Barca mea!

Dupa lungi cautari si asteptari sunt posesorul unei barci de-o seama cu mine! Cred ca a fost o barca cu vasle, de agrement, e destul de mare, aprox 4,5 m cu 1,6 m, as vrea sa o folosesc la pescuit, cu un motor de 4 cp, pe exterior nu arata asa de rau, pe interior mai e de peticit la ea, cum credeti ca as putea sa-i modific oglinda sa nu se rupa cu motorul?
 

Atașamente

  • 08102011784.jpg
    08102011784.jpg
    51.6 KB · Vizualizări: 152
  • 08102011785.jpg
    08102011785.jpg
    49.9 KB · Vizualizări: 160
  • 08102011786.jpg
    08102011786.jpg
    56.1 KB · Vizualizări: 151
  • 08102011787.jpg
    08102011787.jpg
    53.4 KB · Vizualizări: 185
Ceva poze cu oglinda ai ??? ....de ce crezi ca se va rupe oglinda cu un motor de 4 cai .....pentru ca ar trebui sa nu fie foarte greu(motoru') ?
 
Dupa lungi cautari si asteptari sunt posesorul unei barci de-o seama cu mine! Cred ca a fost o barca cu vasle, de agrement, e destul de mare, aprox 4,5 m cu 1,6 m, as vrea sa o folosesc la pescuit, cu un motor de 4 cp, pe exterior nu arata asa de rau, pe interior mai e de peticit la ea, cum credeti ca as putea sa-i modific oglinda sa nu se rupa cu motorul?

din ultima poza dreapta vad cred ca oglinda este deja deteriorata / rupta. motorul de 4 cp nu este mai greu de 17-19kg, daca nu glisezi si nu topai pe valuri in viteza nu cred ca se rupe oglinda, daca o intaresti putin cand reconditionezi barca. in rest felicitari pentru inceputul unui vis.
 
Din pozele aratate de tine nu ne putem da seama prea bine. Trebuie sa verifici daca mai ai lemnul de la oglinda intreg ( ma indoiesc la cum arata barca). Scoti lemnul vechi si il inlocuiesti cu unul nou. Poate fi brad sau OSB. Acesta trebuie sa fie imbracat in fibra. Dupa ce faci aceasta operatiune imbraci oglinda la exterior cu fibra. Fibra pe care o bati sa faca contact cat mai mult cu bordurile atat la interior cat si la exterior.
Grija mare la cine iti face reparatia sa nu ramai cu motorul in mana sau in apa. Nu ar trebui sa fie complicat mai ales ca greutatea motorului nu este mare.
Inainte de a incepe lucrarile masoara cizma motorului in functie de care ai sa inalti, taia oglinda barcii.
Motorul ar trebui sa stea aprox. 1-2 cm sub barca, mai exact sub chila barcii.
 
din ce se vede la suprafata fa urm. lucruri si nu iti va parea rau -taie fibra veche din pupa da in asa fel incat sa-ti ramana ca sablon pt. lemnul de pupa dupaia croiesti stejar sau frasin uscat dupa forma exacta a oglinzii pupa ,polizezi vopseaua 20-30 cm pe langa oglinda si int si ext dupa care montezi lemnul din lateral in holsuruburi inox si imbraci cu 3 sau 4 straturi de fibra de 500 sau 300g/m si un strat de stratimat sau lana cum ai zice lumea ,ideea e sa torni fibra ud pe ud la 15 grade cu mai mult intaritor dar grija mare nici prea mult ,lasi la uscat dupe care vopsea navala sau sunama pt sfaturi 0752478452.si eu am avut aceleasi probleme de cateva ori si am invatat de la altii.in principiu e treaba simpla dar dureaza un pic.nu prea am mult timp de net.
 

Back
Sus