barca cu panze

Salut,
am luat o barcuta de fibra in ideea de a merge pe apa cat de des si de a umple cu ceva weekendurile ploioase (si cu mult vant).

Pentru delta incerc sa ii pun un motor de 2cp.
Deocamdata mai fac unele reparatii la ea, dar in weekendul trecut am iesit pe apa si barca e foarte simpatica.

Incerc sa tertarolez randa cu a doua linie (nu reusesc sa dau de lipan...) ca sa pot sa ma dau si singur. Barca are trapez, dar la ce suprafata velica are acum nu am nici o sansa sa o controlez.

Barcuta are spinnaker si vele noi, dar pentru inceput va merge cu velele mai vechi.

Uitati si poze. Clasa este international 420.
 

Atașamente

  • rsz_1img_4105.jpg
    rsz_1img_4105.jpg
    29.8 KB · Vizualizări: 434
  • rsz_2img_4110.jpg
    rsz_2img_4110.jpg
    83.6 KB · Vizualizări: 363
E pontonul din Herastrau, asa ca poate te vedem si noi daca mai anunti o iesire-test :) .
E sportiva micuta, cred ca face senzatie !
 
da, asa e...e in Herastrau.
ideea era de a merge la mare cu ea daca reusesc sa ii inmatriculez trailerul saptamana aceasta.

barca e in stare destul de buna, merge repede....si vrea sa se rastoarne la fel de repede.

trebuie sa ii micsorez velele, cel putin in etapa initiala.

mai urmeaza sa iau echipament de vreme rece, deocamdata nu am decat un drysuit.
Cam greu cu gasitul de echipamente la noi, voi incerca sa imi comand de pe internet ce mai am nevoie.
daca mai merg pe herastrau zilele acestea, pun un anunt.
 
da, asa e...e in Herastrau.
ideea era de a merge la mare cu ea daca reusesc sa ii inmatriculez trailerul saptamana aceasta.

barca e in stare destul de buna, merge repede....si vrea sa se rastoarne la fel de repede.

trebuie sa ii micsorez velele, cel putin in etapa initiala.

mai urmeaza sa iau echipament de vreme rece, deocamdata nu am decat un drysuit.
Cam greu cu gasitul de echipamente la noi, voi incerca sa imi comand de pe internet ce mai am nevoie.
daca mai merg pe herastrau zilele acestea, pun un anunt.

Daca vii la mare, da-mi un mesaj sau telefon si n-ai sa fii singura vela pe ape :) .
Vin cu barca mea sa facem o iesire in tandem. N-o sa am viteza ta fiindca velele mele duc 2,5 tone:) , dar stiu ca daca sa navighezi e frumos, sa navighezi in doi e minunat !
In plus de asta daca marea e nervoasa, cu vant de 20 knt ( ca sambata trecuta ) ai si un ajutor la nevoie.


P.S>
Succes cu inmatricularea si procurarea echipamentului.
 
Ultima editare:
multumesc frumos de urari.
azi i-am omologat trailerul sper ca maine sa am numar de inmatriculare.


la mare iesirea ar fi conditionata de tertarolarea randei, alminteri nu ies asa pe mare cu ea.
nu are nimeni un contact pentru userul lipan?
 
Sa-ti traiasca barca si sa te bucuri de ea! Lipan e in concediu din cate stiu, trebuie sa apara ...
 
Te rog, poti sa ne dai cateva amanunte esentiale despre barca (dimensiuni - L 420, greutate, inaltime catarg, suprafata velica, pescaj, marca...)?
 
salut, am luat legatura cu lipan.

despre barcuta.
se numeste international 420, producator e rondar.
velele sunt north sail, diamond sails si hyde sails. focul si randa au 13m2 impreuna, spinnakerul are 9m2

motorul ( pe care nu stiu inca cum il voi prinde) e un evinrude de 2cp

barca complet echipata cred ca are 100-120kg, e gandita pentru 110-140kg echipaj

era cumva parasita de ceva timp, asa ca toate scotele si chingile au fost schimbate.

mai am de schimbat ceva scripeti si luat haine de vreme rece si la apa cu ea.
 

