Lacul Paltinu

Inca din primavara aveam in plan o iesire pe lacul Paltinu, asa ca eu , Adrian si Daniel, ne-am vorbit, ne-am pregatit, si am dat fuga pe lac. Dimineata racoare, noroc cu vesta de salvare care imi tinea de cald, doar pescarii ce mai erau pe lac, dar mai tirziu am intilnit si alte caiace ( chiar si un barcaholic al carui ID din pacate l-am uitat). Liniste aer curat ,munte si fara motorizate. Poze la adresa urmatoare https://picasaweb.google.com/114924970452571083098/PaltinuAugust2011?authkey=Gv1sRgCJWjvpyG3aqZ4AE#
 
Sigur ne putem da cu barca pe acolo ?? Din cate stiu eu barajul Paltinu serveste in principal pentru alimentarea cu apa potabila si industriala a municipiilor Campina si Ploiesti.
 
sigur va puteti cu barca pe paltinu dar numai la vasle sau motor electric. daca vreti sa si pescuiti este bine de stiutca ca este luat in administrare de o asociati de pescari din Ploiesti care se numeste Penes Curcanul. la fel si lacul Maneciu aflat intre valenii de munte si cheia.
 
Teoretic nu este voie pe lac cu barca, asa se spun oficial, neoficial nu te da nimeni afara de pe lac, mai mult in coada lacului exista un mic hotel care are in plan sa amenajeze iesirea la lac, si asta o spun "pe surse", cu o saptamina inainte propietarul spune asta intr-un interviu pentru tv. Pe malurile lacului tot mai spre coada lui au mai aparut 2-3 casute, care toate au o scarite sau ceva spre lac.
Am intilnit un caaic care se lansa la apa la un astfel de ponton din spatele casei. Sper ca in viitore sa nu se "populeze" mai mult de atit. In ce priveste pescuitul este adevarat , pescuitul se plateste. Daca as fi pescar nu as pescui pe el, se stie ca este destul de adinc, si la lanseta trebuie fir nu gluma, iar din experienta personala, stiu ca nu prea trage pe acolo( cel putin asa se intimpla acum vreo 3-4 ani), dar daca te duci la coada lacului, mai sus decit locul de varsare in lac, mai sunt mici baltoace formate si acolo am pescuit, mai mult chiar vedeam pestele cind venea la undita sa muste. Mai e important si debitul cu care curge Doftana.
 
salut shindo!! eu eram cu gonflabilul.in nemernicia mea nu ti-am facut si eu poze. Poate data viitoare ma anuntati si pe mine ca n-am cu cine sa ma dau.Pe la Bolboci e un festival la sfarsitul lunii. S-ar putea sa va fie mai greu cu caratul caiacelor dar merita.
 
Ultima editare:
Nu suna rau, stiu lacul Bolboci, si este fain, tot lac de munte fara motorizate :). Problema este de timp, nici la TID nu sunt sigura daca ajung. Daca sti mai multe de festivalul asta da mai multe amanunte, poate o zi ma descurc sa evadez de la munca.
 
M-am interesat de festivalul de la bolboci.A fost.Eu am fost acum 2 saptamani , am facut lacul in perimetru cu gonflabilul , si atunci montau scena.Asa stiam ca la sfarsitul lunii va sa fie dar a fost , l-am ratat.Oricum lacul e mai rece si mai vantos decat paltinu.
 
De ce sa ma deranjeze? suntem membrii in aceeasi haita.Credeam ca a mai ramas cineva si pe-aici prin apele interioare.Salutam participantii la TID si-i urmarim.
 
Festivalul de la Padina a fost, la inceputul lunii, credeam ca se mai face unul la Bolboci.
Veneam sa padelez in weekend, doar ca nu pot am treburi multe de rezolvat, nici la TID nu ajung, poate in weekendul 3-4septembrie sa padelam prin zona. Mai vedem pina atunci pe unde, doar sa nu ploua, ca in prognoze asa se pare.
 
Am fost ieri la Paltinu, m-am dat singur,am vrut sa fotografiez coborarea vilelor de pe margine , ati zis si voi ceva de ele, doua dintre case au cate o dara maronie care se scurge in lac. Sper sa nu fie chestia aia la care ma gandesc eu. Putem merge la Bolboci si fara festival. Pentru variatie mai avem SIRIU MANECIU PUCIOASA.Eu mi-am luat vacanta.
 
Vine omu' si intreaba ca nestiutoru' : nu a comentat nimeni cand v-ati dat pe Bolboci? Eu m-am dus la nenea ala de la Apele Romane si l-am intrebat daca e permisa plimbarea cu barca pe lac, mi-a zis ca nu si ca imi trebuie aprobare de la cei din Dambovita(si tot el mi-a spus ca n-o voi obtine).
 
am fost sambata la bolboci, in recunoastere... in special ma interesau drumurile pana acolo, la dus am urcat prin moroieni (am facut 24km in aproape 2 ore, noroc ca nu ma grabeam), la intors am coborat inspre sinaia. recomand a doua varianta, e mai scurta si in proportie de peste 50% cu asfalt f nou (<12 luni) dar care a inceput deja sa se surpe pe alocuri, plus ca e mai frumos drumul atat pt peisaje, cat si pt faptul ca e ingust si n-are parapeti :)))

cat despre lac: cuvintele sunt de prisos... am vazut si un caiac tandem, asa ca nu m-as stresa prea tare. si apropo de 'neni de la apele romane', il intreb pe unul cum ajung cu masina pe malul celalalt al lacului (din moment ce peste baraj nu se putea traversa), iar el imi zice ca mai jos cu vreo 500m e o intersectie... ma duc acolo, numai ca surpriza: drumul de pe celalalt mal al lacului este inchis din oct.2011 (cel putin pana in nov. 2012), fiind in constructie. am mai facut ca prostu' 1km pe drum forestier, cand putea sa-mi zica asta de la bun inceput. asadar, no comment despre "nenii de la apele romane"...

in fine, sa fiu si ontopic: duminica am ajuns si pe la paltinu, de data asta cu tot cu caiac, am facut inclusiv baie, tot tacamul :) bratul din dreapta (cel care e traversat de pod) e un monument de liniste.
 

Back
Sus