Acte necesare inregistrare barca

Am si eu o nelamurire la care nimeni nu stie sa raspunda(inclusiv cei de la ANR)...am cumparat de curand o barca care, in carte, are un motor de 7 CP, ulterior fostul proprietar a inlocuit motorul cu un altul de 14 CP iar acum cand incesc sa trec actele pe numele meu nimeni nu stie cum ar trebui sa procedez cu motorul nou si, astfel sa pot sa-l inregistrez legal. Am facut mai multe demersuri dar...nimeni nu a putut da un raspuns. Mentionez ca in acte spune ca barca poate fi dotata cu un motor de 7 pana la 14 CP, deci...teoretic nu e nicio problema
 
eu te-as sfatui sa folosesti un broker/firma specializata in inmatriculari ambarcatiuni. daca esti interesat pot sa-ti recomand firma la care am apelat si eu cand mi-am adus barca din Germania. office@autohouseprest.ro Daniel Savu, apeleaza cu incredere chiar si pt. sfaturi.
 
fara probleme /cu placere, am o relatie extrem de buna cu ei, de aceea ne cunoastem macar prin forum, ca sa ne ajutam intre noi.
 
Am si eu o nelamurire la care nimeni nu stie sa raspunda(inclusiv cei de la ANR)...am cumparat de curand o barca care, in carte, are un motor de 7 CP, ulterior fostul proprietar a inlocuit motorul cu un altul de 14 CP iar acum cand incesc sa trec actele pe numele meu nimeni nu stie cum ar trebui sa procedez cu motorul nou si, astfel sa pot sa-l inregistrez legal. Am facut mai multe demersuri dar...nimeni nu a putut da un raspuns. Mentionez ca in acte spune ca barca poate fi dotata cu un motor de 7 pana la 14 CP, deci...teoretic nu e nicio problema

Teoretic, schimbarea de motor ar fi trebuit sa o faca in acte vechiul proprietar, sau cand ai facut actele de vanzare-cumparare cu el, ar fi trebuit sa faci separat pentru barca si separat pt motorul nou. Apoi cu actele respective sa faci "remotorizare" la barca.
Cei de la ANR sunt organ tehnic, ei fac doar inspectii, verificari etc. Cei de la Capitania Portului ar trebui intrebati ce se face in cazul tau.
Cu toate ca , din cate stiu eu, mai nou exista in vigoare o ... nu stiu cum sa o numesc ... lege, ordonanta, directiva etc, care zice ca pentru barci mai mici de (parca) 7 m SI motor mai mic de 15kW(20cp) nu mai este necesar acel rol de barca (certificatul de inmatriculare). Asta din ce am auzit de la diversi clienti. Nu stiu exact.
Cel mai bine ar fi sa intrebi si firma respectiva si eventual si la Capitanie.

O zi buna!
 
Buna seara!Am si eu o intrebare daca poate sa-mi raspunda sau sa-mi dea o idee cineva am primit o barca cu motor 65cp din Germania cu certificatul de inmatriculare de acolo si fara nici un alt act cum pot sa o inmatriculez in Ro. nu ma pricep trebuie facuta ceva revizie sau pot circula cu ea asa ,iar pe o raza de 250km nu sunt capitanii sa intreb.Multumesc anticipat!
 
Ai nevoie de certificatul de radiere din Germania act de vanzare -cumparare si certificat de conformitate europeana
 
alin77eu tot eu te deranjez certificatul de conformitate europeana de unde se ia sau unde trebuie cerut ca sunt pe dinafara de tot.Din nou multumesc anticipat!
Si inca ceva daca nu este cu suparare eu am certificatul de inmatriculare barca+motor in original din Germania ,nu pot circula cu barca in RO asa cu numere si steag de Germania?
 
Salut!
Daca ai cumparat barca din Germania (barca ce a fost inmatriculata acolo) ai nevoie de doua acte:actul de vanzare-cumparare si certificatul de radiere (din unele parti ale Germaniei poti obtine talonul barcii in original stampilat/semnat cu mentiunea Radiata de autoritatea lor si data la care s-a radiat). Daca este noua ai nevoie si de acea Declaratie de conformitate mentionata mai sus.

Republicii : daca ai cumparat barca din Germania si vrei sa folosesti pavilionul Germaniei, esti trecut ca proprietar in talonul barcii emis de autoritatea Germana? Ai obtinut dreptul de a arbora lavilion German? Daca nu, stai cuminte. Cere detalii de la cea mai apropiata capitanie unde vrei sa inmatriculezi barca.
Salut!
 
