Constructie gonflabile PVC

Stie cineva unde pot gasi planuri/instructiuni pt constructia unei gonflabile? Am niste PVC si as vrea sa-mi fac o barcuta pt Delta. As putea sa folosesc model o alta gonflabila, insa nu sunt sigur pe rezultatul final :)
 
Salut man, sa stii ca nu am auzit inca de gonflabile self-made, banuiesc ca e greu sa faci imbinarile prin termolipire ca sa reziste la presiunea respectiva. Mai curand ai putea sa-ti faci un caiac demontabil pe schelet de lemn, am cativa prieteni care si-au facut asa ceva dupa modelul caiacelor demontabile nemtesti. Daca insisti pe gonflabila, mai bine cumpara-ti una la gata, cu garantie, ca sa nu te risti pe Dunare cu ceva de care nu esti sigur.
 
Merge sa faci lipiturile cu prenadez sau similar! Eu pe-a mea asa am reparat-o!
Am vazut la How do they do it cum faceau barcile de salvare mari cu prenadez!

LA expeditia YCRR pe Olt si apoi pe Dunare cu o barca gonflabile, super-barca de firma s-a dezlipit si a trebuit trimisa la fabrica pt reparatii. Macar asa, cand o faci de mana ta stii ce-ai pus acolo si cum ai lucrat la ea. Pt siguranta ii faci ce probe vrei intr-o piscina.

Model desfasurat era intr-o carte aparuta inainte de '89, Constructia de amabarcatiuni. Dar cred ca gasesti si pe net daca vei cauta cu asiduitate. Si la urma urmei poti copia croiul uneia de firma si scapi de bataia de cap.
 
Salut man, sa stii ca nu am auzit inca de gonflabile self-made, banuiesc ca e greu sa faci imbinarile prin termolipire ca sa reziste la presiunea respectiva. .

PVC-ul ( policlorura de vinil ) se electrosudeaza cu curenti de inalta frecventa, cu o latime a zonei de imbinare de 20mm . La noi se foloseste inca lipirea termica ( la prelatele de camion de exemplu...) care e o solutie mai ieftina,avind in vedere costul de peste 15.000 eur a unui utilaj pentru electrosudura cu curenti de inalta frecventa. Din pvc electrosudat CIF se fac toate jucariile gonflebile, saltele de plaja...etc, dar in acest caz materialul este mai subtire si fara insertie pentru marirea rezistentei.
 
Apropo de barci gonflabile, pe un alt forum romanesc un tip Mihai a postat un tutorial excelent privind tipurile, procedee de constructie si materiale, si alegerea acestora, nu stiu cum e mai bine sa indic sursa, cu quote sau link direct? Admin te rog?
 
Apropo de barci gonflabile, pe un alt forum romanesc un tip Mihai a postat un tutorial excelent privind tipurile, procedee de constructie si materiale, si alegerea acestora, nu stiu cum e mai bine sa indic sursa, cu quote sau link direct? Admin te rog?

Link direct, no problem :D
 
Byteworks, cred ca poti pune sursa respectiva oricum, ca e un forum democratic, si oricum suntem interesati de tot ce are legatura cu barcile. Si pentru Romeo: ai dreptate, dar prenadezul stiu ca e folosit la cauciuc, la PVC de obicei se folosea termosudura. Poate Stefan ne poate pune in tema, ca e domeniul lui lucrul cu materiale plastice. App Stefan, ai cumva respectivul aparat de sudare in inalta frecventa? Poate dam si noi comanda sa ne facem pneumatice :).

App Romeo, maine vin la Bucuresti sa-mi iau de la aeroport cumnata, si vreau sa trec pe la barcile Roberts construite de Cristi si cei 2 prieteni Mihai si Radu. Daca se poate, m-as bucura sa ne putem gasi, in masura in care timpul iti permite :).
 
Byteworks, cred ca poti pune sursa respectiva oricum, ca e un forum democratic, si oricum suntem interesati de tot ce are legatura cu barcile. Si pentru Romeo: ai dreptate, dar prenadezul stiu ca e folosit la cauciuc, la PVC de obicei se folosea termosudura. Poate Stefan ne poate pune in tema, ca e domeniul lui lucrul cu materiale plastice. App Stefan, ai cumva respectivul aparat de sudare in inalta frecventa? Poate dam si noi comanda sa ne facem pneumatice :).

App Romeo, maine vin la Bucuresti sa-mi iau de la aeroport cumnata, si vreau sa trec pe la barcile Roberts construite de Cristi si cei 2 prieteni Mihai si Radu. Daca se poate, m-as bucura sa ne putem gasi, in masura in care timpul iti permite :).

