E OK o iesire cu caiacul Jurilovca-Gura Portitei? (sau e periculos) Ce imi recomanzi?

Buna ziua,

Intentionez sa merg la Jurilovca unde sa imi fac cazarea si de acolo sa merg la Gura Portitei cu caiacul (Bic Kalao) - asa in plimbare: plec dimineata si ma intorc seara inapoi in Jurilovca. (a se vedea traseul din poza atasata) Sunt incepator cu caiacul.

Este OK, sau sunt valuri pe lac si e periculos cu caiacul? In cazul asta m-as da cu caiacul doar acolo in jurul Jurilovcai.

Din ce am citit pe aici, complexul de la Gura Portitei este super scump - si se recomanda sa nu se mearga acolo - fie un pic mai la nord fie un pic mai la sud.

Poate imi recomandati ceva si mai OK decat Jurilovca - daca stiti ceva mai misto unde se poate ajunge cu masina.

Multumesc anticipat!
 

Atașamente

  • Jurilovca_GuraPortitei.jpg
    Jurilovca_GuraPortitei.jpg
    19.1 KB · Vizualizări: 173
complexul de la Gura Portitei este super scump - si se recomanda sa nu se mearga acolo - fie un pic mai la nord fie un pic mai la sud.
Complexul de la Gura Portitei este super frumos, este ceva parca desprins din alt film, decat restul statiunilor romanesti. Preturile sunt mai mari, dar nu cred ca sunt chiar groaznice. Se poate campa cu cortul, iar preturile pentru asta nu sunt gigantice. Eu am fost la Gura Portitei si recomand cu toata caldura aceasta statiune linistita si superba. Mai la nord si mai la sud de Gura Portitei, din cate stiu eu sunt rezervatii si nu ai voie sa deranjezi fauna.
Cu masina poti sa ajungi de exemplu si in Dunavatu de Jos, de unde ai o multitudine de canale la dispozitie.
 
Ca sa completez cele spuse de Remi, eu as lua spraydeck-ul caiacului (sau sprayhood , depinde ce fel de barci aveti :) ) fiindca e bine sa fiti protejati de valuri. Pe Razelm vantul se poate intari, iar valurile se formeaza rapid.
Cu sprayhood, vesta si brate bune, nu veti avea probleme.

Later edit :
M-am grabit si n-am vazut ca aveti caiac sit-on-top :) .
In cazul asta rezumati-va la vesta de salvare, ca alte "spray-uri" nu exista :D
EU l-as ruga pe Remi sa ne spuna cum se comporta sit on top-ul la valuri si vant . (Preferatele mele sunt caiacele in care "intri" )
 
Multumesc pentru recomandari

Ramane sa vad cand am sa ajung in zona respectiva si pe cine mai iau in echipaj (numai eu cu sotia... nu cred ca propulsam caiacul pe 8 - 10 km + retur)

Ideal ar fi sa ne stragem 2 - 3 (sau chiar mai multe caiace/ambarcatiuni) :)

Si-a mai propus cineva acest traseu pentru vara asta?
 
M-am grabit si n-am vazut ca aveti caiac sit-on-top :) .
In cazul asta rezumati-va la vesta de salvare, ca alte "spray-uri" nu exista :D
EU l-as ruga pe Remi sa ne spuna cum se comporta sit on top-ul la valuri si vant . (Preferatele mele sunt caiacele in care "intri" )

Eu pot spune despre Ouassou si Tobago, ca d'astea am si cu ele m-am dat.
- Ouassou e facut pentru jucatul pe mare , l-am testat pe mare in Grecia si e o super jucarie pe valuri. Are prova facuta sa "gliseze" nu sa "taie" apa. Nu se pune problema de rasturnat necontrolat pentru ca el danseaza pe valuri (nu le taie asa cum le taie "ascutitorile" alea ale voastre - sit in :) ). Insa este al dracu de greu de tinut directia asa ca la ture lungi pe valuri poate deveni un chin.
- Tobago e putin diferit. E sit-on-top dar prova taia apa. E mult mai lung asa ca sare de pe un val pe altul, cand sunt valuri mari apa intra in el aruncata de valurile de travers daca e bine incarcat (noi am fost de fiecare data destul de incarcati) si in general juniorul a fost de serviciu la "buretele de santina".

