Eliminarea straiului pupa

skipper

RYA Instructor
Ma bate gandul sa maresc suprafata velica printr-un ghiu mai lung si pentru asta ar trebui sa elimin straiul pupa. Ce solutii stiti pentru a oferi aceasi rezistenta suport pt catarg?
Una ar fi ca la J-uri: ansamblul format de scota randei + pataratina ghiului. Mai stiti si altele?
 
Skipper, poti sa dai mai multe amanunte despre ansamblul de la J-uri? Cum se realizeaza incovoierea catargului in acest caz? Din cite am citit, doar greementul fractionat si cruceta inclinata spre pupa nu necesita ajustarea straiului pupa. In poza pe care ai postat-o cu Francine, nu se vede greementul. Si uite aici pe cineva care considera randa mai putin importanta:

http://boatdesign.net/articles/mast-aft-sailing-rig/

Cred ca incovoierea catargului se face tensionand fie scota fie pataratina.
Uite o poza cu asa un sistem, e pe o barca din clasa 12 metri, J-urile au backstay cu o singura exceptie. In poza e randa cu pic dar am vazut sistemul si pe randa Marconi.
 

Atașamente

  • twelve meters.jpg
    twelve meters.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 62
Ma bate gandul sa maresc suprafata velica printr-un ghiu mai lung si pentru asta ar trebui sa elimin straiul pupa. Ce solutii stiti pentru a oferi aceasi rezistenta suport pt catarg?
Una ar fi ca la J-uri: ansamblul format de scota randei + pataratina ghiului. Mai stiti si altele?

Romeo, greementul cruise fara strai pupa stiu ca de obicei are cruceta in unghi si chainplate-urile sarturilor mai spre pupa, formandu-se in total 3 puncte de ancorare impreuna cu straiul prova. In cazul asta se schimba putin solicitarea la compresiune a catargului. Dezavantajul e ca se limiteaza unghiul ghiului la vant portant, iar avantajul e ca se poate folosi un ghiu mai lung si o randa avand curbura (roach) mai mare. N-am vazut inca o randa full-batten, cred ca s-ar potrivi bine in lipsa straiului pupa. In plus, curbura catargului se obtine prin tensionarea diferira a sarturilor. Nu cunosc multe despre aceasta curbare, dar la cruise nu stiu cat de necesara e. Daca maresti suprafata randei, cum se va modifica echilibrarea barcii sub vele?
 
Romeo, greementul cruise fara strai pupa stiu ca de obicei are cruceta in unghi si chainplate-urile sarturilor mai spre pupa, formandu-se in total 3 puncte de ancorare impreuna cu straiul prova. In cazul asta se schimba putin solicitarea la compresiune a catargului. Dezavantajul e ca se limiteaza unghiul ghiului la vant portant, iar avantajul e ca se poate folosi un ghiu mai lung si o randa avand curbura (roach) mai mare. N-am vazut inca o randa full-batten, cred ca s-ar potrivi bine in lipsa straiului pupa. In plus, curbura catargului se obtine prin tensionarea diferira a sarturilor. Nu cunosc multe despre aceasta curbare, dar la cruise nu stiu cat de necesara e. Daca maresti suprafata randei, cum se va modifica echilibrarea barcii sub vele?

Asta si vreau: un ghiu mai lung pt o randa full batten in unghi drept sus.
Cat despre curbarea catargului, n-am facut-o pana acum si nici de acum inainte nu cred c-am sa m-apuc de asemenea reglaje fine, nu intentionez sa merg la regate.
 
Romeo, nu am cautat inca pe site-uri de afara, ci doar in bibliografia mea, si am gasit detalii interesante in "Designing Power and Sail" a lui Arthur Edmunds. Ce cred ca e important e calculul de compresiune a catargului cu noile sarturi si noua cruceta. Daca esti de acord, cand ne gasim prin Tulcea poate ne apucam de masurat sa vedem unde s-ar putea pune chainplate-uri pentru sarturile dinspre pupa. Cred ca s-ar putea face probe ulterioare cu sarturile noi si cruceta in unghi, iar daca se comporta bine fara strai pupa, ramane de facut ghiul si randa de care spuneai. Cu ocazia asta, poate ne spui unde iti faci randa full batten, ca la noi n-am vazut inca asa ceva :). Din ce am vazut, acum ai o pereche de sarturi de la capelatura peste cruceta, si o pereche de la baza crucetei orientate spre pupa:
 

Atașamente

  • Picture 047.jpg
    Picture 047.jpg
    70.1 KB · Vizualizări: 60
Romeo, nu am cautat inca pe site-uri de afara, ci doar in bibliografia mea, si am gasit detalii interesante in "Designing Power and Sail" a lui Arthur Edmunds. Ce cred ca e important e calculul de compresiune a catargului cu noile sarturi si noua cruceta. Daca esti de acord, cand ne gasim prin Tulcea poate ne apucam de masurat sa vedem unde s-ar putea pune chainplate-uri pentru sarturile dinspre pupa.
Mersi, Vali, keep in touch si pe tema asta!
Cu ocazia asta, poate ne spui unde iti faci randa full batten, ca la noi n-am vazut inca asa ceva :).

Sant niste englezi cu atelier in Salonic, la o velerie italianai ntre Triest si Venezia, sau la North Sails din Croatia, nu m-am hotarat inca. O sa comand velele dupa ce montez roll-focul si, eventual, modific greementul.

Din ce am vazut, acum ai o pereche de sarturi de la capelatura peste cruceta, si o pereche de la baza crucetei orientate spre pupa:
Corect! Si cruceta in unghi drept.
 
care ar fi o tehnica buna pentru prelucrarea placajului? bineinteles, am varianta cu slefuirea ochiometrica, dar am o singura incercare la dispozitie si nu vreau sa stric placa

Ii transmit eu intrebarea, lui Skipper, ca e topicul lui. E in insulele Capului Verde, dar s-o intoarce el cumva :)
 
Cel mai simplu si mai rapid straiuri mobile la colturile pupei. Daca e pentru trimaran straiuri fixe la pupa flotoarelor sau la traversa pupa. Intrebarea cea mare e calculul centrului velic. Ori modifici focurile, ori adaugi un derivor mobil mic pe undeva pentru echilibrare.
 

Back
Sus