neregula cu denumirea. Depinde de ei cum isi fac imaginea si ce fel evolueaza in viitor. Fara sa fac analogii, avem experiente suficiente cu cluburile moto, unde multe cluburi noi au batut la cur altele care se scaldau in propria idolatrie.
 
Da, ma refer la YCRR cu YCR, despre asta vroiam sa discutam. Ca sa fim seriosi, pentru multzi dintre noi nu e nici o diferentza. Stiatzi ca exista YCB yacht club Bucuresti ?
Dar sa revenim. N vi se pare ostentativ YCR cu YCRR ?
De YCB stiam, iar de pe siteu lor aflu ca e cam de aceeasi varsta cu YCRR :D

Legat de YCR vs YCRR ... nu cred ca e ostentativa denumirea (poate un pic neinspirata?!). Ambele cluburi au treaba cu "yachturi", ambele sunt din "Romania" (sau vor sa fie reprezentate la nivel national), ambele isi propun sa dezvolte yachtingul in Romania (ceea ce e foarte bine).

Totusi, nu pot sa nu remarc ca siteul Yacht Club Romania e momentan doar in engleza :cool:

Fara sa fac analogii, avem experiente suficiente cu cluburile moto, unde multe cluburi noi au batut la cur altele care se scaldau in propria idolatrie.
True... true...
 
Am spus ca nu fac analogii. Daca nu se intentiona atata preluarea patrimoniului yacht-clubului antebelic de catre YCRR, se putea inregistra de la inceput Yacht Club Romania, ca se pare ca asta deranjeaza, si anume reprezentativitatea data de o denumire simpla si clara.
 
La modul foarte serios, cunosc destul de multi oameni care sunt foarte pasionati de barci, cu vele sau motor, si pentru ei asta e gura de oxigen care ii motiveaza sa mearga inainte prin viata zilnica. Oamenii astia n-au nevoie sa se simta exclusivisti sau sa li se bage pe gat regele sau alte fosile. De aceea e bine sa fie cat mai multe alternative, fiindca barcile trebuie sa fie expresia democratiei, nu a exclusivismului de snobi parveniti.
 
Amicii mei, ma bucura contradictziile pe care le subliniatzi.
Hai sa revenim, ca se numeste Regal...e o onoare, dupa capul meu. Prefer sa avem Rege decat basesti. Dintr-un calcul pur economic. Dar YCR vs YCRR mi se pare o mitocanie, daca te tzin oualele potzi sa intzi faci frate club fara sa furi imagine sau notorietate. Subliniez, nu sunt membru YCRR, as vrea sa fiu, ca sa pot sa imi exprim opiniile in cadru organizat, nu imi permit asta. Asa cum nu ma deranjeaza la urechi YCB asa nu m-ar deranja nici alta idee, dar YCR vs YCRR e mult prea mult. Cred.
 
Vreau sa aflu si eu opiniile voastre OBIECTIVE.
1. Vi se pare normal sa apara un nou club de yachting?
2. Vi se pare normal sa apara un nou club de yachting numit YCR ? Yacht Club Romania.
3. Daca nu e corect, ce vi se pare firesc sa se intample ?

Draga Adi,
1. Da, cu cat mai multe cu atat mai bine. Experienta ne invata ca orice monopol e daunator.
Daca am avea 10 asemenea cluburi care sa organizeze 10 regate pe an, am putea pune de-un campionat adevarat.
2. Nu, SD putea avea minima eleganta sa aleaga niste initiale care sa nu se confunde cu YCRR. Nemultumirile personale poate nu-si aveau locul aici, mai ales ca ei au inceput sa se miste si au avut activitate de laudat pt un club de dimensiunea lor. Dar toti santem oameni si reactionam omeneste!
Plus ca am sustinut intotdeauna ca YCRR sa-si inregistreze marca la OSIM.
3.A. Lumea va alege, YCRR, YCR sau amandoua. Cel mai bine sa lasam faptele membrilor si realizarile cluburilor sa vorbeasca si vom vedea unde e pleava si unde sant boabele.
3.B. Se vor infiinta si alte cluburi/asociatii, vor fi mai multe scoli de iahting, rezulta competitie pe piata si activitate crescuta. Era si timpul!
 
skip...te banuiam de elegantza :)
hai sa fim seriosi, daca te vei numi microsopt, crezi ca vriuai sa furi de la microsoft ?
Pana mea, e lamentabil :)
 
Adi, atata vreme cat YCR a organizat Persil Black Sea pe cont propriu, si a iesit bine, nu vad de ce ar fura notorietate. Si nu vad nimic gresit in denumirea YCR, atata vreme cat e legala treaba. Ma mir ca nu a fost luata mai devreme denumirea, de catre vreun bisnitar de brand-uri, asa ca mai bine ca a luat-o cineva din tagma.
 
vali, amice, sa ma repet ?
Nu ma intereseaza mitocaniile, mie imi place sa ma dau cu vele. Dar, furtul ...de orice gen, nu am cum sa il apreciez :)
 
skip...te banuiam de elegantza :)
hai sa fim seriosi, daca te vei numi microsopt, crezi ca vriuai sa furi de la microsoft ?
Pana mea, e lamentabil :)

Asta am si spus: toate bune si frumoase pana la YCR: putea sa-si ia orice alt nume nu sa le faca in sac celor de la YCRR. Nu cred ca a fost mitocanie, SD a vrut doar sa le faca sac, sac! copilareste celor de la YCRR: o sa vedeti voi ca ma descurc mai bine fara voi care ati refuzat sa ma sprijiniti la circumterra! IMHO!
Oricum nu foloseste la nimic si starneste si o confuzie pe care nu peste multa vreme el va fi cel care va voi sa o evite.
 
Ultima editare:
vali, amice, sa ma repet ?
Nu ma intereseaza mitocaniile, mie imi place sa ma dau cu vele. Dar, furtul ...de orice gen, nu am cum sa il apreciez :)

Sincer nu am inteles la ce mitocanii te referi. Si mie imi place sa ma dau cu vele, si ma intereseaza destul de putin orice club sau cuibar cu pretentii exclusiviste.
 
dupa mine nu prea se amesteca....
YACHT CLUB REGAL ROMAN
YACHT CLUB ROMANIA
in momentul de fatza regalitatea nu e starea de fapt a romaniei, chiar daca sunt adeptzi....

Adjectivul Regal a fost adaugat acum cativa ani in speranta vana ca se va putea recupera macar o mica parte din averea anteblicului YCRR. Aia ar fi fost o lovitura pt administratorii clubului. Dar n-a fost sa fie!
 
Rex, ca eu prefer regalitatea, e ceva. Ca nu sunt de acord cu aburelile, e altceva.
Ca sunt apropiat de YCRR prin fondatori, Timofei senior, Timofei junior, altceva. Imi place totusi sa ma detasez de sentimentalisme si sa incerc sa am o opinie corecta si obiectiva. Dincolo de absurdul situatziei, am fost la regatele organizate de ambii....mai bine m-am simtzit la YCRR :)
 

Back
Sus