Kalao seamana cu Ouassou la prova, asa ca e posibil sa fie putin mai greu de manevrat, insa daca sunteti 3, e imposibil sa faceti fata fizic 10 km ... sau e posibil ? :D
 
Noi mai avem in plan o tura Tulcea - Sf. Gheorghe, dar nimic nu e sigur .

Daca anuntati s-ar putea sa aveti companie, ca doritori sunt destui. Numai sa se potrivesca zilele libere :)
Fantezia mea , o calatorie in grup de 2-3 veliere inca nu s-a realizat. Dar nici nu s-a terminat sezonul.
 
Vantul pe Razem

Salut,

Am postat cateva poze din iunie 2011 cand am facut o plimbare spre Gura Portitei. Vantul era prezent insa nu foarte intens. Caracteristica lacurilor din zona Razem este adancimea mica, ceea ce face ca valurile sa fie mai mari si mai dese decat in alte parti. De exemplu la un val de aproape un metru inaltime distanta intre valuri este cam de 1 - 1,5 metri maxim. Pe Golovita am intalnit vant iar apa era maronie si nu se putea naviga (barca catamaran 4,6 m lungime, motor suzuki 25 hp cizma scurta) pentru ca intre valuri atingeam namolul de jos, si se supraincalzea motorul. Drept urmare mare bucata din traseu am tras "la sufa" barca. Pe Razem nu prea merge ca apa are pana la 1,6 metri si daca mai sunt si valuri te poti rasturna foarte usor. De cele mai multe ori partea periculoasa este data de frecventa marita a valurilor (distanta mica intre ele).
 

Atașamente

  • P1080341-.JPG
    P1080341-.JPG
    265.3 KB · Vizualizări: 155
  • P1080340-.JPG
    P1080340-.JPG
    274.9 KB · Vizualizări: 150
  • P1080339-.JPG
    P1080339-.JPG
    265.5 KB · Vizualizări: 164
  • P1080338-.JPG
    P1080338-.JPG
    264.3 KB · Vizualizări: 147
  • P1080337.JPG
    P1080337.JPG
    239.8 KB · Vizualizări: 143
  • P1080336.JPG
    P1080336.JPG
    289.8 KB · Vizualizări: 149
  • P1080335.JPG
    P1080335.JPG
    262.9 KB · Vizualizări: 161
  • P1080306x.JPG
    P1080306x.JPG
    276.5 KB · Vizualizări: 184
  • P1080318x.JPG
    P1080318x.JPG
    264.3 KB · Vizualizări: 189
Salut,

Am postat cateva poze din iunie 2011 cand am facut o plimbare spre Gura Portitei. Vantul era prezent insa nu foarte intens. Caracteristica lacurilor din zona Razem este adancimea mica, ceea ce face ca valurile sa fie mai mari si mai dese decat in alte parti. De exemplu la un val de aproape un metru inaltime distanta intre valuri este cam de 1 - 1,5 metri maxim. Pe Golovita am intalnit vant iar apa era maronie si nu se putea naviga (barca catamaran 4,6 m lungime, motor suzuki 25 hp cizma scurta) pentru ca intre valuri atingeam namolul de jos, si se supraincalzea motorul. Drept urmare mare bucata din traseu am tras "la sufa" barca. Pe Razem nu prea merge ca apa are pana la 1,6 metri si daca mai sunt si valuri te poti rasturna foarte usor. De cele mai multe ori partea periculoasa este data de frecventa marita a valurilor (distanta mica intre ele).

Vad in poze ca intr-adevar ati tras la edec ! Cum era fundul apei ? O asemenea operatiune pe un fund malos e complicata , dar daca e prezent mai mult nisip, poate parea ok.
Cu toate astea e de mirare ca un catamaran cu pescaj atat de mic sa aiba probleme cu adancimea apei.
Sigur ati folosit un traseul uzitat de oamenii zonei ?
 
