barca + motor

va salut si va respect pasiunea, dar si cunostiintele in domeniu!
de foarte curind, mi-a aparut un pitic pe creier, care nu-mi da pace.
vreau sa-mi achizitionez o barca cu motor.
pescar fiind, dar ajuns la o virsta la care imi este usor sa recunosc ca nu poti sa le stii pe toate, vin si eu cu o intrebare pour les connaisseurs:
o barca ruseasca kolibri de 2.8m cu chila
Barca pneumatica ruseasca kolibri cu chila si podina - Hunedoara, judetul Hunedoara - Barci Pneumatice - GONFLABILE - Kolibriboats Srl, ID: 1365299
se poate altoi cu un motor suzuki de 2.5 CP in 4 timpi? pe dunare ar merge combinatia??
va multumesc!
 
Despre modurile de deplasare ale unei barci in Glisaj si deplasament intelegi sper. Uite un video cu o barca micutza Baracuda cred, 2.40 - 2.80 cu motor de 5 CP. Barca reuseste, e drept greu, dar pina la urma reuseste sa intre in glisaj cu 5CP catre sfarsitul clipului. In rest merge in deplasament si semiglisare.

barci cu motor vaslui - YouTube

Ideea este: cu 2.5 CP vei merge la deplasament. Cu 6 CP vei glisa singur in barca daca nu esti greu (cu 5CP glisajul e problematic). Daca barca nu gliseaza, se numeste ca merge in regim de deplasament, si un motor de 2.5 sau chiar un motor mai mare (sa presupunem 4CP) vor impinge barcuta cu aceeasi viteza maxima numita viteza de deplasament, care pentru barcuta ta scurta sa fie undeva la 8-9 km/h, cu un pic de semiglisare...

Daca vrei viteza mai mare, va trebui sa alegi un motor care sa impinga barca in glisaj, cu neajunsurile greutatii si permisului.

Avast!
 
nu intentionez sa achizitionez ceva mai mare de 5CP pentru simplul motiv ca nu vreau sa ma complic si cu permisul de navigatie.
 
hai s-o luam si invers!
ce barca s-ar potrivi pentru un motor de 2.5 CP in conditiile in care renunt la datul pe dunare? am inteles din ce am citit pina acum ca dunarea fara o barca rezonabila si un motor puternic (peste 5 cai) este periculoasa.
mi-as dori un combo pina in 5000 ron cu care, in lipsa dunarii, sa pot pescui pe balti sau baraje deci apa statatoare sau foarte putin curgatoare.
banuiesc ca cei care au scos pe piata motoare de 2,5 s-au gindit ei a vre-un mod de utilizare
 
Ultima editare:
Uite, eu zic sa nu renunti la ideea cu "datul" pe Dunare. E drept, mihai99 este un "guru" in materie si marturisesc ca si eu am invatat mult din tot ceea ce el a scris. Pacatul mare e ca referitor la barci am citit abia dupa ce mi-am cumparat barca. In schimb, acum, raul e facut si atata detin. Cu Kingfisher-ul meu 300 si motor Suzuki de 2,5 HP am fost si pe Dunare, doi pescari cu tot calabalacul (corturi, scule, mancare etc). A mers, incet ce e drept (deplasament), adica un parcurs pe care acum il fac intr-o ora, atunci l-am facut in 3 ore, dar am ajuns la destinatie si ne-am si intors de acolo. Pescarii se caracterizeaza prin RABDARE :eek: , iar plimbarea pe apa, chiar si incet, este o placere. Am facut "sportul" asta de mai multe ori.

In link-ul urmator ai un video cu o samba 330 si mercury 5hp: Samba Allroundmarine 330 m with Mercury engine(5 HP) - YouTube

In ceea ce priveste un motor mai mare, in cazul meu, motorul de 5 cai este suficient pentru ca barca sa intre in glisare (singur si cu bagajul aferent unei saptamani de pescuit la stationar in Delta, sau 2 persoane. Nu am mai incercat cu 2 pescari si bagaj). Unde mai pui ca ulterior i-ti vin si alte idei nastrusnice. Dar asta e alta poveste.
Cu stima.
mdascalu
 
Ultima editare:
hai s-o luam si invers!
ce barca s-ar potrivi pentru un motor de 2.5 CP in conditiile in care renunt la datul pe dunare? am inteles din ce am citit pina acum ca dunarea fara o barca rezonabila si un motor puternic (peste 5 cai) este periculoasa.
mi-as dori un combo pina in 5000 ron cu care, in lipsa dunarii, sa pot pescui pe balti sau baraje deci apa statatoare sau foarte putin curgatoare.
banuiesc ca cei care au scos pe piata motoare de 2,5 s-au gindit ei a vre-un mod de utilizare

