barcuta de pescuit din aluminiu

Salutare tuturor! Ma bucur ca am gasit acest forum, pt ca as vrea sa construiesc o barca impreuna cu tatal meu, insa avem nevoie de o schita sau un proiect. Daca puteti sa ne impartasiti din experienta dumneavoastra, v-am fi foarte recunoscatori.
Barca am vrea sa fie de 2 persoane, sa aiba maxim 2m pentru a putea fi transportata pe portbagajul masinii. Ne-am gandit sa folosim tabla de aluminiu si sa o imbinam prin nituire. Am inteles citind pe forum ca forma de catamaran a chilei ar fi cea mai stabila. Barca va fi folosita pe rauri si lacuri.
 
Salut,
Cea mai buna treaba e sa faceti o barca...un "pram" modelul cu prova tesita...gasiti planuri pe bateau.com....6mm de placaj se poate inlocui cu 1,6mm de tabla aluminiu....puteti folosi tabla din comert cu conditia sa nu iesiti pe mare cu ea. La marimea asta puteti sa o faceti sudata....un sudor in aluminiu na va ia mai mult de 200 ron pentru o astfel de sudura.
 
Ma gandeam sa nu mai cumpar si planurile, credeam ca poate are cineva pe aici ceva asemanator.
am vazut ca sunt multi care au construit si poate ma pot ajuta cu ceva idei si alte lucruri
Credeti ca nituirea nu este o varianta buna? asta as putea sa o fac singur, asta e , buget de criza!!!!!!!!
 
Salutare tuturor! Ma bucur ca am gasit acest forum, pt ca as vrea sa construiesc o barca impreuna cu tatal meu, insa avem nevoie de o schita sau un proiect. Daca puteti sa ne impartasiti din experienta dumneavoastra, v-am fi foarte recunoscatori.
Barca am vrea sa fie de 2 persoane, sa aiba maxim 2m pentru a putea fi transportata pe portbagajul masinii. Ne-am gandit sa folosim tabla de aluminiu si sa o imbinam prin nituire. Am inteles citind pe forum ca forma de catamaran a chilei ar fi cea mai stabila. Barca va fi folosita pe rauri si lacuri.

Voi nu va dati seama cat de mica e o barca de 2 m, nu?
Sfatul meu e sa o construiti mai intai din carton, cu capsatorul, ca sa va dati seama. :)

La 3 m si e inca foarte mica. Un minimum necesar pentru 2 persoane ar fi 3.50.

Si un john boat de 3.50 e usor de construit, si perfect "car toppable". Daca vreti puteti sa il construiti din doua bucati imbinate la mijloc cu balama si suruburi,
Dar atunci de ce nu 4 metri?
 
...iar numai in nituri nu merge: tabla e subtire, trebuie etansata fiecare imbinare iar la orice zgarietura, busitura precum si la oscilatiile barcii exista riscul indoirii marginii imbinarii si infiltrarii de apa. Sudura e musai.
 
...iar numai in nituri nu merge: tabla e subtire, trebuie etansata fiecare imbinare iar la orice zgarietura, busitura precum si la oscilatiile barcii exista riscul indoirii marginii imbinarii si infiltrarii de apa. Sudura e musai.

Nu ma prea pricep la barci de aluminiu, dar imi spun si eu parerea. Nu am nimica impotriva niturilor. Daca folositi o tabla de dural decenta si de grosime corespunzatoare si daca avetii posibilitatea si echipamentul sa folositi "lap joints" (google) in loc de "taped butt joints" si in plus folositi un nr decent de nituri nu cred veti avea probleme.
 
Ba da, vrem sa punem si osatura dar inca nu am gasit o idee prea buna.Barca asta sportyak ar fi perfecta dar nu stiu daca am putea sa o facem din aluminiu si daca ar pluti cu noi la dimensiunea asta.
 
Voi nu va dati seama cat de mica e o barca de 2 m, nu?
Sfatul meu e sa o construiti mai intai din carton, cu capsatorul, ca sa va dati seama. :)

La 3 m si e inca foarte mica. Un minimum necesar pentru 2 persoane ar fi 3.50.

Si un john boat de 3.50 e usor de construit, si perfect "car toppable". Daca vreti puteti sa il construiti din doua bucati imbinate la mijloc cu balama si suruburi,
Dar atunci de ce nu 4 metri?[/QU


As vrea sa o pun pe portbagajul de la masina, sa fie usor de manevrat.
E prea mult 3,5 metri .
 
pro-nituri

nu stiu daca am putea sa o facem din aluminiu si daca ar pluti cu noi la dimensiunea asta.
Realizata corect,si la dimensiunile care sa-i dea un deplasament de 270...350 kg, nu doar ar putea pluti, ci va pluti.

