Bega din caiac, by night

Smokey

Mic barcaholic
Am tras ieri o tura "after-hours" pe Bega, impreuna cu Imi si Bogdan, sa mai alungam toropeala. Mii de scuze celor pe care nu i-am anuntat, a fost o chestie de moment si pe drum am inceput sa enumeram pe cei ce-i puteam anunta din timp ... Next time.

Am plecat de la baza Electrica (initial am vrut la Flora, dar era o sindrofie acolo). Am urcat pana la Centrala Hidroelectrica unde ne-am jucat un pic in curentii de acolo, apoi am coborat pana am iesit bine din Timisoara, trecand pe langa terasele trendy de pe mal, apoi copii care faceau baie, pescari, etc.

Cand s-a innoptat bine am decis ca ar fi bine sa ne intoarcem .... Pe drumul de intoarcere am salvat de la innec o mica familie de 5 pui de pisica, cineva ii aruncase de pe un pod chiar inainte de a trece noi pe acolo. Puii traiesc toti deocamdata, mananca, sper sa supravietuiasca cu totii.

Poze:







































Si pisicile, dupa ce ne-am invartit toti in jurul lor prin apa cu caiacele, pe semi-intuneric, am reusit sa le strangem pe toate la un loc. Nu stim exact cate erau initial, fiecare a strans din apa cam 3, dar in final avem 5, unele le-am pescuit de mai multe ori (le luam pe padela si le puneam pe caiac unde apucam, mai alunecau)



Cu pampers de la Imi, in final au ajuns la mine in day-hatch ...

 
Se pare ca dupa fiecare tura pe Bega prin oras, va trebui sa spalam caiacele cu ceva degresant... mie mi s-a facut o dunga galbui si lipicioasa pe linia de plutire, vad ca se spala foarte greu. Pana acum, la iesirile pe alte ape, sau chiar si pe Bega in amonte de Timisoara, nu am patit asa ceva.
 
Pare curata Bega in comparatie cu Muresul,iar banatenii vad ca nu lasa gunoaie pe malul apei.Felicitari! Asteptam poze de pe Surduc.
 
Pe drumul de intoarcere am salvat de la innec o mica familie de 5 pui de pisica, cineva ii aruncase de pe un pod chiar inainte de a trece noi pe acolo. Puii traiesc toti deocamdata, mananca, sper sa supravietuiasca cu totii.

Ai sa intemeiezi Roma pisiceasca, dupa cum un Romulus dimpreuna cu Remusul lui au intemeiat cetatea vestita, salvati din apele Tibrului :) .
Poate anul asta te molipsesti de TID si vii impreuna cu IMI sa gusti viata de bivuac. Ca introducerea in atmosfera padelatului vad ca ai facut-o din plin si te-a prins ! :)
 
Ai sa intemeiezi Roma pisiceasca, dupa cum un Romulus dimpreuna cu Remusul lui au intemeiat cetatea vestita, salvati din apele Tibrului :) .
Poate anul asta te molipsesti de TID si vii impreuna cu IMI sa gusti viata de bivuac. Ca introducerea in atmosfera padelatului vad ca ai facut-o din plin si te-a prins ! :)
Momentan ma lupt pentru supravietuirea lor, am gasit un biberon de pisici, am prins ceva purici (ca n-ai cica voie sa-i dai cu nimic), unii mananca mai bine si mai cu pofta, altii mai greu. Cel mai greu sa sa-i conving sa-si faca nevoile ...

Despre viata de bivuac ... oricand si cu placere, am gustat-o de mic copil :D Anul asta nu pot veni (timp&job) dar poate in viitor.
 
super fai baieti... as fi venit si eu..dar n-am stiut..mai ales ca oagea este la baza sportiva(fosta) Constructoru..doar o puneam pe apa.
va dati seama ce caracter de oameni sunt aia care arunca niste animale de cateva zile in apa... si ce mostenire lasa la randul lor daca mai au si copii pe care sa-i educe la fel.
cand eram mic aveam un vecin care jupuia nutrii de vii si-i ducea apoi la marginea satului unde era casa mea dealtfel intr-un sac... va gandit ce urlau saracii.
si mai chiastia cu aruncatul mortaciunilor in apa n-am s-o inteleg niciodata...

in rest ma bucur ca v-ati distrat.
 

Back
Sus