Motoarele de 2,5 sunt gandite pentru utilizare ca out-bord la dingy. Este vorba de a merge de la velierul aflat la ancora pana la tarm, pe distante mici, si pe mari calme. Este proiectat si construit special pentru asa ceva. Sunt, in general, in patru timpi, ca sa aiba consum mic, si pentru a nu necesita separat ulei pentru amestec. Suzati-mi interventia...
 
va salut si va respect pasiunea, dar si cunostiintele in domeniu!
de foarte curind, mi-a aparut un pitic pe creier, care nu-mi da pace.
vreau sa-mi achizitionez o barca cu motor.
pescar fiind, dar ajuns la o virsta la care imi este usor sa recunosc ca nu poti sa le stii pe toate, vin si eu cu o intrebare pour les connaisseurs:
o barca ruseasca kolibri de 2.8m cu chila
Barca pneumatica ruseasca kolibri cu chila si podina - Hunedoara, judetul Hunedoara - Barci Pneumatice - GONFLABILE - Kolibriboats Srl, ID: 1365299
se poate altoi cu un motor suzuki de 2.5 CP in 4 timpi? pe dunare ar merge combinatia??
va multumesc!

Bine faci ca intrebi! Si daca tot intrebi, pune intrebarea celui care, cred eu, este cel mai indicat: Braconieru. El stie despre barci, daca nu totul, atunci ceva destul de aproape de asta :)
 
Bine faci ca intrebi! Si daca tot intrebi, pune intrebarea celui care, cred eu, este cel mai indicat: Braconieru. El stie despre barci, daca nu totul, atunci ceva destul de aproape de asta :)

Mai sunt oameni care stiu destule despre barci, insa nimeni nu "da duma" :p. Braconieru ala cel putin scria cam de fiecare data cand era nevoie. Cre'ca s-a intamplat ceva de nu mai scrie :confused:.
Eu zic sa-l cautam si sa-l punem la treaba, ce-i asta dom-ne, cand lumea are nevoie, tu freci motanu' in loc sa scrii pe forum ;) :p. Unde esti braconierule, scoate capu' si treci la treaba, ca uite lumea intreaba de tine :rolleyes:
 
Motoarele de 2,5 sunt gandite pentru utilizare ca out-bord la dingy...
n-am nimic impotriva sa fie utilizate la dingy dar am vazut pe youtube clipuri in care erau folosite pe barci gonflabile la pescuit sau agrement pe dunare. hai sa zic ca mai retez din lungimea barcii si in situatia asta ce barca s-ar potrivi cu un motor de 2.5? este musai sa ma incadrez in 5000 lei. altfel sunt nevoit sa le cumpar pe rind.
 
Hai sa zic ca mai retez din lungimea barcii si in situatia asta ce barca s-ar potrivi cu un motor de 2.5? este musai sa ma incadrez in 5000 lei. Altfel sunt nevoit sa le cumpar pe rind.

OK, orice barca ai cumpara, ea va merge la deplasament cu motorul de 2,5 hp. Asa ca poti sa-ti iei linistit chiar ce ti-ai dorit cand ai postat pe forum. Cand reduci din lungimea barcii reduci de fapt spatiul pe care-l poti utiliza. Trebuie sa intelegi ca lungimea exterioara a barcii este 2.8m. Daca scazi diametrul balonului si mai tii cond ca oglinda este amplasata la oarecare distanta de capetele flotoare ale U-ului ai sa obtii ceva de genul 1,70 - 1,80 m si o latime de 60 - 70 cm. Cam atat ramane util intr-o gonflabila.
Cu stima,
mdascalu
 
...Daca scazi diametrul balonului si mai tii cond ca oglinda este amplasata la oarecare distanta de capetele flotoare ale U-ului ai sa obtii ceva de genul 1,70 - 1,80 m si o latime de 60 - 70 cm. Cam atat ramane util intr-o gonflabila...

ete ca la asta nu ma gindisem! mda, daca iau una mai scurta, abia am loc singur in ea cu toate acareturile pentru pescuit.
multumesc de sfat.
 
Cu mare placere.
Mie in unii ani, nu-mi ajunge barca de 3 m si ca urmare fac cate 2 drumuri (cel putin la dus in Delta).
Cu stima,
mdascalu
 

Back
Sus