Iata o salupa, realizata integral din aluminiu, asamblata prin nituire, undeva prin URSS, pe cand aceea entitate mai exista....

Iar cei care asamblau, stiau meserie, cel putin la standardele vremii.

Adica au vazut/lucrat poate in prealabil la vreun fuselaj, aripa sau ampenaj de Iljushin, de Antonov, de Suhoi, de Mig, de elicopter Mi-n sau poate la vreo nava cu aripi portante.

In orice caz venerabila constructie din poza , veche de cel putin 40 de ani (estimatia mea, placa cu fabricantul si anul de gratie nu am gasit in carena)
face fata si azi cu brio utilizarii gen "salupa robusta, la pret redus".
 

Atașamente

  • IMG_4914 - Copy_resize.JPG
    IMG_4914 - Copy_resize.JPG
    118.4 KB · Vizualizări: 575
cumprati teava de irigatii cu diametru de 200mm daca nu ma insel ,5kg nituri, indreptati tabla la un atelier care dispune de role si indoiti tabla la cald cu arzatorul de porci ca si asai craciunul,pe partea care nu e supusa tratamentului termic dati cu solutie din sapun de casa.si coastele tot din tabla care o profilati voi dupa alea de la motocraft.la imbinari exista o solutie speciala la tub.fara misto am un prieten care si-a tras acu 8 ani o barca deasta cre este si acum in perfecta stare ,si ia dat o forma calumea,si omu stie sudura in al. e tatic si tot in nituri a facut-o caci se strica tratamentul tablei. dadeam mai multe detalii dar nu i-mi place sa scriu prea mult ,ma plictisesc, dar sper ca am fost e folos.
 
de 3,2 m mi am fabricat eu , gen barja , 40 inaltimea bordajului, tabla striata din comert , teava rectangulara de 40x40 AL , L de 40x40 AL comert , fundul 2mm cu profilul in sus ,lateralul 1,5 cu profilul pe exterior , 2kg sarma de AL , 4 foi de tabla , doua cu doua , vasle teava de AL cu tabla de AL ,suport si furchet de inox , sudura cu TIG 2 zile , aparat 380 cu pana la 350 amperi, 1/2 tub mare de argon, NEVOPSITA LA INTERIOR IN PRIMUL SEZON AM STAT IN EA CA LA FILMARI , cand era soare !!!! acum dupa 1 an s a matuit , se prinde fix pe cele 2 bari de pe masina cu surub , greutate aprox 55 kg ,merge perfect cu 4cp,o urc si o dau jos singur pe masina ... si e o niva , daca mai e de interes subiectul pun si poze .
 
Salut teo pes,

Daca poti si vrei, te rugam, pune ceva poze.
Vor fi binevenite, de vreme ce, marea majoritate nu dispunem sau nu vom avea peridocul nostru.

Sa auzim numai de bine!
 
3.2 m (Teo) pare decent si perfect car topable.

Uitati un video pina una alta:)
Big Guy Little Boat - YouTube

Trebuie vazut pe muzica de Wagner: Cavalcada Valkiriilor


Uite aici cum arata o barcuta car topable moderna. Are 3.40 si 55 kg, dar ca orice lucru bun, costa: Home | MarineKart - multumim Ovidiu69

Sau varianta ieftina, cumparati o barcuta mica din polietilena, gen Escape Solsa, sau similar.
 
Ultima editare:
De acord cu Tehnicianu, 2m este prea putin. Ce latime vrei sa aiba la 2m ???? Numai barca n-o sa iasa, mai degraba un colac de salvare !!! :iupi::iupi::iupi:

Eu as merge pe 3.5m si as face-o din placaj obisnuit prin metoda stitch and glue. Sigur va fi mai usoara decat una din Al, mai ieftina si mai usor de construit.
O barcuta de 3.5m, pana in 50kg, o poti pune fara probleme pe orice masina. Doar nu ai vre-un Lastun sau asa ceva ....
Uite aici o barcuta, care cred ca se merita sa te uiti putin la ea:
Boat plan details, Flat Skiff 12 (FL12), Skiffs up to 16'
 
incerc sa pun poze :....
da ! se pare ca a mers !!..
ce nu mi place la ea ... trebuia mai joasa cu 100 mm !
 

