Scoli de navigatie- permise de navigatie

Florio

Member
Am discutat in weekend cu amici aspiranti la navigatie, despre ce scoli si ce oferte sunt acum, in acest moment, de a face cursurile pentru obtinerea permiselor D,C,B,S .
Mai explicit, intrebarile sunt: ce instructori seriosi stiti, in ce loc se tin si ce pret au cursurile ?

Ideea generala e ca in sezon, nimeni nu are timp de studiat. E firesc sa faci cursurile teoretice pentru permis de nevigatie, in sezonul rece. Acesta e momentul in care exista timp pentru "tocit" legislatia, pentru simulari la cursul de radio, etc… :)
 
Ultima editare:
bravo, imi statea pe limba dar ai spus-o tu. buna initiativa, daca tot am scris astept sfaturi pt. S "sale" unde cu cine si daca am o baza teoretica de asimilat in perioada iernii. multumesc anticipat.
 
Am discutat in weekend cu amici aspiranti la navigatie, despre ce scoli si ce oferte sunt acum, in acest moment, de a face cursurile pentru obtinerea permiselor C,D,B,S .
Mai explicit, intrebarile sunt: ce instructori seriosi stiti, in ce loc se tin si ce pret au cursurile ?

Ideea generala e ca in sezon, nimeni nu are timp de studiat. E firesc sa faci cursurile teoretice pentru permis de nevigatie, in sezonul rece. Acesta e momentul in care exista timp pentru "tocit" legislatia, pentru simulari la cursul de radio, etc… :)

Va salut, barcaholici!

Se pare ca inca nu se stie: din toamna asta, Constantin Sailing- scoala de navigatie organizeaza in Romania cursuri pentru toate categoriile de permise, si cursuri complementare/suplimentare.

Scoala se desfasoara dupa sistemul romanesc de invatamant, asa cum sunteti obisnuiti. Cursurile teoretice se desfasoara in orice localitate din tara, daca se asigura numarul de cursanti necesari, pentru toate categoriile de permise. Cursul de radio, se desfasoara in principiu la Constanta, pe simulator, dar se poate organiza si in orice localitate din tara. Factorul determinant este numarul de cursanti.

Pentru informatii suplimentare, va rog sa vizitati site-ul nostru.

Va doresc la toti Faire winds.
 
bravo, imi statea pe limba dar ai spus-o tu. buna initiativa, daca tot am scris astept sfaturi pt. S "sale" unde cu cine si daca am o baza teoretica de asimilat in perioada iernii. multumesc anticipat.

Cei care ma cunosc, stiu ca am facut in urma cu cativa ani cursurile pentru categoriile de permis de mai sus, insa eu n-am avut un indrumator (exceptand cursurile de radio-o sedinta si mai apoi restul de cursuri pentru examenul de "B" ) . Am fost mai mult un autodidact. Lucru deloc dorit in navigatie, unde apropierea de un instructor cu experienta, care iti explica pe indelete nu numai documentatia ci si situatii concrete cu aplicarea ei in imprejurari diferite, este "priceless" - cum s-ar spune :) .
Deci, unde gasim scoli bune, instructori cu experienta ( si metoda pedagogica ), ce timp implica si la ce preturi ?
 
In timp ce scriam , vad ca a raspuns nu numai un instructor cu scoala de navigatie, ci un navigator adevarat !
Salut, Constantin ! :)
Stiam de "Constantin sailing" ca isi desfasoara activitatea de instructaj in Croatia, unde-i fain si bine :) ; n-am stiut ca poti organiza cursuri si aici, ca nu mai bateam drumurile patriei .
Gasim tarifele pe site-ul tau ? De cati cursanti e nevoie pentru o "sarja" de aspiranti la permis ? Te ocupi de toate categoriile de permis, sau doar de cele mai "grele", de tip B si A ?
 
Salut, Florin,

Multumesc pentru cuvintele frumoase! Ca de obicei, ma resfeti cu buna ta parere despre ceea ce fac.

Site-ul contine deja cam tot ce trebuie, dar sigur ca mai lucram la el! Spre exemplu, nu exista pret separat pentru cursurile teoretice! La asta inca lucram, in doua zile promit o afisare clara (pe site).

Pana acum, organizam doar cursuri pentru categoriile B si A, nu in Croatia, ci in Slovenia. De acum, organizam cursuri pentru toate categoriile, de la c (S), pana la A, inclusiv. Locatiile pot fi alese de cursanti: pot fi in tara, sau pe oricare din marile mediteraneene. Numarul minim de cursanti pentru un curs teoretic depinde de locatie, la Constanta poate fi un singur cursant, in tara este nevoie de minimum 6 cursanti, din motive lesne de inteles. La cursul practic pentru categoria C, desfasurat in tara, nu exista numar minim de cursanti, maxim este 10. La celelalte locatii, numarul minim este 5, maxim este 8.

