Mi-am facut caiac

In sfarsit, am reusit sa-mi termin caiacul inceput anul trecut.

Planul se numeste EdgerII, este facut in kayakfoundry si este luat de pe forumul respectiv.
Am inceput anul trecut prin octombrie. Am cumparat rasina (6kg+ intaritor), fibra (de 160g/mp) si urma sa cumpar lemnul.
Tot cautand diverse variante, m-am oprit la dusumeaua de pin care se gaseste in Praktiker, Brico ... etc. Este uscata foarte bine,
este la trasa la grosime, forma fibrei la majoritatea scandurilor se preteaza la taiat stripuri, dar in schimb are foarte multe noduri.
Ok, am cumparat pentru inceput 6 sau 7 pachete la 2m, nu mai tin minte exact, urmand ca pe parcurs
sa mai cumpar inca doua pachete si am inceput lucrul.
 

Atașamente

  • Edger II.zip
    3 KB · Vizualizări: 156
...

O parte din sculele cu care am lucrat:
Pieptanul de pe circular este esential in taierea stripurilor. Fixeaza foarte bine scandura.
Pe langa ce se vede am mai folosit un pendular, un polizor circular cu adaptor cu burete pentru smilgher un pistol de aer cald, si alte unelte de mana:
ferestrau lama, o rindea mica, cutter,...etc
 

Atașamente

  • circular.gif
    circular.gif
    174.6 KB · Vizualizări: 178
  • rindea.gif
    rindea.gif
    159.9 KB · Vizualizări: 169
  • freza.gif
    freza.gif
    164.8 KB · Vizualizări: 171
salut! costas!! acum ma apuc si eu de caiac , ma mai joc putin cu kfoundry sa-l descopar bine.M-am uitat si eu azi prin praktiker nu-mi place deloc lemnul de pin mai degraba fagul.Ai avut scula de taiat stripuri? am vazut la guillemot ca le fac de 4 mm grosime.
 
...

Cam asa au iesit stripurile:
(bineinteles ca in poza sunt cele mai frumoase :) )
 

Atașamente

  • stripuri.gif
    stripuri.gif
    127.9 KB · Vizualizări: 172
  • multe-stripuri.gif
    multe-stripuri.gif
    171.2 KB · Vizualizări: 172
...

salut 66marian. Eu le-am taiat la 6 mmm. Fagul este foarte greu in comparatie cu pinul sau bradul.

Sa continui:

Urmeaza formele si suportul longitudinal.
 

Atașamente

  • forme.gif
    forme.gif
    165.6 KB · Vizualizări: 151
  • suport-forme.gif
    suport-forme.gif
    166.5 KB · Vizualizări: 143
ai dreptate , e mai greu fagul dar il poti subtia ca e mai rezistent. Ne prezinti constructia , cronologic? am deschis si eu edger 2 , arata bine.
 
Ultima editare:
...

In sfarsit pun primul strip. Dupa care urmeaza urmatoarele si caiacul meu ia forma.
Din pacate am pierdut o mare parte din poze asa ca atasez ce a mai ramas din ele si o sa povestesc un pic din ce am facut.
Deci, cum spuneam, dupa ce am terminat partea de jos, l-am slefuit si am chituit golurile care au mai ramas.
Urmand sa-l baituiesc, aici am facut o greseala pentru ca am folosit chit pe baza de aracet si rumegus.
Aracetul formeaza o pelicula foarte persistenta care nu permite baitului sa patrunda in lemn.
Si bineinteles si rasina va fi impiedicata sa adere la fibra lemnului. Asa ca slefuieste tata...
Mai tarziu am aflat ca chituirea cu rasina epoxidica si rumegus foarte fin este cea mai indicata.
In sfarsit ii dau cu bait negru (am folosit una din culorile acelea pentru colorat varul diluat cu apa).
Dupa ce s-a uscat aplic fibra de sticla cu prima mana de rasina. Deja este foarte frig asa ca ma opresc aici urmand sa reiau lucrul anul urmator.
O alta greseala a fost ca nu am aplicat si al doilea strat de rasina ca sa inchid perfect fibra de sticla. Spun asta ca peste iarna si continuind sa
lucrez la partea superioara fara sa fiu foarte atent au aparut tot felul de pete pe fibra deja pusa care din pacate nu au mai putut fi scoase.
 