Daca PVC e plasticul ala subtire si uneori chiar transparent din care se fac jucarii si tot felul de chestii gonflabile, atunci clar ca se lipeste termic. Eu vorbeam de materialul acela gros, cauciucat, panzat din care se fac tenderele. Eu din ala am lipit cu prenadez si a tinut.
Dara nu recomand nimanui barca din plastic subtire (PVC), mai ales in Delta. Orice capat de stuf, orice aschie de scoica, orice sarma o poate intepa. Am incercat eu mai demult la Portita o aventura cu o asemenea barca si numai probleme am avut.

Vali, plec la TL azi, ca am amanat prea mult. Las' ca ne vedem noi ca am treaba prin GL si tr s-ajung cat de urand si pe-acolo. Salutari lui Mihai, Cristi, Marian si Ion!
 
Poate Stefan ne poate pune in tema, ca e domeniul lui lucrul cu materiale plastice. App Stefan, ai cumva respectivul aparat de sudare in inalta frecventa? .

Lucrez cu sudeze cu curenti de inalta frecventa. Nu am tipul care se foloseste la sudura prelatelor dar se poate face o sudura lata de 20 mm si cu ce am eu , lungimea maxima a sudurii poate fi de 280 mm .Putem sa facem o proba pe ceva mai mic si daca este ceea ce ai nevoie nu e o problema sa trecem si la obiecte mai mari.
 
Dar de unde se poate procura material de-ala "cauciucat", din care se fac tenderele?
 
Interesanta postarea, dar cam miroase a reclama :), daca te uiti dupa Gumotex, e plin de canoe gonflabile. Oricum, ma bucur ca tipu a spus si de camera de Raba cu un cur vulcanizat :D. Deci Smokey, materialul respectiv e Hypalon, mai ramane de gasit adezivul necesar (cred ca tot ceva flexibil ca prenadezul), si desfasuratele se pot face dupa o barca la gata.
 
Stai linistit man ca nu ma deranjeaza :). Cat despre constructia pneumaticii, prefer totusi sa las asta pe seama celor care se pricep, si eu am sa-mi fac singur ceea ce stiu sa fac bine :sail:
 
Salut man, sa stii ca nu am auzit inca de gonflabile self-made, banuiesc ca e greu sa faci imbinarile prin termolipire ca sa reziste la presiunea respectiva. Mai curand ai putea sa-ti faci un caiac demontabil pe schelet de lemn, am cativa prieteni care si-au facut asa ceva dupa modelul caiacelor demontabile nemtesti. Daca insisti pe gonflabila, mai bine cumpara-ti una la gata, cu garantie, ca sa nu te risti pe Dunare cu ceva de care nu esti sigur.

Ce material se foloseşte pentru învelişul unui astfel de caiac?
 
Polyplan obisnuit din care se fac prelate sau copertine. Unul din amicii mei are tira facuta la publicitari, si ia de la ei gratis tot ce arunca aia dupa ce se termina vreo campanie outdoor :)
 
eu am un material similar cu http://www.sika.ro/Construction/indexcnsprod7.htm

E un PVC folosit in constructii, la hidroizolatia acoperisurilor. E rezistent la UV, la inghet-dezghet (variatii de temperatura), la intinderi. E foarte rezistent, e identic cu cel de la o barca ruseasca cumparata de mine... iar lipiturile se pot face cu prenadez sau la cald prin termosudare, cu un aparat de genul http://www.vitess-industrial.ro/Leister/Aparate_manuale_LEISTER_pentru_sudura_cu_aer_cald.htm

In plus, barca ruseasca cumparata de mine, la prima dezumflare am simtit un miros puternic de prenadez.

Am facut ceva cercetari, si o gramada din barcile rusesti se fac in garaje, cu lipituri cu prenadez. Inclusiv in Bucuresti e o doamna care face barcile acasa, o puteti gasi tot pe acel forum de pescari (daca e voie dau si link acolo, sa vedeti cum arata o barca facuta de ea)
 
Chiar te rugam Mihai sa dai link, daca e asa simplu, poate o sa infloreasca o industrie aici intre noi :)
 
Eu mă gândeam la o canoe touring. Cred că s-ar mai putea face una cu balansoar şi cu o mică velă, pentru plimbare pe bălţi.
 
Eu am facut asa ceva cu camera de Raba :). Prietenii mei cu caiace se dau cu vela in Delta toata vara, iar cand se satura, fac caiacul pachet, il urca pe vapor, si imediat sunt acasa.
 

Back
Sus