Daca mai ai si alte intrebari, raspund cu placere.

Faire winds!
 
Promise kept

Va promiteam acum doua zile sa public tarifele cursurilor. Iata-le: Tarife | Constantin Sailing

In ceea ce priveste inscrierile, raspund aici unor intrebari care au venit dim mai multe parti; viitorii cursanti pot alege cand si unde doresc sa urmeze cursul ales. Noi intocmim listele de inscriere, iar in functie de numarul de cursanti pentru locatia si perioada aleasa, anuntam pe fiecare cati sunt inscrisi, si daca perioada aleasa a intrunit numarul necesar de cursanti.

Alte intrebari?
 
Înţeleg că aceste cursuri sunt pentru a obţine permise eliberate în România, iar pentru clasa C de exemplu trebuie să iau examenul de D+curs+examen C+VHF etc. Din ce am reţinut sistemul ungar e mai simplu şi nu este necesar să susţii examenele separat. Mai organizaţi cursuri astfel încât permisele să se obţină din Ungaria?
 
Înţeleg că aceste cursuri sunt pentru a obţine permise eliberate în România, iar pentru clasa C de exemplu trebuie să iau examenul de D+curs+examen C+VHF etc. Din ce am reţinut sistemul ungar e mai simplu şi nu este necesar să susţii examenele separat. Mai organizaţi cursuri astfel încât permisele să se obţină din Ungaria?

Raspunsul este da. In Ungaria organizam numai cursuri pentru categoriile Skipper costier, adica 12 Nm, echivalentul categoriei B romanesti, respectiv Yacht Master, echivalentul categoriei A romanesti. Conditiile nu s-au schimbat, cu exceptia tarifelor, devenite, cred eu, prohibitive. Si la cursurile organizate prin sistemul aplicat in Ungaria se face si curs de radio, cu examen. Procedura este mai simpla, este adevarat, insa volumul de informatii care trebuie asimilat intr-o saptamana, adaugat la oboseala provocata de mersul pe mare (ca si aerul marin, in sine), face ca elevii sa acumuleze mai greu in ultimele zile. De aceea, examenul scris de la sfarsitul cursului, care ar trebui sa dureze trei ore, dureaza, in medie, cam 7-8 ore!
In Romania, obtinerea permisului pentru categoria D nu este o problema, trebuie dat examen, este adevarat, dar cei care se inscriu la cursurile pentru categoria B beneficiaza de gratuitate la cursurile pentru categoria D. In plus, pentru cei care locuiesc in Ungaria, organizam separat cursuri teoretice si cursuri de radio. Exista si modalitatea unor cursuri combinate, teorie si practica in cursul unei saptamani, pe nava, vom introduce acest sistem de cursuri si in Romania. Din pacate, cursul de radio ramane separat, aici nu am ce face. Personal, cred ca mai usor de asimilat materialul, mult si destul de sec, dar indispensabil!
As vrea sa fiu clar: noi nu facem rabat la calitate! Marea este o zona cu risc ridicat, cel care iese pe mare TREBUIE sa stie ce face, de ce face, ceea ce face! Consider sincer ca asimilarea temeinica a cunostintelor minim necesare pentru a fi skipper este mai usoara in sistemul pe care l-am propus in Romania. Sa nu uitam ca ne ocupam si de organizarea examenelor, astfel incat absolventii sa nu piarda timp inutil cu aceasta.

Ca si paranteza: in Ungaria exista doua sisteme de invatamant, cel al Autoritatii Navale, si cel al Federatiei de Yachting. Cel practicat de Autoritatea Navala este identic cu cel practicat in Romania.
 
D-ul este pentru caile navigabile interioare C-ul este pentru mari si oceane. Poti sa dai examen pentru C sau pentru D sau pentru amandoua. Nu stiu exact legislatia, dar, in Croatia, de exemplu, ai nevoie neaparat de certificatul de operator radio (VHF).