Atașamente

  • rascheta.gif
    rascheta.gif
    144.8 KB · Vizualizări: 169
  • fund-caiac.jpg
    fund-caiac.jpg
    21.5 KB · Vizualizări: 195
  • detaliu-dupa-raschetare.gif
    detaliu-dupa-raschetare.gif
    184.3 KB · Vizualizări: 173
  • etrava.gif
    etrava.gif
    159.2 KB · Vizualizări: 174
  • mai-multe-fasii.gif
    mai-multe-fasii.gif
    164.2 KB · Vizualizări: 176
  • primele-fasii.gif
    primele-fasii.gif
    143.3 KB · Vizualizări: 174
vine caldura din nou. acum ca mai ai putin termina-l pana-n iarna. eu n-as avea rabdare , la iarna o sa improvizez ceva sa pot sa incalzesc electric sub o prelata de exemplu.ti-a iesit splendid.
 
..

Ok. Vine primavara, vine vara si din lipsa de timp eu tot nu ma apuc de lucru.
In sfarsit imi fac timp si reincep lucrul. Deja treaba merge mult mai repede.
Nici nu am mai facut foarte multe poze si termin si partea superioara. O baituiesc si aplic fibra.
Urmeaza sa lipesc cele doua parti. Insa inainte trebuie sa pun fibra si la interior. Incep cu partea de jos.
Dau cu bait negru si o scot la soare sa se usuce. Mare greseala... Coca ne mai fiind montata pe forme,
sub actiunea apei si probabil si a soarelui se strange foarte mult ajungand de la 58cm la cca 40-45 cm latime.
Deci mare atentie. Nu baituiti cu bait pe baza de apa numai si numai daca coca este fixata de forme (lipita din loc in loc).
Chinuie-te si incearca sa o faci la loc. O pun inapoi pe forme, nu vrea sa stea, trag de ea, crapa, lipeste-o,
pune-i niste fasii intermediare de fibra , etc...
In sfarsit o aduc la o forma aproape indentica cu ce era inainte. O dau jos si surpriza, isi pastreaza forma.
Pun fibra si lipesc cele doua parti. Nu-mi vine sa cred, se potrivesc aproape perfect. De aici totul a fost foarte simplu.
L-am terminat.
 

Atașamente

  • caiac-finalizat.gif
    caiac-finalizat.gif
    245.8 KB · Vizualizări: 391
  • coming-finalizat.gif
    coming-finalizat.gif
    158.5 KB · Vizualizări: 192
  • coming-inceput.gif
    coming-inceput.gif
    160.3 KB · Vizualizări: 199
  • lipire-cele-doua-parti-ale-.gif
    lipire-cele-doua-parti-ale-.gif
    151.7 KB · Vizualizări: 202
Foarte fain! Se gasesc la magazinele astea mari (Practiker, Bricostore, etc.) freze din acelea pentru rotunjit profilele? Eu m-am chinuit fara sa rotunjesc dar vreau sa cumpar sa am pentru viitor.

A! Si ce tip de bait ai folosit? :D
 
imi place mult caiacul dar am o vaga impresie ca e cocpitul cam in spate, si pe kfoundry la parabola aia din dreapta jos centrul de greutate e mai in spate. l-ai probat ? n-as vrea sa te mai intrerup din povestire. Mi-ar placea sa aud si parerea maestrului Guzi, ca sunteti vecini.S-a mai vorbit aici de un caiac facut cu kfoundry, si lumea era incantata.
 