Atașamente

  • Fotografii-0003_1.jpg
    Fotografii-0003_1.jpg
    153.5 KB · Vizualizări: 295
  • Fotografii-0004.jpg
    Fotografii-0004.jpg
    225.1 KB · Vizualizări: 260
  • Fotografii-0006_1.jpg
    Fotografii-0006_1.jpg
    210.1 KB · Vizualizări: 266
  • Fotografii-0007.jpg
    Fotografii-0007.jpg
    162 KB · Vizualizări: 246
  • Fotografii-0003.jpg
    Fotografii-0003.jpg
    169.5 KB · Vizualizări: 237
  • Fotografii-0009_1.jpg
    Fotografii-0009_1.jpg
    142.8 KB · Vizualizări: 245
  • jhfr.jpg
    jhfr.jpg
    171.5 KB · Vizualizări: 244
  • Fotografii-0005.jpg
    Fotografii-0005.jpg
    135.7 KB · Vizualizări: 230
  • Fotografii-0004_1.jpg
    Fotografii-0004_1.jpg
    36.2 KB · Vizualizări: 242
  • Fotografii-0006.jpg
    Fotografii-0006.jpg
    153.5 KB · Vizualizări: 175
  • Fotografii-0007_1.jpg
    Fotografii-0007_1.jpg
    39.7 KB · Vizualizări: 246
incerc sa pun poze :....
da ! se pare ca a mers !!..
ce nu mi place la ea ... trebuia mai joasa cu 100 mm !

salut, vreau si eu sa fac o barca asemanatoare cu a ta... vroiam sa te intreb cat de stabila e, daca trebuie facut fund dublu cu polistiren extrudat? vreau sa o fac pentru 2 pers sa mergem la dunare cu ea.
daca mi-ai da mai multe detalii despre cum ai construit-o, plan masuratori... mi-ai fi de foarte mare ajutor..
P.S.: cat au costat materialele?
Multumesc,
Cristian 0766405557
 
planul l am adaptat dupa un ,, jon boat" , chiar dupa poze si cotele date de ei pe net la vanzare ,o faci in functie de masina pe care o pui,de materiale nu ti pot spune pentru ca de acum 3 ani s au tot modificat si depinde cat iese la calcul,nu ti trebuie fund dublu daca vrei poti face compartimentele fata si spate pe care stai neetanse dar le umpli cu spuma poliuretanica sau polistiren,eu am avut materialul din care i am facut cadrul dar nu e nevoie daca folosesti tabla de 2,5 striata ,decat sus in bordaje eventual profil L,
o sa te coste sudura ,din cate stiu se plateste la cm liniar, pe a mea am sudat o eu ,avand fundul plat este foarte stabila ,chiar lipita de apa ,cu un motor de 4cp fuge binisor
eu nu am mai folosit o pentru ca am una ceva mai mare !
 
planul l am adaptat dupa un ,, jon boat" , chiar dupa poze si cotele date de ei pe net la vanzare ,o faci in functie de masina pe care o pui,de materiale nu ti pot spune pentru ca de acum 3 ani s au tot modificat si depinde cat iese la calcul,nu ti trebuie fund dublu daca vrei poti face compartimentele fata si spate pe care stai neetanse dar le umpli cu spuma poliuretanica sau polistiren,eu am avut materialul din care i am facut cadrul dar nu e nevoie daca folosesti tabla de 2,5 striata ,decat sus in bordaje eventual profil L,
o sa te coste sudura ,din cate stiu se plateste la cm liniar, pe a mea am sudat o eu ,avand fundul plat este foarte stabila ,chiar lipita de apa ,cu un motor de 4cp fuge binisor
eu nu am mai folosit o pentru ca am una ceva mai mare !

multumesc de raspuns
problema este ca sunt la prima constructie de genul asta si sunt putin temator
am un logan...zici ca nu am probleme cu stabilitatea ...pe dunare ma refer, nu pe lac..mda cu materialul e o problema, am facut un calcul la prima vedere, cam 1000 lei...daca ma duce mult sudura, nu pot sa o cositoresc sau nituiesc?
 
niturile sin mai bune decit sudura vezi avioanele dar 2 m lungime e f mica din nefericire pe apa mai dai si de valuri.. asa ca mai gindeste.te barca sovietica de aluminiu e f profesional facuta usoara si rezistenta
 

Back
Sus