harta compatibila Garmin.

DoiNomazi

Seasick & Grumpy
are cineva idee unde pot gasi o harta compatibila Garmin pentru Delta Dunarii? receptorul este Garmin GPSMAP. Multumiri anticipate.
 
Cam veche dar pentru Delta Dunarii e inca foarte buna, ROAD 2008. Producatorii se screm sa scoata o versiune noua, care oricum cred ca va fi ultima dupa ce management destept au, si atitudine fata de clienti.

Demo online.
 
am un road 2006 pe care l-am folosit cu succes pe creasta Fagarasului, la picior, dar am si eu oarece rezerve in privinta echipei Garmin din Ro. Evident ca prefer o harta gratuita, daca exista. Una precisa si detaliata, la zi, cu toate adancimile si canalele colmatate ar fi ideala, dar cum folosesc intotdeana si hartile de hartie ca sprijin si rezerva, ma pot folosi de o harta GPS mai putin detaliata. Exista harti nautice/marine ale deltei? Ma refer la cele de navigatie, reale, nu la cele frumos colorate ( ah, culorile!) tiparite de Ministerul Turismului.
 
problema nu este simpla crede-ma. Dunarea, Delta si varsarea Dunarii sunt in continua schimbare de la an la an, observandu-se schimbari vizavi de comformatia canalelor , intrarile in lacuri, etc. eu personal dupa multe cautari, acum 2 ani mi-am achizitionat un Humminbird combo GPS/Sonar. de la an la an am facut upgrade la harta Deltei. Este din ce in ce mai bine Hartile sunt de navigatie (Dunarea bratele principale sunt balizate, bara Sulina la fel, litoralul Marii Negre este marcat cu adancimi, etc.). Dar... ceea ce vezi cu sonarul, traseele cu interes propriu salvate reprezinta cel mai bun upgrade si cea mai sigura completare. Iti dau un exemplu: la 3 mile in largul marii de la iesire din bara Sulina, pe harta de anul trecut aveam 6.0m adancime in locul in care eram iar sonarul anul asta arata 3.7m, pana si plaja la Sulina era mai lata cu 1.5-2m cred fata de anul trecut.
 
problema nu este simpla crede-ma. Dunarea, Delta si varsarea Dunarii sunt in continua schimbare de la an la an, observandu-se schimbari vizavi de comformatia canalelor , intrarile in lacuri, etc. eu personal dupa multe cautari, acum 2 ani mi-am achizitionat un Humminbird combo GPS/Sonar. de la an la an am facut upgrade la harta Deltei. Este din ce in ce mai bine Hartile sunt de navigatie (Dunarea bratele principale sunt balizate, bara Sulina la fel, litoralul Marii Negre este marcat cu adancimi, etc.). Dar... ceea ce vezi cu sonarul, traseele cu interes propriu salvate reprezinta cel mai bun upgrade si cea mai sigura completare. Iti dau un exemplu: la 3 mile in largul marii de la iesire din bara Sulina, pe harta de anul trecut aveam 6.0m adancime in locul in care eram iar sonarul anul asta arata 3.7m, pana si plaja la Sulina era mai lata cu 1.5-2m cred fata de anul trecut.

aveti dreptate.
 
..... pana si plaja la Sulina era mai lata cu 1.5-2m cred fata de anul trecut.
Asa este. Eu unul credeam ca ma insel. Asta pana am ajuns acasa si am comparat doua poze ale pontonului de pe plaja.
Aceasta este cea din 2010:

epsn4885.jpg


Iar aceasta este cea din 2011:

epsn5544.jpg


Numarand perechile de stalpi se observa ca in 2010 erau 11 sau 12 perechi in apa. In cea din 2011, a noua pereche era deja pe uscat. Nu stiu distanta dintre stalpi, dar in orice caz este mai mare de 2 metri. Asta inseamna ca plaja a inaintat cu cel putin 4 metri !!!!!
 