Multrumesc pentru raspuns John,dar barca este inmatriculata in Germania de ce trebuie sa fiu trecut in certificat ?nu este ca la orice ambarcatiune daca am permis pot merge si cu barca altcuiva ca si cu un autoturism sau daca cineva va inprumuta o barca ce te trece cineva in certificat pt o zi ?Stima!
 
Si daca faci trafic de stupefiante sau tigari cu barca pe cine sa traga la raspundere,pe tine sau pe proprietarul din germania?
 
Pana acum n-am avut barca si am inchiriat in delta sau am mers cu barca vreunui prieten si nu au fost probleme cred ca este ca si la masina daca te ia radaru oricum amenda vine la proprietar iar acesta o da cui stie ca a imprumutat masina...iar in legatura cu traficul de stupefiante si tigari asta mai lipseste prin delta ca in rest se gaseste orice infractiune!
 
faci un act de vanzare cumparare il traduci si incerci asa poate reusesti dar vezi ca motoarele de peste 50 hp nu se inscriu la orisice capitanie doar la cele mari.
 
este in Delta si traficul acela, stai linistit, doar nu ai crede ca unde se poate trece atat de usor de la ucraina tigareta, toata lumea sta linistita si da la peste, vorbind aceiasi limba pe ambele maluri.

Daca barca este inmatriculata in Germania(adica nu este radiata, deci inmatriculare valabila si ii se platesc taxe acum) poti circula cu ea bine merci cu pavilion German, insa trebuie sa ai acordul proprietarului scris, adica un contract de comodat(imprumut). Intelegi Levy acum cine pe cine trage la raspundere. In mod normal nu ar fi trebuit sa poti intra in Romania cu aceasta barca fara un act de provenienta sau dovada de drept de folosinta, ceea ce ma face sa cred ca cine a bagat-o in Romania a aratat in frontoiera o hartie de acest tip: contract de vanzare-cumparare, factura (daca este de la magazin) sau contract de comodat. Acelasi lucru este valabil si la o masina care nu este in proprietatea soferului cand ajunge in Frontiera. Dar spre exemplu, Bulgarii nu cer in totdeauna, adica mai des nu cer, nici cand am iesit cu camionul nu mi-a cerut omul din frontiera, el avea treaba, ce valoare are marfa din vagon si eu aveam numai avize de insotire fara suma.
 
Salut!
alin77 poti fi mai clar cand vorbesti de acei 50hp. De ce nu se inscriu la orisice capitanie? Ce inseamna capitaniile mari la care faci referire? De unde ai luat asta? Inmatriculari Nave Aici este un tabel, poate te ajuta sa iesi din ceata, noapte sau vizibilitate redusa .
Salut!
 
[
Daca barca este inmatriculata in Germania(adica nu este radiata, deci inmatriculare valabila si ii se platesc taxe acum) poti circula cu ea bine merci cu pavilion German, insa trebuie sa ai acordul proprietarului scris, adica un contract de comodat(imprumut). Intelegi Levy acum cine pe cine trage la raspundere.

Pai cam la asta ma referisem si io ca barca fiind nemteasca tu te plimbi linistit roman fiind cu ea in delta si daca te intreaba garcea de sanatate zici ca e a unui prieten care ti-a dat-o sa te plimbi cu ea.Cred ca pe langa o imputernicire legalizata de la notar nemtesc si tradusa la un birou autorizat ar mai trebui in mod logic si o copie dupa actul de proprietate al persoanei din germania.
 
Salut !
Pt. Levy - pe acolo pe unde esti tu, asa este ? Sau asa crezi tu ca ar fi mai bine ? Mai logic ? Voi cei de "dincolo" chiar credeti ca cei care mai lucreaza in tara asta sunt total lipsiti de profesionalism ? Posibil ca acel "garcea" de care pomenesti tu sa nu fie chiar asa de usor de dus de nas, iar persoana careia tu ii dai sfaturi sa aiba probleme. Poate chiar foarte mari.
Salut!
 
Pace voua.....! O sa vad ce hotarare o sa iau probabil ca o sa ma chinuiesc sa o inscriu dar tocmai asta este problema ca singurul act pe care il am este certificatul de inmatriculare al barcii si motorului in original din Germania si este putin probabil sa reusesc sa fac rost de alte acte ca nu se poate si gata dar poate gasesc un ajutor cumva sau sa incerc sa-i scriu proprietarului din Germania(barca nu a fost adusa de mine dar mi-a placut foarte mult si am cumparat-o si asa cu incurcaturi)si poate vrea sa o radieze si sa-mi trimita actele prin posta om trai si om vedea.
 

Back
Sus