solitar

Cum draq de ridica aia spinul in solitar:) ?
pilotul si ei baga la funga banuiesc.
Au voie cu programe de navigatzie ?
 
pai sunt mai multzi , cate 1 pe fiecare barca :))))

Aia de la Vendee Globe sau solitarii in general?

Aia din curse nu au spinaker simetric, ceea ce avem majoritatea din noi si avem nevoie de echipaj pt a-l manevra pt ca e nevoie de ciorap si tangon. Plus ca e o vela de drum foarte instabila.
Ei merg cu seturi de genakere, spinakere asimetrice, si code zero gata roluite si manevrabile ca orice foc, numai din cocpit. La Vendee au si cate patru vele in fata catargului. Ultima de pe bompres nu e tinuta roluita pt ca exista riscul ca la vant tare sa se desfaca si sa se rupa. Uneori se tine rolutia dar incolacita pe punte.
 
La aia de la vendee globe ma refeream. Si la curse stiam ca nu ai voie sa scotzi spinul din ciorap :)

Cred ca regulile difera de la cursa la cursa. Sant curse la care se merge si cu spinaker simetric. Daca nu ma insel am vazul la Rolex cup maxi-iahturi cu spinaker iar la Cupa Americii spinakerul asimetric e tangonat si se ocupa de el vreo trei oameni!
Cred ca regulile difera de la cursa la cursa.
 
Cred ca regulile difera de la cursa la cursa. Sant curse la care se merge si cu spinaker simetric. Daca nu ma insel am vazul la Rolex cup maxi-iahturi cu spinaker iar la Cupa Americii spinakerul asimetric e tangonat si se ocupa de el vreo trei oameni!
Cred ca regulile difera de la cursa la cursa.

Difera nu numai regulamentele de organizare a curselor dar si regulile de clasa daca vorbim de curse one design. La IRC e simplu ca ti se calculeaza coeficientul de rating in functie de velele pe care le ai.:sail:
 

Back
Sus