Barca pe lacuri in Romania

Se poate pune barca pe orice lac din Romania ?
Ma refer la partea legala si apoi la partea practica ? Exista rampe ? etc

Mi-ar placea sa imi petrec niste weekend-uri pe lacuri de genul : Bicaz, Vidraru, salba de lacuri de pe Olt etc.

Sigur sunt lacuri pe care nu se poate naviga (gen "rezervoare de apa potabila" - ex. Tarlungeni, langa Brasov) deci pe astea le excludem - au afise de interzis si e clar dar restul ?
 
Si totusi, de la tine am aflat cam ce jeg poate sa existe pe Bicaz, de exemplu. Cel mai frumos e tot pe Dunare, sa cobori pana in Delta, apoi s-o iei pe canale si sa te dai pe lacuri, bineinteles daca faci abstractie de parvenitii cu barci de viteza. Iulie 2008, cu velierul pe lacul Erenciuc:
 

Atașamente

  • Erenciuc.jpg
    Erenciuc.jpg
    79.4 KB · Vizualizări: 148
Va dau eu o ruta nemaipomenita, trebuia sa o fac cu barca mea, acum vreo 3-4 ani si alti "muscati", care ei oricum au fost (eu nua am avut timp si nici barca pregatita ptr asa ceva). Au plecat din C-ta-Agigea, au trecut ecluza cu un convoi de barje, au continuat pe canal pana dupa Cernavoda, au iesit in Dunare, apoi spre mare iesire pe brat Sulina si pe langa coasta inapoi in C-ta (Port Tomis), deci inconjurul Dobrogei aproximativ.
Frumos nu? Cu prima ocazie asta o fac, dar trebuiesc 2-3-4 barci ,sa fie mai frumos.Deocamdata nu am motor, eu sunt adeptul velelor, dar se rezolva.
Bafta
 

Back
Sus