Buna am kaiak sevilor hudson

Salutare tuturor celor ce au scris pe acest forum si-mi cer scuze pentru spatiul ocupat si eventualele greseli . Am cumparat in primavara un kaiak sevilor hudson cu care m-am plimbat pina acum 2 saptamini duar pe lacurile din jurul iasului reusind sa-l sparg de doua ori ambele dati fiind crapata camera la lipitura (nu s-a desprins ci s-a rupt) . Am injurat (made in china )si am remediat problema precizez ca camera avea o taetura de aproximativ 2 centimetri si cu toate acestea fiind unul din tuburile laterale am reusit sa merg pe apa avind duar fundul umflat si cealanta laterala .Sptamina trecuta am plecat cu ea in Sulina unde de frica sa nu se mai crape camera am renuntat s-o mai umflu la 0,08 bari si am bagat 0.06 (besica umflata) dar cred ca a meritat ,nu si-a mai mentinut forma lasinduse dar am facut ture de ore intregi cu familia ,precizez ca nu m-am rasturnat nici macar o data si am avuto inclusiv pe mare ,bratul Sulina si canale unde am stat la pescuit in ea aproximativ 8 ore cu tot cu drum. Vislele sunt luate din decatlon de unde este si kaiakul din 2 bucati la care am mai atasat inca o bucata de teava de pvc ajungind ansamblate la lungimea de 3 metri cu care m-am impacat foarte bine daca sunt putin atent nu bag nici o picatura in barca, am incercat si cu ele normale dar sincer nu mi-a placut. Am scris mai mult pentru cei ce nu dispun de bani si doresc totusi sa aiba barcuta lor, la 1400 cit am platit ieu cred ca este minimul de la care se poate pleca la un kaiak (barcuta) cele ce le gasim in magazine la preturi de 300-500 cred ca sunt de unica folosinta avind presiuni maxime de umflare de 0,03-0,06 bari. Pentru cei ce cumpara barcute in material textil cum este a mea recomand s-o umfle la presiune mica nu la cea maxima cel putin primul an (camerele sunt mai mici ca pinza dar in timp par sa se mai intinda cel putin la barca mea) Privind ce preturi sunt pot spune ca barcuta mea i-si merita banii .
 
Vislele sunt luate din decatlon de unde este si kaiakul din 2 bucati la care am mai atasat inca o bucata de teava de pvc ajungind ansamblate la lungimea de 3 metri cu care m-am impacat foarte bine daca sunt putin atent nu bag nici o picatura in barca, am incercat si cu ele normale dar sincer nu mi-a placut.

N-am inteles, Petrica, tu ai extins padela la 3 m ?
 
Nu am inteles cum ai reusit sa il spargi. Ai lovit ceva ascutit sau...? Eu am un Hudson de aproape doi ani si l-am exploatat destul de intens pe raul Nera (Caras Severin) si nu am reusit sa il sparg. Am fost cu barcuta asta si pe Dunare si s-a comportat destul de bine.
p.s. cum l-ai reparat ? nu se stie niciodata cand oi avea nevoie!
 
Despre lungimea padelelor intradevar am mai adaugat un segment intre cele 2 originale de 2,15 metri ajungind la aproape 3 metri lungime ,ne estetic dar mie mi se pare foarte practic ,pentru ape linistite cu toate ca s-a ingreunat si un novice reuseste sa mearga fara sa bage apa in barca iar al meu fiind tandem prefer sa mai visleasca si coechipierul fara sa bage apa in barca unde oricum in ziua respectiva va sta copilul meu de 4 ani caruia nu-i pun scaunul pentru ca si asa sta duar cu miinele in apa .Varianta cu teava pvc presiune pare sa nu fie chear buna ieri reusind sa rup pentru a doua oara prelungitea facuta de mine cu toate ca acum era armata cu un bat calibrat pe interiorul tevii ,s-a rupt de la mufa mama unde o pot arma duar cu o alta teava.
  1. De spart s-a spart singura din cauza presiunii banuesc,aceiasi camera de 2 ori la distanta mica una de cealalta ,iar daca se repeta cu aceasi camera cu toate ca sunt atent la presiune , diferentele de temperatura si soare inseamna ca are o problema de fabricatie.
 
Am reparat camara dupa ce am scoso in prealabil pe gurile de vizitare (fermoarele) si am desfacut si gulerul de la valva de umplere ,se insista putin si iese. Am smilgeruit atit camera cit si peticul superficial ,am pus adeziv apoi tutul al presa ( peticul sa stea presat macar 12 ore) .Pentru ca peticul era la lipitura camerii si avind prag am preferat sa-l topesc in zona pragului cu fierul de calcat si pina acuma a tinot. Ca sa sa intelegi mai bine sparturile au fost pe mijlocul camerei in partea de jos.
 
Merci. Sper sa nu am nevoie, dar oricum e bine de stiut. Ce adeziv ai folosit ? Eu am pierdut chitul de reparatie care a venit in cutie cu barca.
 
Speriat am cautat intariri si am gasit adeziv sevilor doua tuburi a 5 grame la 18 lei in decatlon nu am cumparat dar cred ca este bun.
 
salut, am si eu o barcuta ca a ta si cu aceiasi problema. S-a taiat pe lipitura de 2 ori . Am observat ca aceste " taieturi au aparut dupa ce a stat umflata mai multe ore ( peste 5). Am lipit-o cu chitul de reparatie si a fost ok.
o poza facuta acum cateva zile pe Dunare.
 

Atașamente

  • 27082011566.jpg
    27082011566.jpg
    33 KB · Vizualizări: 64
Salutare,
sunt si eu posesorul acestui model. vara trecuta l-am folosit 12 zile consecutiv in grecia.
am o problema cu ea. eu o umflu cu o pompa alimentata la auto. impresia mea este ca nu are puterea necesara sa faca acest lucru la capacitatea normala (cu toate ca este cumparata din aceelasi loc cu caiacul, dechatlon).
 
de obicei pompele electrice usoare se folosesc pentru a umfla elementele gonflabile pana la un anumit punct. Dupa aia se completeaza cu o pompa manuala sau de picior pana la presiunea dorita.
 

Back
Sus