imbracamintea pe un velier

Ne stiind unde sa incadrez postul l-am bagat aici.

As dori sa stiu ce tip de imbracaminte se preteaza pentru o saptamana de croaziera pe un velier.
Merci.:skip::sail:
 
De exemplu de la 1 septembrie marea neagra .
Dar subiectul se dorea sa fie un raspuns pentru toate sezoanele si pe toate apele .
 
doi conurbani isi cer sfaturi pe net pt o excursie la celalt capat al tarii! Imi pare rau ca nu sunt prin zona ca va scoteam din casa la o bere. Daca ma mai luati si pe mine pe velier, modelul meu vestimentar este (de jos in sus) botosei, bermude, un tricou maneci lungi de neopren,vesta de salvare, palarie si ochelari de soare.
 
doi conurbani isi cer sfaturi pe net pt o excursie la celalt capat al tarii! Imi pare rau ca nu sunt prin zona ca va scoteam din casa la o bere. Daca ma mai luati si pe mine pe velier, modelul meu vestimentar este (de jos in sus) botosei, bermude, un tricou maneci lungi de neopren,vesta de salvare, palarie si ochelari de soare.
Merci deja incepe sa sune mult mai bine.
Daca incerci sa faci misto nu ma intereseaza, dar despre echipamentul (imbracamintea) pe care o iei cu tine pe un velier pe timp de o saptamana deja incepe sa ma intereseze.
Da sunt novice chiar nestiutor referitor la acest sport; recunosc ca imi place apa (de la 6 ani in bazin sport de performanta) si sunt scafandru din 2006 deci nu sunt chiar strain de apa.
Sincer as merge o saptamina la noi pe Marea Neagra cu "Elysea" sa vad daca ma simt bine si imi place .
Asa ca rog pe cei care pot da detalii legate despre vestimentatia ce se poarta pe punte ce se ia intr-o astfel de excursie sa ma lamureasca si pe mine .
 
am primit si eu o invitatie de la Dana. preferinta mea ar fi o plimbare pana la sf gheorghe. n-am avut nici cea mai mica intentie de bascalie. daca intentionezi sa mergi cu Elysea, as fi bucuros sa merg cu voi si exact asta e echipamentul cu care vin. alte amanunte, mai simplu le afli de la Dana.
 
Fiindca am o experienta singulara in materie de navigat cu yachtul, am asteptat sa scrie altii mai versati. Daca insa nu vrea nimeni, scriu ce stiu si eventual ma mai corectati. Atunci cand imi faceam bagajul pentru Caraibe aveam la randul meu aceleasi nelamuriri si iata ce lista am primit:
tricouri cu maneca scurta
tricouri cu maneca lunga
camasa cu maneca lunga si guler (ca sa-ti apere gatul de soare)
pantalon scurt
pantalon lung (de lucru)
pulover subtire
geaca de vant (subtire)
pantofi de punte, sau pantofi sport, cu talpa care nu lasa urme.
manusi de velism
palarie de soare (cu snur de legat sub barba)
caciulita (ca cea de ski)
haine de furtuna - daca nu stii ce sunt, intreaba cunoscutii, sau uita-te pe site-ul Helly Hansen, sau Musto, sau similare (costum Goretex complet, geaca si pantalon)
cizme de cauciuc
ochelari de soare
creme de protectie impotriva soarelui si creme dupa plaja
lenjerie de corp din bumbac

Cam asta ar fi. Bagajul sa nu fie in geanta cu pereti rigizi, ci in geanta (genti) de tip sport, care pot fi impaturite, caci, desi loc de bagaj e mult pe yacht, gurile de acces sunt strampte.

In Caraibe n-am folosit caciulita de schi, cizmele de cauciuc si costumul de furtuna, iar pe yacht am stat 99% din timp desculti, tragand sandalele doar la acostari cand trebuia sa fugim iute fara sa ne tot uitam pe unde calcam. Dar pe Marea Neagra poate fi mai vijelios, cred ca e bine sa iei in considerare intreaga lista.
 
doi conurbani isi cer sfaturi pe net pt o excursie la celalt capat al tarii! Imi pare rau ca nu sunt prin zona ca va scoteam din casa la o bere. Daca ma mai luati si pe mine pe velier, modelul meu vestimentar este (de jos in sus) botosei, bermude, un tricou maneci lungi de neopren,vesta de salvare, palarie si ochelari de soare.

Cu ocazia asta am aflat si eu ca evic29 e oradean!!! Merci!
 
la lenjerie de corp as recomanda mai degraba poliester 100% plus eventual o jacheta polartec. Dar ce sunt alea "manusi de velism"? dl evic zicea de septembrie, e nevoie de creme de soare ,poate nu e nevoie de goretex. Apropos, cati va adunati pt expeditia pe mare?
 
la lenjerie de corp as recomanda mai degraba poliester 100% plus eventual o jacheta polartec. Dar ce sunt alea "manusi de velism"? dl evic zicea de septembrie, e nevoie de creme de soare ,poate nu e nevoie de goretex. Apropos, cati va adunati pt expeditia pe mare?

Manusi de velism = manusi fara degete, intarite cu piele in palma. Au rolul de a proteja mainile la lucrul intens cu parama.
 
unele produse sunt mai scumpe, altele mai accesibile. eu am cumparat niste botosei foarte practici si comozi pe mascufund.ro. i-am probat in apa cand am facut canoe la lacul colibita si a fost ok. Te rog da-mi un nr tel, poate ne sincronizam in sept-oct.
 
Daca vrei produse de scufundari sunt destule si relativ ieftine (sau la aceelasi pret cu cele de afara doar ca nu mai platesti vama si taxe postale) la noi in tara e chiar o comunitate inchegata a scafandrilor pe scubaboard.ro acolo gasesti la sectiunea magazine tot ce iti doesti in domeniu .
Ma asteptam sa gasesc ceva similar si la capitolul Navigatie . :skip:
 
Pe mine m-a invatat mai demult un navigator cu experienta (de aici pe forum) ca solutia potrivita e pe mai multe straturi, dai sau pui in functie de vreme.

Depinde si daca esti pasager sau ai rol activ in echipaj (faci miscare).

Pe ploaie trebuie sa ai evident imbracaminte impermeabila. Daca ai deja ceva (ski, etc) testeaza-le stand pe scaun sub dus 1/2h. Din ce-am observat eu trebuie echipament dedicat pt conditii rele. Urmareste: guler inalt, gluga in guler cu cozoroc, mansete duble, intarituri la coate, genunchi, sezut (frecarea cu puntea). Optional benzi reflectorizante (pt MOB). Cizme cu talpa moale, eventual mai largi sa scapi usor de ele.

Daca nu e.ploaie, de obicei e vant - deci haine de vant. Si e soare, care te arde pe nesimtite (vantul inseala), de haine albe, lungi, palarie, crema UV.

Tot timpul ochelari de soare polarizati.

Pt. tras la scote manusi.

Noaptea e.foarte frig! Haine groase + haine de vant, caciula.

In orice conditii rele chiloti speciali de sailing! ... galben in fata, maro in spate :)

Marea Neagra e capricipasa, asteapta-te la orice ...
 

Back
Sus