Despre placajul tego

Depinde unde pui placajul si in ce mod este construit placajul: esente si cleilul dintre folii. Depinde si ce barca construiesti.

Din cate cunosc tego e folosit doar pentru cofraje in constructii si nu pentru barci. Pana acum toate planurile care le-am vazut sunt bazate pe placaj marin, rareori se face rabat de la asta si se accepta cu multe atentionari si placajul de exterior, dar numai pentru barci fara pretentii.

Acum daca vrei sa faci o barca care sa te tina cateva sezoane o poti face din orice teoretic ... Daca rezultatul corespunde scopului si bugetului e perfect :)

Inainte de a selecta placajul (fie el si tego) trebuie sa verifici daca are suficienta elasticitate pentru a lua forma ceruta de plan. Bineinteles, trebuie sa aiba si rezistenta mecanica corespunzatoare,iar aici foarte importante sunt golurile care pot aparea in placajele "non-marine", precum si asezarea foilor, calitatea cleiului.

Apoi trebuie sa te vezi cum se compara in timp la mediul umed si aici vorbim in special de cleiul folosit. Daca rezista la umezeala prelungita e ok, oricum esenta de lemn trebuie protejata de apa printr-o metoda oarecare (lac, vopsea, epoxy, etc). Golurile din placaj sunt si raspunzatoare pentru putrezeala care pleaca din interiorul placajului, acolo se acumuleaza umezeala.

Daca vrei sa folosesti fibra de sticla + rasini pentru lipituri sau pentru laminari s-ar putea sa fie o problema cu tego, nu stiu daca epoxy adera bine la filmul acela fenolic.

Parerea mea este ca tego se poate preta la o barca construita clasic, pe osatura de lemn, cu panouri de tego prinse mecanic (suruburi, nituri) si apoi vopsita. Nu cred ca se preteaza la ceva stitch&glue.

Dar sfatul meu este sa respecti planul proiectantului si sa incerci sa gasesti materialul potrivit. Daca ai deja un material care-ti prisoseste (ai ramas cu ceva placi de tego de undeva si vrei sa le folosesti) cauta un plan care sa mearga cu placajul asta.
 
N-as incerca , cred ca ai dat peste placaj de plop, imbracat pe fete in iflm fenolic;am taiat o astfel de foaie si are goluri ceea ce... ti-a spus Smokey ce inseamna, in plus adezivul trebuie sa fie D3 uzual fenolic sau melaminic si asta poti vedea in fisa tehnica
 
placaje

Cred ca am facut o comfuzie intre placajul marin si tego.Acum doar ma documentez despre materiale si surse de procurare.Va multumesc mult pentru informatii.
 

Back
Sus