Felicitari Costas, aveam initial impresia ca abia l-ai inceput :)
incep sa ma simt prost; toti va faceti caiace, aveti si o Dunare pe aproape :) ma apuc si eu de o "piele pe bat" ca de altele nu mai e timp anul asta. Daca nu mi-o fi lene poate fac si poze
 
Proba de foc (adica de apa...)

Pe cine sa sun sa ma ajute si pe mine in ale dat-ului cu caiacul.
Si normal il sun pe Guzi care ma si programeaza sa iesim sambata (adica astazi).
Nu mai pot de nerabdare. Incropesc un suport pentru porbagaj si astazi la ora 11 ne gasim la trecerea bac de la Smardan.
Guzi vine impreuna cu bunii sai prieteni Razvan si Constanta. Ne salutam si facem cunostinta, ne vedeam pentru prima oara.
Il rog pe Guzi sa probeze el primul caiacul. Guzi zice ca este un fel de cumatru (adica nas) si se urca in caiac. Este incantat.
Eu cred ca este instabil dar el imi spune ca este chiar mai stabil dacat legendarul sau caiac. Ok, il cred si ma urc si eu.
Ma simt nesigur, mai ceva ca atunci cand te urci pentru prima oara pe schiuri sau bicicleta.
Si binenteles cand credeam si eu ca ma descurc cat de cat, pleosc - fac prima baie.
Cam asta a fost. Ne luam la revedere. Ei mai raman sa faca o mica plimbare.
Eu ma intorc acasa. Noroc ca l-am vazut pe Guzi cat de elegant putea sa mearga ca altfel as fi crezut ca caiacul meu nu este bun de nimic.
Mai am de invatat si sigur o sa invat...
 

Atașamente

  • La revedere.jpg
    La revedere.jpg
    44.5 KB · Vizualizări: 179
  • rcn.gif
    rcn.gif
    121.3 KB · Vizualizări: 174
  • m-am rasturnat.gif
    m-am rasturnat.gif
    155.9 KB · Vizualizări: 173
  • m-a rastorn.gif
    m-a rastorn.gif
    155.1 KB · Vizualizări: 173
  • gc.gif
    gc.gif
    154.8 KB · Vizualizări: 183
  • cc.gif
    cc.gif
    148.6 KB · Vizualizări: 178
  • g.gif
    g.gif
    170.5 KB · Vizualizări: 173
  • gg.gif
    gg.gif
    141.7 KB · Vizualizări: 183
...

Asta-s eu... Inainte de udatura :D:D:D:D

Si inapoi acasa - pentru un nou inceput.
 

Atașamente

  • 123.gif
    123.gif
    133.9 KB · Vizualizări: 113
  • inapoi-acasa.gif
    inapoi-acasa.gif
    199.6 KB · Vizualizări: 127
Sa-l plimbi sanatos Costas!! e o bijuterie, o sa-ti placa din ce in ce mai mult odata ce te-nveti cu padelatul. Eu sunt nascut in Braila dar s-au despartit ai mei si-am plecat la Ploiesti, si sufar pentru asta.
 
Foarte fain! Se gasesc la magazinele astea mari (Practiker, Bricostore, etc.) freze din acelea pentru rotunjit profilele? Eu m-am chinuit fara sa rotunjesc dar vreau sa cumpar sa am pentru viitor.

A! Si ce tip de bait ai folosit? :D

Eu am luat de la Proxon niste freze (una concava si alta convexa) din seria micromot cu raza de 3mm. Mai tarziu am gasit, daca nu ma insel in Hornbach, un set cu mai multe freze printre care si cele doua care ma interesau pe mine. Cei drept pentru partea convexa este nevoie de doua treceri cu stripul prin freza. Baitul l-am facut din concentrat pentru colorat varul diluat cu apa. O sa pun o poza cu ele sa vezi cum arata.
 

Back
Sus