Atașamente

  • P1010938.jpg
    P1010938.jpg
    56.3 KB · Vizualizări: 146
  • P1010937.jpg
    P1010937.jpg
    24.1 KB · Vizualizări: 161
  • P1010936.jpg
    P1010936.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 155
  • P1010928.jpg
    P1010928.jpg
    35.9 KB · Vizualizări: 160
  • IMG_4119.jpg
    IMG_4119.jpg
    144.8 KB · Vizualizări: 160
  • IMG_4117.jpg
    IMG_4117.jpg
    155.7 KB · Vizualizări: 161
  • rsz_1img_4115.jpg
    rsz_1img_4115.jpg
    68.5 KB · Vizualizări: 161
  • DSCN0011.JPG
    DSCN0011.JPG
    60.2 KB · Vizualizări: 175
Bravo domnule! Misto barca :)

Cate persoane poate primi la bord? (ai spus ca ar avea capacitate de aprox. 140 kg - ceea ce cumva mi se pare putin --- caiacul meu Kalao e si scrie ca suporta o sarcina de 310 kg - caiacul avand greutatea proprie 39,5 kg)
Sigur, caiacul e cu totul altceva decat o barca si ofera mai putina protectie. In plus barca ta e echipata cu vele, ceea ce e o chestie super buna - ar fi interesant sa ii pui motor electric strict pentru situatii speciale, cand nu bate vantul si in rest sa mergi cu velele - de placere :)

Pe mine ma preocupa cumva idei de propulsie la caiacul meu gen: vele, zbaturi/elice cu pedale, vasle articulate (2 ca la barca, insa articulate cu mecanism pentru schimabarea sensului de vaslire - care sa permite vaslitul cu fata la directia de inaintare)
 
Ultima editare:
Aduce cu asta (nu cu MINUNEA albastra de alaturi)?
Ambele sunt in Portul Mangalia - pe uscat.
 

Atașamente

  • DSCF1490.jpg
    DSCF1490.jpg
    39.5 KB · Vizualizări: 137
  • DSCF1491.jpg
    DSCF1491.jpg
    60.9 KB · Vizualizări: 141
  • DSCF1492.jpg
    DSCF1492.jpg
    52.4 KB · Vizualizări: 125
  • DSCF1493.jpg
    DSCF1493.jpg
    64.7 KB · Vizualizări: 109
  • DSCF1496.jpg
    DSCF1496.jpg
    49.4 KB · Vizualizări: 116
da, cea din port pare un 470, care e versiunea mai puternica a 420-ului.
am vrut s aiau si 470 , dar pana la urma am optat pentru 420 pentru ca se gasea mai usor si pentru ca aveam sanse mai mari sa o controlez singur (reduse velele).

sarcina de 110-140 e data pe net.
probabil poti pune si mai mult in ea...dar apoi merge incet barca...ori partea frumoasa la barcuta asta e ca merge repede si planeaza.

mai mult de trei oameni nu cred ca intra pe ea....iar eu am luat-o pentru datin doi sau unul...nu m intereseaza capacitatea ei de transport, cu cat de bine pot sa o controlez pe vant.

La fel si cu motorul...l-am luat pentru delta...dar nu vreau sa il folosesc in rest. E barca cu vele...vreau sa merg cu vele...
 