- din informatiile pe care le am, pentru categoria C si D poti sa dai examen fara sa faci nici un fel de curs, te duci la capitanie cu dovada ca stii sa scrii si sa citesti. Pentru categoria B trebuie sa faci dovada efectuarii cursurilor, iar examenul este serios.
- exista permise emise de Autoritatea Navala a tarii respective, care sunt recunoscute, virtual, peste tot in lume si permise date de institutii independente care sunt cateodata recunoscute, dar de multe ori nu... Exemplu din a doua categorie: cursurile si permisele RYA
 
Ultima editare:
D-ul este pentru caile navigabile interioare C-ul este pentru mari si oceane. Poti sa dai examen pentru C sau pentru D sau pentru amandoua. Nu stiu exact legislatia, dar, in Croatia, de exemplu, ai nevoie neaparat de certificatul de operator radio (VHF).

Cu tot respectul, cunoasterea legislatiei internationale maritime este obligatorie pentru un skipper! Legea spune ca obtinerea unui permis pentru mare este consecutiva obtinerii permisului pentru ape interioare - lacuri, rauri si canale.
Deci, obtinerea permiselor se poate doar in ordinea: D, C, B, A. Pentru categoria D inca nu se cere permis de operator radio, dar eu cred ca se va introduce, caci nu poti naviga pe Dunare (sau Amazon, sau alt fluviu mare, sau pe Marile Lacuri din America, fara a pastra legatura radio nava-uscat si nava-nava.
Permisul de operator radio este cerut nu doar in Croatia, ci mai peste tot in lume. De altfel, nu se mai fabrica aparate de radio VHF fara modul DSC, iar folosirea acestuia, ca si mesajele de prioritate (May Day, Pan Pan, Securite), presupune cunostinte separate.
 
cum fac eu ??????, pentru ca in urma echivalarii unui certificat capacitate vechi de vreo 15 ani , am ramas numai cu C,M,S fara sa am si D-ul. acum nu am voie pe dunare?......dar odata am dat si RND-ul. daca ma bag pt B pot sa iau si D-ul
 
cum fac eu ??????, pentru ca in urma echivalarii unui certificat capacitate vechi de vreo 15 ani , am ramas numai cu C,M,S fara sa am si D-ul. acum nu am voie pe dunare?......dar odata am dat si RND-ul. daca ma bag pt B pot sa iau si D-ul

Situatia este interesanta! Nu cunosc rezolvarea problemei, am sa ma interesez. In cel mai rau caz, se poate da din nou examen pt D, iar daca se poate dovedi examenul de RND, atunci totul este foarte simplu! De fapt, cred ca existenta permisului C (S), este dovada faptului ca exista si D, dat fiind ca in interpretare mea examenul pentru C nu poate fi sustinut fara a exista D-ul!
In cazul in care va inscrieti pentru categoria B, evident, cursurile pentru categoria D sunt gratuite.
 
Vă mulţumesc pentru răspuns.
Ideea, de la care a şi început discuţia, este de a învăţa partea teoretică iarna, când există mai mult timp la dispoziţie. În ceea ce mă priveşte, apreciez organizarea unui examen unic din toate materiile, nu ţîşpe examene: îi aloc o singură zi nu 4 zile. Aveţi idee dacă în RO se pot da simultan D+C+B+VHF-ul?
Prin costuri mari vă referiţi la ceva taxe impuse de unguri sau la costul călătoriei în care se face practica?
 
Vă mulţumesc pentru răspuns.
Ideea, de la care a şi început discuţia, este de a învăţa partea teoretică iarna, când există mai mult timp la dispoziţie. În ceea ce mă priveşte, apreciez organizarea unui examen unic din toate materiile, nu ţîşpe examene: îi aloc o singură zi nu 4 zile. Aveţi idee dacă în RO se pot da simultan D+C+B+VHF-ul?
Prin costuri mari vă referiţi la ceva taxe impuse de unguri sau la costul călătoriei în care se face practica?

Prin costuri mai mari, ma refer la suma care trebuie platita acolo. Desigur, calatoria dus si intors pana in Slovenia, are costurile ei, dar nu cred ca e mai grea sau mai scumpa decat, sa spunem, de la Satu Mare la Constanta. Despre examen unic, nu stiu, am sa ma interesez, dar nu prea cred ca se poate. Este sigur ca examenul LRC nu poate fi dat impreuna cu cele de conducator de ambarcatiune...
 
Discutia e interesanta. Dupa ce s-au cernut un pic apele am ramas acum cu:
- Nautical Blue (dl. Maraloi) -> Constanta
- SetSail (nu stiu sa zic nimic aici) -> Bucuresti
- Constantin Sailing+YCRR -> Bucuresti+tara

De SetSail nu stiu sa zic nimic, de dl. Maraloi numai de bine, e un navigator, velist si pedagog cu experienta! Constantin e la fel un navigator cu experienta, are avantajul ca face practica in Mediteraneena.


