Catarg bird's mouth

Smokey

Mic barcaholic
M-am tot lăudat că voi face un catarg, ei bine am reușit să încep proiectul acum după ce a trecut vara. Povești, explicații și poze pe blog: Catarg birdsmouth - partea I - taierea lemnului - Blog - Barcaholic.ro

Pun aici doar filmul tăierii și poza de test:

6143352312_679f756d5b.jpg
 
Asta e nebunie, Iulian ! :)
Ai facut tu lucratura asta maiastra ?!? Initial intrasem pe blog si apoi am cautat sa vad ce mestesugar inrait s-a incumetat sa devina Brancusi nautic ?
Nu ne spui si ce destinatie va avea catargul?
Sau daca ghiul va avea aceeasi structura? (ar trebui fiindca ai comenzi de trecut prin ghiu ).
 
Destinatia e barcuta mea:
4674448335_78139f188d.jpg


Lucrarea maiastra inca nu e ... momentan am doar componentele puzzelului, trebuie scoase nodurile, apoi innadite si apoi lipite in forma "cilindrica in colturi", dupa care lucru manual la slefuire, bineinteles :)

Dar din toata lucrarea de faza asta mi-era cel mai urat: ales lemnului si taiatul la circular, in rest e poezie :D
 
pai da,poezie e dupa ce barca e gata;inainte e doar vis!:)

Lasa don' Corleone, ca dumneata ai si visat, ai si facut poezie pe saturate, ast' vara pe Siutghiol :) .
De aia aratai ca un adolescent, acum o saptamana, pe malul Dunarii !
Aferim ! :)

P.S>
Din cate stiu mai exista un singur caz de manufacturare catarg din lemn, pe tehnologia asta. Cel care a fost rupt de macaragiu, in Tomis, inainte de instalare.
Migala este tot atat de mare cat acuratetea necesara.
 
Lasa don' Corleone, ca dumneata ai si visat, ai si facut poezie pe saturate, ast' vara pe Siutghiol :) .
De aia aratai ca un adolescent, acum o saptamana, pe malul Dunarii !
Aferim ! :)
Da, Nicu a scris (sau mai bine zis construit) Luceafărul yachtingului românesc :)

P.S>
Din cate stiu mai exista un singur caz de manufacturare catarg din lemn, pe tehnologia asta. Cel care a fost rupt de macaragiu, in Tomis, inainte de instalare.
Migala este tot atat de mare cat acuratetea necesara.
Hai nu ma speria de la început :)
 
mihai si radu au construit catargul dupa alta tehnologie,furnir gros lipt pe forma,strat peste strat,la unghiuri diferite.este de fapt in placaj super rezistent facut pe o mandrina.rezistenta o da calitatea lemnului si a epoxi-ului,plus pozitionarea fibrelor de lemn.
 
da am incercat si eu modelul asta si cred ca daca se armeaza cu fibra si rasina e bine :noroc:
 

Atașamente

  • DSCN3249.jpg
    DSCN3249.jpg
    47 KB · Vizualizări: 321
  • DSCN3246.jpg
    DSCN3246.jpg
    46.3 KB · Vizualizări: 59
  • DSCN3248.jpg
    DSCN3248.jpg
    50.7 KB · Vizualizări: 61
Continuam cu pasi mici, dar siguri: am taiat nodurile si am lasat doar bucatile bune. Urmeaza innadirea, dar trebuie sa mai astepte o saptamana :(

@sgm: nu pun fibra, e destul de gros si asa; lucratura ta e mai fina, se vede ca ai scule :)
 

Atașamente

  • uploadfromtaptalk1316453469467.jpg
    uploadfromtaptalk1316453469467.jpg
    44.9 KB · Vizualizări: 78
  • uploadfromtaptalk1316453510346.jpg
    uploadfromtaptalk1316453510346.jpg
    36.1 KB · Vizualizări: 62
  • uploadfromtaptalk1316453546647.jpg
    uploadfromtaptalk1316453546647.jpg
    49.4 KB · Vizualizări: 72
  • uploadfromtaptalk1316453578769.jpg
    uploadfromtaptalk1316453578769.jpg
    28.8 KB · Vizualizări: 69
  • uploadfromtaptalk1316453613500.jpg
    uploadfromtaptalk1316453613500.jpg
    44.5 KB · Vizualizări: 80
vreau sa te intreb daca lemnul a fost uscat (10-15%) sau nu si inca o remarca nodurile alea i-ti vor da mult de furca :confused:

cred ca te-am mai intrebat ce lungime finala va avea catargul

si o parere ; totusi cred ca era mai bun lemnul stratificat daca tot il tai bucati si il inbini din nou

salut si daca te pot ajuta cu ceva anuntama :noroc:
 

Atașamente

  • DSCN3312.jpg
    DSCN3312.jpg
    69.3 KB · Vizualizări: 63
De uscat e uscat, dar n-am acces la un umidometru sa verific exact :)

Cu nodurile bataia de cap va fi doar la imbinare, va trebui s-o fac in mai multe ture, n-am atatea cleme ...
 
Sunt si eu in aceasta situatie: am velele de la un Delphin 140, 5 mp randa si 2,5 mp focul pe un catarg de 6 metri, pentru a evita ca ocupantii locurilor sa primeasca un ghiu in cap la volte. Intentionez ca al meu catarg sa aiba doar 5,4 - 5,6 metri, doua parti de 2,3m cu o imbinare la mijloc, deoarece inca pot sa ma aplec din șale :D. Un calcul de pe un site spune ca pentru birdmouth se calculeaza diamentrul catargului cu 11,3mm pentru fiecare metru, deci diametrul meu exterior OD= 6 cm, grosimea peretelui la 20% adica 1,2 cm respectiv diametru interior ID=3,6cm. Este suficient pentru velatura mentionata anterior?
 

Back
Sus