Faina barca. Am si eu ceva asemanator (5.50 m). Decat sa modifici panzele mai bine gaseste pe cineva care sa invete cu tine si puteti sa iesiti pe vant de pana la 25-30 km/h.
Un link pentru tuning de la North Sails: North Sails Tuning Guides - 420
Cred ca poti sa gasesti forumuri pentru 420 de unde poti sa inveti cum sa scazi puterea panzelor pe vant puternic.
Eu ies de cele mai multe ori singur si ma descurc cam pana la 25 km/h.
Trebue sa poti sa intorci barca daca te rastorni. este bine sa practici asta. Ajuta daca nu intra apa in ghiu si catarg. Poti folosi "macaroane" de piscina sau spuma pentru asta.
Ai dreptate in privinta motorului. Poate in unele porturi trebue sa ai motor altfel este o grija si greutate in plus.
Cred ca astfel de barci sunt buna pentru Dunare, lacuri si la mare in zilele bune. Pe mare sa incerci sa mai iesi cu inca o barca, Florio este "the man". (se poate rupe ceva si este greu de reparat pe apa si nu poti sa cari rezerve pentru tot).
Daca nu gasesti ce iti trebue in tara fa o lista si vedem ce se poate face. Eu sunt in Philadelphia.
Bafta.
 
Faina barca. Am si eu ceva asemanator (5.50 m). Decat sa modifici panzele mai bine gaseste pe cineva care sa invete cu tine si puteti sa iesiti pe vant de pana la 25-30 km/h.
Un link pentru tuning de la North Sails: North Sails Tuning Guides - 420
Cred ca poti sa gasesti forumuri pentru 420 de unde poti sa inveti cum sa scazi puterea panzelor pe vant puternic.
Eu ies de cele mai multe ori singur si ma descurc cam pana la 25 km/h.
Trebue sa poti sa intorci barca daca te rastorni. este bine sa practici asta. Ajuta daca nu intra apa in ghiu si catarg. Poti folosi "macaroane" de piscina sau spuma pentru asta.
Ai dreptate in privinta motorului. Poate in unele porturi trebue sa ai motor altfel este o grija si greutate in plus.
Cred ca astfel de barci sunt buna pentru Dunare, lacuri si la mare in zilele bune. Pe mare sa incerci sa mai iesi cu inca o barca, Florio este "the man". (se poate rupe ceva si este greu de reparat pe apa si nu poti sa cari rezerve pentru tot).
Daca nu gasesti ce iti trebue in tara fa o lista si vedem ce se poate face. Eu sunt in Philadelphia.
Bafta.

AI dreptate, Relu. Acum inca marea isi mai pastreaza delicatetea estivala, insa cum ne apropiem de septembrie, se zburleste tot mai des si mai rapid.
Dar pentru barcile voastre exista intotdeauna "loc de joaca" :) .
De pilda lacul Siutghiol ( cunoscut si drept"lacul Mamaia" ) este ideal pentru velism de aceasta natura.
Chiar exista un club acolo, ( Alex, daca ai sa cauti pe site, ai sa gasesti un coleg care activeaza sau chiar conduce clubul de care vorbesc ).
Deci: timp sa fie , ca lacuri avem destule :)
 
asa e...o coaja din aceasta poti sa o pui pe apa oriunde e vant.
deocandata, dupa mult timp pierdut, taxe si nervi la rar, fisc am ajuns la politie unde mi-au cerut civ-ul trailerului.

fiind cumparat din Anglia, asa ceva nu exista. mi-au spus sa astept 30-90 zile pana verifica ei....si apoi imi dau numar (poate)
speram sa pot merge cu ea la mare in weekend, dar se pare ca birocratia nu ne lasa.

de iesit pe mare mai la toamna....posibil sa fie rau. Cei din uk mi-au spus ca ei ies pe apa iarna, dar folosesc drysuit-uri.
i-am intrebat cat de frig e...si mi-au spus ca uneori sparg gheata din barca.

deci se poate, dar nu e forate confortabil. nu as vrea sa ma rastorn in noiembrie pe mare totusi....
 
O solutie ca sa nu pierzi ultima luna din sezonul asta de vara, este sa dai sfoara in tara sa iti imprumute cineva un peridoc / ca n-o fi foc :) !
Eu iti pot imprumuta peridocul meu, inmatriculat, cu taxe si asigurare platite la zi , adus tot din Anglia, si inregistrat aici cu forta :) .
O problema ar putea fi faptul ca e mare si o alta problema ar fi ca necesita permis de conducere B+E. Daca acestea doua nu te deranjeaza, eu te servesc :) .
 
Ultima editare:

Back
Sus