Sigur ati folosit un traseul uzitat de oamenii zonei ?[/QUOTE]

Eu nu prea cred! Din fotografii imi dau seama ca au mers pe langa grindul Lupilor (de la Portita spre Canalul 5). In zona respectiva (coada sud-vestica a Lacului Golovita) apa este mica, deoarece vantul predominant de Nord-Est cara, odata cu valurile, si sedimente. Spre larg apa e suficient de adanca, doar cei de la Portita transporta turisti cu ambarcatiuni care au pescaj de 80 cm. Chiar si vara trecuta, cand nivelul apei in laguna a atins un minim ingrijorator, barcile mari tot au circulat (in poza este Crapina, cea mai mare din parcare).
 

Atașamente

  • golovita.jpg
    golovita.jpg
    60.1 KB · Vizualizări: 123
  • 2006_08060081.jpg
    2006_08060081.jpg
    87.3 KB · Vizualizări: 135
Planuiesc si eu o tura cu caiacul (sit -in cum ii place lui Florio ) in zona, asa cam de 30 de ani da' anul asta cred ca a sosit timpul pentru ea. Avand in vedere modul in care se formeaza valurile la fundul putin adanc, ar trebui sa prefer un anumit sezon? Sincer, nu-mi place luciu oglinda dar citind despre frecventa valurilor (1,5 m) parca nu ma tenteaza nici atat.

sfaturi?
 
Fotografiile sunt facute in zona canalului 5. Probabil cele 2 cu trasul la edec sunt facute la un interval de cateva ore (dupa ce sa potolit furtuna) in dreptul cabanei Vanatorilor (sau Cocora) - in zona respectiva este nisip pe fundul apei
 
Planuiesc si eu o tura cu caiacul (sit -in cum ii place lui Florio ) in zona, asa cam de 30 de ani da' anul asta cred ca a sosit timpul pentru ea. Avand in vedere modul in care se formeaza valurile la fundul putin adanc, ar trebui sa prefer un anumit sezon? Sincer, nu-mi place luciu oglinda dar citind despre frecventa valurilor (1,5 m) parca nu ma tenteaza nici atat.

sfaturi?


Nu e deloc o problema, daca te documentezi putin inainte. Eu n-am iesit niciodata pe mare fara sa vad o prognoza. E simplu si eficient.
De pilda pentru iesirea ta pe Razelm, incearca aici . :)

Mi-ar placea ca tura ta sa ne intersecteze drumurile :) intr-unul din evenimentele propuse pentru anul asta.
 
Florio,
Mi-ar face si mie placere o intalnire. sunt deja evenimente clare in afara de TID? Sa vedem cum evolueaza propunerile pe forum . Ma gandeam la sezon nu la prognoza . fara prognoza nu ies din casa :) . De ex am invatat ca la 2 Mai, valuri de surf sunt de regula in august nu in iunie. Exceptii exista evident.
 
Planuiesc si eu o tura cu caiacul (sit -in cum ii place lui Florio ) in zona, asa cam de 30 de ani da' anul asta cred ca a sosit timpul pentru ea. Avand in vedere modul in care se formeaza valurile la fundul putin adanc, ar trebui sa prefer un anumit sezon? Sincer, nu-mi place luciu oglinda dar citind despre frecventa valurilor (1,5 m) parca nu ma tenteaza nici atat.

sfaturi?

Statistic, luna cea mai calma este august. Tot statistic insa, intr-un an sunt 21 de zile de calm la Jurilovca. Asa ca nu sunt prea multe de impartit pe luni:). Eu am observat ca, in multi ani, si prima jumatate a lui septembrie a fost calda si calma.
Cat priveste frecventa valurilor, este undeva la 2-3 metri (probabil 1,5 m avea in zona cu apa mica prin care au mers ei).
 
Florio,
Mi-ar face si mie placere o intalnire. sunt deja evenimente clare in afara de TID? Sa vedem cum evolueaza propunerile pe forum . Ma gandeam la sezon nu la prognoza . fara prognoza nu ies din casa :) . De ex am invatat ca la 2 Mai, valuri de surf sunt de regula in august nu in iunie. Exceptii exista evident.

