Tandemul de 2+1 Fraga 2 - disponibil

Deoarece consiliul de familie a hotarat sa-mi autofinantez proiectele viitoare (urmatorul fiind Izvor 3 - Strip plank sail dinghy), bugetul fiind drastic limitat, nu am avut incotro si a trebuit sa-mi scot tandemul pe piata pentru a- mi putea continua visele.
In 2500 lei intra creatia in sine completa: trei scaune, padele, perne de scaune, carutul si un catarg de 1,8 m. :) precum si husa de cokpit pentru transport.
Constructie aici: http://www.barcaholic.ro/f65/izvor-...pirat-de-tandemul-mill-creek-16-5-a-1104.html
Jurnal de bord aici: http://www.barcaholic.ro/f2/calator...f2/calatoriile-tandemului-fraga-2-a-1455.html
Sigur, visul meu era sa particip cu el la TID (in special datorita volumului mare de incarcare si a stabilitatii), la Vogalonga, insa pana voi avea timpul disponibil pentru acestea, e posibil sa treaca muuuulta apa pe Dunare.
 
Ultima editare:
Bafta la vanzare, e o minunatie de constructie! Sper ca o expui la Rowmania :)

Un ochi plinge si unul rade, speram la cat mai multe povestiri din calatoriile tandemului, dar ma bucura noua constructie care se arata la orizont :)
 
Ultima editare:
Regele a murit! Traiasca Regele! Bafta la vanzare, cumparatorul va fi un norocos, Fraga 2 a fost construita cu mult suflet. Bafta pentru noua alegere care se pare ca intra deja intr-o ecuatie exponentiala...pe cand yacht-ul? :)
 
Vince, de ce ai ales această barcă? Cred că tu ai putea face ceva, în aceiași notă, mai măricel, un pic. Nu îți dau sfaturi ce ai putea face, pentru că te pricepi mult mai bine ca mine ce să alegi.
 
Este un yacht tender mic, merge pus pe masina, poate fi adaptat pentru 2+1, este potrivit pentru sailing si motorizare. Nu mai zic de plimbarile sub un bimini, pe timpul zilelor calduroare. Ideal pentru initierea in sailing a familiei, dupa deschiderea catre ape initiata cu tandemul. Si apoi sa nu uitam initierea mea in strip-plank, dupa ce am vazut ce a facut nea Nicu la barca asociatiei RAID. Am furat ceva meserie de acolo :). Si daca nu m-am dus cu caiacul la RowMania, pot sa rup ceva inimi cu sail-dinghy-ul.
 
sper sa ai cat mai mult vant bun si de aici incolo cu alta barcuta ; am o rugaminte .... caut ceva planuri de constructie pentru caiac de agrement, de 1 si / sau 2 persoane, daca ma poti ajuta .....te rog
 
Eu nu am lucrat dupa planuri (greu de crezut ca o voi face prea curand) ci mi-am intocmit macheta si i-am dat bataie. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este de a-ti alege ambarcatiunea ce ti se potriveste functie de: locul unde vrei sa te dai, frecventa de utilizare, cei cu care vrei sa te plimbi, capacitatea de transport, loc depozitare etc. Ia legatura cu cei ce si-au construit caice (daca asta vrei) si te pot ajuta sigur cu ceva indrumari.
 
sper sa ai cat mai mult vant bun si de aici incolo cu alta barcuta ; am o rugaminte .... caut ceva planuri de constructie pentru caiac de agrement, de 1 si / sau 2 persoane, daca ma poti ajuta .....te rog

Salut. Pentru inceput va spun ca, caiacele de agrement sunt si ele clasificate. Ce fel de caiac doriti?
Ma refer la :
-lungime
-nr de locuri
-destinatie(ture scurte/lungi)
-pentru lacuri, rauri, Mare
-etc

In alta ordine de idei, ati mai avut de-a face cu caiace ?
 

Back
Sus