Recuperarea mesajelor pierdute - functia AutoSave

Admin

Administrator
In cazul in care scrieti posturi foarte lungi exista riscul de a pierde tot ce-ati scris inainte de a posta, din diverse motive: intreruperi pe retea/internet, timeout, etc.

Exista 2 metode de a preveni acest lucru:
  1. Scrieti inainte articolul intr-un editor de text local (Word, Notepad, Wordpad, Outlook, etc), apoi folositi Copy-Paste pentru a muta totul pe internet
  2. Folositi functia AutoSave a forumului - are anumite limitari, dar de cele mai multe ori poate salva ceva:

Cum functioneaza AutoSave:
  1. in timp ce scrieti veti observa in coltul din dreapta-jos un mesaj pe fond galben: "Auto-Saved". Acesta confirma faptul ca textul existent in acel moment in caseta de scriere a fost salvat temporar.
  2. daca dintr-un motiv anume mesajul nu se transmite cu succes (timeout, eroare, etc) reincarcati pagina, sau apasati butonul "<- Back" al browserului
  3. cel mai probabil veti vedea o pagina goala, dar daca aveti noroc in josul casetei de scriere veti observa un buton gri denumit "Restore autosaved content" - apasati pe el pentru a restaura ultima versiune salvata
6102973836_1e56db4053_o.gif
 
@ Admin... cu multumiri si rugaminti...

Multumesc Admin. Acum nu mai am ce sa fac, dupa ce a trecut atata timp. Nu ai cum sa recuperezi tu ce-am scris eu joi 17.05.2012, pe la 12:00 - 13:00 ??? Atunci n-am stiut... era o descriere foarte amanuntita a Delta Luxului... Fiind o descriere "tehnica", nu prea mai am nervi s-o reiau...
 
Daca nu-ti mai apare mesajul din captura de mai sus nu se mai poate recupera, imi pare rau. E bine totusi ca mesajele mai lungi sau mai importante sa fie scrisa in Word inainte, care are o functie de auto-save locala - si asta trebuie activata - , apoi copy/paste aici.
 

Back
Sus