Caiac Perception Vista Expedition

Salut tuturor,

Se comercializeaza in Romania caiacul Perception Vista Expedition? Vista Expedition - Perception Kayaks
Sau exista dealer in Ungaria, Austria...apropiere? Cum as putea achizitiona caiacul asta? Multam' !
Kayak Perception Vista Expedition kayak Lettmann

Si pe mine ma intereseaza Perception Vista Expedition ... poate ne combinam la un transport din Anglia (daca il vrei nou). Imi pare rau ca nu l-am cumparat pe al lui Costin cand a fost de vanzare in urma cu ceva luni.
 
Stai asa si nu misca. A mai aparut o varianta. Acu' ceva timp in urma le-am scris unora din Polonia cum ca m-ar interesa caiacul. Ei astazi :) mi-au trimis un mail cu nr de tel al unui tip din Sibiu care cica :) ar fi de vreo 2 sapt importator de asa ceva. Contactul tipului ce se ocupa de import - angelo@1ktm.ro Eu i-am scris astazi, astept un mail de la el cu pretul, etc.

Cat priveste adusul din Anglia, iata solutia - http://www.eastlines.co.uk/static/Acasa/1/
Pentru adus din America iata aici - http://www.atlasshippingltd.com/ sau aici http://www.carpatiusa.com/

Citeste despre ei, pe astia i-am gasit eu mai rasariti pe net.

Tine-ma si pe mine la curent cu cautarile te rog. Seara buna.
 
Ar fi ideal sa existe dealer pentru Perception si in Romania.Nu am vazut in realitate cum arata caiacele astea, dar in poze ,caracteristicile si pretul par ok.
Am vorbit astazi cu un prieten, care aduce din Anglia masini second, pe care le incarca in TIR.
L-am intrebat de pret, pentru un Land Rover plateste 500 euro transportul.Pentru un caiac mi-a spus ca m-ar costa 400 euro.Dupa ce i-am amintit de ma-sa, a spus ca se intereseaza si la cei de la DHL ,pentru ca are cu ei un contract si urmeaza sa-mi spuna pretul transportului pentru un caiac de 40kg.
Oricum nu sunt dispus sa platesc pentru transport aproape pretul caiacului.
Am inteles ca nu se poate face comanda din Romania, sa virezi banii in contul lor, sau sa il trimita cu plata ramburs.

Cea mai convenabila si ieftina varianta, cred ca ramane sa vorbesc cu vreun prieten care aduce masini din Anglia,sa il puna pe barele transversale.Varianta sa-l comanzi in SUA pica din start, cred ca transportul costa enorm. Am facut comparatie intre pretul din SUA si cel cu care vand dealerii din Romania, de exemplu o canoe care in SUA o cumperi cu 600 dolari (1800 lei), in Romania costa 1400 euro (5800 lei), in plus 200%.
Mai studiem, mai vedem, poate se iveste vreo varianta convenabila.
 
Ar fi ideal sa existe dealer pentru Perception si in Romania.Nu am vazut in realitate cum arata caiacele astea, dar in poze ,caracteristicile si pretul par ok.
Am vorbit astazi cu un prieten, care aduce din Anglia masini second, pe care le incarca in TIR.
L-am intrebat de pret, pentru un Land Rover plateste 500 euro transportul.Pentru un caiac mi-a spus ca m-ar costa 400 euro.Dupa ce i-am amintit de ma-sa, a spus ca se intereseaza si la cei de la DHL ,pentru ca are cu ei un contract si urmeaza sa-mi spuna pretul transportului pentru un caiac de 40kg.

Parerea mea subiectiva despre "durerile" voastre:
-la 4,85 m lungime pentru un caiac tandem, mi se pare cam scurt, in cazul cand sunt doi padelatori care nu se sincronizeaza la vaslit.
...intrebati-l pe Iacos, in afara de nevoie de recuperare a banilor, din ce alte motive l-a vandut. Ce alte dezavantaje a simtit, si daca ar simti nevoia o data si odata, sa se mai intoarca la acest model. (Din cate stiu,el intra cam rar pe aici, si atunci o face doar sa vada ce se mai discuta pe teme legate despre TID)

Transportatorul TIR a cerut asa mult, pentru ca din cate stiu, la ei se calculeaza tariful per palet/km, iar respectivul palet are cote fixe. Automat un caiac nu incape doar pe un singur palet si se exclude varianta ca s-ar putea imparti respectivii paleti si cu marfuri pentru alte destinatii. De acolo si pretul rezultat, nerentabil.
 
Ultima editare:
boyz, nu stiu ce vreti voi cu UK si State, Lettmann este o firma germana locatia: D 47443 Moers.
Eu zic ca desi preturile la second sunt relativ ridicate, ati putea gasi mai ieftin second hand. Incercati pe 4-paddlers.com (asta e doar in germana) mai sunt ceva site-uri de limba germana cu second-uri de vanzare. Acum, mai e ceva, caiacul asta are sigur un echivalent la Riot,pe care-l importa Hibiscus sport in Bucuresti (Dragos Cristea) Posibil sa aiba doua cokpit-uri in loc de unul ceea ce ar fi un avantaj pt ca poti pune spray skirt si gata cu apa in caiac. Am un RZ 85 si apa aruncata de vasle cand suntem prea "harnici" se aduna in cokpitul larg foarte usor.
Daca insa vreti Vista Expedition de la firma Perception, atunci inteleg de ce UK, dar e acelasi produs daca-l comparati cu lettmann
 
Multam' Guzi & Klimm pentru pareri si informatii.
Deja m-am razgandit, nu mai vreau Perception Vista.Ma gandeam sa-l cumpar pentru cand ies pe apa cu un copil, padelam singur oricum, iar in tandem chiar nu imi place.
Mai bine cumpar un suport pentru transportul a 2 caiace pe barele transversale, copiii oricum cresc si mai bine maresc flota cu un caiac serios, ma orientez spre un Riot Evasion , Prijon, sau poate apare ceva mai interesant.
Aveti perfecta dreptate in ceea ce ati spus, iar pe deasupra mai intervine si greutatea mare, in concluzie, decat un tandem mai bine 2 caiace pentru o singura persoana.
 
Si eu m-am reorientat spre single uri :). Caut un Riot Evasion sau un Riot Brittany sau un Riot Edge 14.5. Pentru sotie :).
 
stavride, ce nu ţi-a plăcut la Wayland? Întreb pentru că şi eu vreau să îmi iau un Keppler Aerius, în ideea că fiind demontabil se poate depozita uşor în apartament.
 
Imi place totul la el. Imi construiesc o casa si voi avea spatiu de depozitare suficient pentru caiace rigide. De aceea aceasta metamorfoza. Desi ma bate si gandul sa il pastrez dar tin blocati 1500 euro si .... nu prea imi vine. De aceea il vand.
 

Back
Sus