Va recomand cu toata caldura scoala domnului comandor Maraloi: www.nauticalblue.ro
Acolo am facut si eu :)

D-ul este pentru caile navigabile interioare C-ul este pentru mari si oceane. Poti sa dai examen pentru C sau pentru D sau pentru amandoua.
Asa este, cu observatia: C-ul este pana la 6 mile de tarm. La Clasa B ai voie (teoretic) 12 mile de tarm si Clasa A este marea libera.

Nu stiu exact legislatia, dar, in Croatia, de exemplu, ai nevoie neaparat de certificatul de operator radio (VHF).
In toate marile in afara Romaniei ai nevoie cel putin de certificatul de operator radio in mediul marin GMDSS-SRC, vezi http://rna.ro/servicii/PersNavigant/ordin534.pdf
Cod:
Posesorii de certificate internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement clasele C şi D care navighează în afara căilor navigabile interioare ale României trebuie să deţină un certificat de absolvire a cursului Certificat de operator de radiocomunicaţii „GMDSS-SRC- Global Maritime Distress and Safety System – Short Range Certificate

Pentru dosarul de Clasa B ai nevoie de GMDSS-LRC

- din informatiile pe care le am, pentru categoria C si D poti sa dai examen fara sa faci nici un fel de curs, te duci la capitanie cu dovada ca stii sa scrii si sa citesti.
Teoretic asa este, cu mentiunea ca vei primi dreptul sa conduci doar nave cu motor (categoria "M"). Pentru a conduce si veliere ai nevoie de categoria "S" (Sail), pentru care trebuie sa prezinti o adeverinta cum ca ai absolvit la o scoala autorizata de ANR cursul practic de manevra navei cu vele.

Practic insa daca nu ai avut niciodata legatura cu navigatia iti prinde bine un curs inainte. Banii pe care-i salvezi pe curs ii vei da direct sau indirect pe nesfarsite ore de studiu individual pe internet, in limba engleza de obicei.

Oricum, la RND si Colreg apare in unele locuri efectiv partea de "toceala" (lumini, semnale, distante, etc), asta dupa ce ai prins si inteles regulile.

Daca examenul pentru D/C e serios sau nu, depinde de capitanie. Oricum, daca vrei sa inveti "meseria" iti furi singur caciula cu un examen luat pe tuica, vei sta cu un plastic in buzunar si nu vei fi capabil de nimic, ba dimpotriva, poti deveni periculos.

Pentru categoria B trebuie sa faci dovada efectuarii cursurilor, iar examenul este serios.
Asa este, doar ca materiile noi sunt mult mai multe.

În ceea ce mă priveşte, apreciez organizarea unui examen unic din toate materiile, nu ţîşpe examene: îi aloc o singură zi nu 4 zile. Aveţi idee dacă în RO se pot da simultan D+C+B+VHF-ul?
Nu, si nici nu-ti recomand! Doar pentru B examenul dureaza 2 zile (1 zi teoria, 4 materii, 1 zi oral, alte 2 materii). La D ai "RND"-ul care e stufos, la C ai Colregul care e iarasi stufos. Plus la GMDSS o gramada ... Nu-ti recomand deloc!!
 
scurt, dar si la obiect. deci daca pana la vara ai clasa D sau D si C, la vara cand mergi la mare iti programezi un curs de manevrarea ambarcatiunilor cu vele pe care daca l-ai absolvit ti se trece in permisul de navigator. si pentru clasa D si C examenul in cazul celor din vestul tarii se da la timisoara sau moldova noua. multumesc tuturor ce au pus informatii pe acest topic. toate bune.
 
Situatia este interesanta! Nu cunosc rezolvarea problemei, am sa ma interesez. In cel mai rau caz, se poate da din nou examen pt D, iar daca se poate dovedi examenul de RND, atunci totul este foarte simplu! De fapt, cred ca existenta permisului C (S), este dovada faptului ca exista si D, dat fiind ca in interpretare mea examenul pentru C nu poate fi sustinut fara a exista D-ul!
In cazul in care va inscrieti pentru categoria B, evident, cursurile pentru categoria D sunt gratuite.
Salut !
Nu este conditionat de lege obtinere permisului cls.C de detinerea celui de cls. D (vorbind doar de aceste doua clase). Nici nu ar normal: daca eu am domiciliul in constanta si vreau sa merg cu barca doar pe mare de ce ar trebui sa fiu obligat sa detin si permis de ape interioare ? Poate pentru ca ar trebui sa platesc x2- sunt doua examene, nu?
Salut!
 

Back
Sus