Ultima editare:
Poate in Crimeea, Ucraina, Georgia sau si mai rau in Rusia? Noroc ca pamantul nou poate (va) fi revendicat de natii europene ca Germania, Austria, de ce nu Ungaria, s-atunci sa vezi ce distractie iese. Mai are Maria Sa Regina a UK ceva interese prin zona sa ne salveze? Sau americanii?

Ca sa fiu in ton cu topicul, ROAD si discutiile la moment si loc cu localnicii (bine intentionati), si o harta de hartie pentru schitele acestora, sunt suficiente. Atat cat sa nu alunge aventura pe care desigur o cautam cu totii!
 
gps-ul imi este bun numai in masura in care ma pot baza si pe o harta decenta de navigatie cu adancimi, pe apam, in general, nu numai delta. Sau o harta topo 24 K cu linii de contur si vegetatie/structuri, cand sunt pe uscat.

Harta de la openmap pare rezonabila. O voi compara si ajusta in Google.

daca Mos Cracoun citeste forumul, ii aduc la cunostinta ca vreau gps cu imagine satelit in real time, nu drone scouting, sa vad si sa stiu ce ma asteapta dupa cotul raului...:)

evident, exista si bucuria de a rataci prin necunoscut, sunt de acord.
 
Ultima editare:
Vara asta am calatorit prin Delta avand o harta tiparita si track-urile din Google Earth trecute pe GPS. Initial, harta tiparita mi s-a parut a avea prea putine detalii (canale) insa m-am prins destul de repede ca pe ea erau trasate doar canalele "perene", cele intretinute, pe care puteam fi sigur ca voi putea naviga, deci solutiile 100% sigure. In schimb trackurile trasate peste canalele vizibile pe Google Earth m-au bagat nu o data prin locuri nenavigabile (canale colmatate sau cu nenumarate trunchiuri cazute in apa pe post de bariere/baraje) si pe lacuri si ghioluri napadite de ciulini, de unde trebuia sa fac cale intoarsa. Indiscutabil, daca mergi doar cu harta tiparita, nu vei vedea prea multe zone ascunse (implicit pitoresti). In ceea ce priveste harta de pe openmap, am folosit harta mare a Romaniei care, nu avea detalii nici cat cea tiparita, dar nu ma prea interesa, urmaream trackurile.
 
Vara asta am calatorit prin Delta avand o harta tiparita si track-urile din Google Earth trecute pe GPS. Initial, harta tiparita mi s-a parut a avea prea putine detalii (canale) insa m-am prins destul de repede ca pe ea erau trasate doar canalele "perene", cele intretinute, pe care puteam fi sigur ca voi putea naviga, deci solutiile 100% sigure. In schimb trackurile trasate peste canalele vizibile pe Google Earth m-au bagat nu o data prin locuri nenavigabile (canale colmatate sau cu nenumarate trunchiuri cazute in apa pe post de bariere/baraje) si pe lacuri si ghioluri napadite de ciulini, de unde trebuia sa fac cale intoarsa. Indiscutabil, daca mergi doar cu harta tiparita, nu vei vedea prea multe zone ascunse (implicit pitoresti). In ceea ce priveste harta de pe openmap, am folosit harta mare a Romaniei care, nu avea detalii nici cat cea tiparita, dar nu ma prea interesa, urmaream trackurile.

Si asta-i adevarat. Depinde cat de recenta e "poza" de pe Google. N-am avut timp sa investighez, dar imi aduc aminte ca un an mai tarziu de la schimbarea locul de parcare al masinii, in cea mai recenta "poza" de pe Google masina inca era acolo. In timp ce piramidele raman la locul lor, intr-un loc ca Delta se pot intampla multe intr-un an.

In fine, ne vom descurca, nu este Delta suficient de mare sa ne inghita...:)

Multumesc mult pentru link.
 
Atunci cand ve-ti fi hotarati in privinta datei si a traseului veti primi multe amanunte de la cei care au trecut prin zona. Nu trebuie decat sa cereti parerea colegilor de forum.
 

Back
Sus