In primul rand este miscarea Raid despre care Paul -Navigator are sa iti spuna multe :) . Un raid pe mai multe sectiuni, pe Razelm , Sinoe, Golovita . E propus pentru luna Iunie. S-ar putea face o intalnire si la Jurilovca cu prietenul nostru Peter ( Solpet), ca o copie distractiva si nu lucrativa, a "Taberei de creatie" de anul trecut .

O propunere este si "Turneul Delta" la o idee a lui Vincentiu .

O alta idee frumoasa este " Barca week " si ii apartine lui Romeo - Skipper .

Mai exista regata anuala sustinuta de Catalin prin firma Barci in Bagaje, un eveniment care se tine anual si aduna multa bucurie si pasiune . Dupa acest model .

Nu ii uit pe prietenii nostri Nomazi, care deja si-au programat vacanta in Delta si e musai sa ii intalnim, ca prea ii cunoastem bine !

Dintre toate, Raidul pare miscarea cel mai bine definita, stiindu-se un traseu si o perioada. Toate discutiile sunt deschise la adresele puse de mine (dar si in alte locuri :) fiindca ne cunoastem toti si aducem vorba vrand nevrand ) . Important este ca dincolo de impedimentul timpului liber, sa reusim sa ne intalnim cat mai des.
 
Traseul Port Jurilovca - Portita se poate parcurge fara probleme cam toata perioada calda cu caiacul, daca respectati regulile de baza
(referitoare la manevrarea caiacului pe valuri si cele generale, ref. la siguranta).

Daca aveti si ceva noroc, o parte din traseu se poate parcurge in "umbra vantului".
Noi am facut traseul - cu o prietena din cat. de greutate "fulg" de cateva ori si pe valuri mai maricele - dar nu indemn pe nimeni la risc :)

De regula propulsia (la padele) era asigurata doar de umila mea persoana, intr-un Klepper mai greoi.

Oricum, in functie de perioada, si directia vantului, puteti alege, in afara de ruta direct spre tinta :

1) var. A (-->screenshot) cu iesire din Jurilovca, Cap Dolosman - Ins. Bisericuta - Portita sau

2) var. B (-->screenshot) Jurilovca , tinand directia Sud, catre L.Zmeica apoi de-a lungul grindului, pana la Portita

Lungimea celor doua trasee alternative este comparabila, cca. 15 km.
________
Sunt cel putin 3 colegi de forum originari din sau rezidenti in Jurilovca.
Apeland la cunostiintele lor s-ar putea detalia variante in functie de:
- anotimp (temperatura si cote apa)
- starea vremii
- pescaj si tip ambarcatie
- grad de risc
(un roll, executat de unul singur, cu un caiac marin nu-i mare lucru,
insa o rasturnare, cu toata familia, dintr-o canoe, s-ar putea sa treaca la cap. amintiri neplacute...)
 

Atașamente

  • Var_A.JPG
    Var_A.JPG
    104.8 KB · Vizualizări: 146
  • Var_B.JPG
    Var_B.JPG
    105.9 KB · Vizualizări: 149
  • Popas_Grindul_Lupilor.jpg
    Popas_Grindul_Lupilor.jpg
    130.6 KB · Vizualizări: 155
Ultima editare:
Multumesc domnilor, este destul de clar , oricand e bine daca nu e rau :)

Peter, daca vin , cred ca vin singur. Florio m-a luminat cu privire la planurile despre raidul din primavara , am vazut si postul tau, poate reusesc sa vin si eu desi n-am lotca iar noul caiac strip este doar pe hartie pana acum. Mai depind de un lucru, daca apele raurilor sunt umflate in aprilie, pana spre 1 Mai, sunt acolo la datorie, stiind ca Razim&co raman sa ma astepte si prin iunie-iulie.
M-as bucura sa va pot intalni pe toti .
 
Multumesc pentru postari. Prin iunie ma bate gandul si pe mine sa dau o tura Jurilovca - Gura Portitei (cazare in Jurilovca vreo 3 - 4 zile, cu iesire pe lac cu caiacul si o traversare dus-intors in una din zile la Gura Portitei)

La valurile de care vorbiti, cred ca e padelatul e chiar o problema... Poate cu o vela, ar fi solutie mai comoda - data tot bate vantul...
 

Back
Sus