Canoe Old Town

Vand canoe Old Town Charles River polylink 3, rosie. Cu 3 veste si 2 pagaie, plus un sistem de prindere pe masina de la thule.

Pret: 3400 lei.

Trimit poze la cerere.
 
2700 lei.

Incerc sa atasez si cateva poze.
 

Atașamente

  • 0111.jpg
    0111.jpg
    62.4 KB · Vizualizări: 279
  • 211.jpg
    211.jpg
    89.9 KB · Vizualizări: 244
  • AND_4439.jpg
    AND_4439.jpg
    39.7 KB · Vizualizări: 260
mai e valabil anuntul? Imi dai te rog niste detalii de genul lungime, latime, adancime, capacitate de incarcare, greutate, material etc
 
Salut!

Mai este valabil.
Iti las un link de pe un forum din Anglia cu datele pentru Canoe OT Charles River. Este cel de 4.8 m. Vezi ce pareri au si oamenii aceia.
Canoea se afla la Targu Jiu, iar sistemul de la Thule merge prins pe bare dreptunghiulare.

Old Town Charles River

O seara buna.
 
Buna ziua,
Mai este valabil anuntul?
O sa ziceti ,poate ca sunt nebun , dar cred ca poate sunt doar prea lenes(uneori) asa ca intreb totusi....Exista vreo sansa sa ii fie atasat vreun motoras termic de max 4 CP pentru a putea acoperii distante mai lungi in Delta?
Si inca ceva.....cat de greu credeti ca ii poate fi unui urs de 1,92 si putin peste 125 kg sa invete sa stea in canoe deasupra apei si nu sub luciul ei....cat de stabila este un asemenea gen de ambarcatiune ?
Cu stima,
Marius
 
nu ii este greu deloc, totul este sa incerce. Daca incearca sa stea mult prea deasupra apei poate ii va fi mai greu, dar daca sta asezat pe fundul canoei nu e problema, iar cu experienta trec si emotiile
 
Exista vreo sansa sa ii fie atasat vreun motoras termic de max 4 CP pentru a putea acoperii distante mai lungi in Delta?
As zice ca nu. Unul de 4 CP are 21-23 kg si agatat intr-un bord o sa fie bandata (bineinteles daca nu se rastoarna). Ar trebui unul cat mai usor gen Honda racit cu aer, 2CP is suficienti pentru a atinge 12-14 km/h cu 200 kg la bord. Vorbim totusi de o canoe, nu de barca.
 
Eu as zice ca o sa ai ceva probleme la echilibru cu motor termic desi cu una mica mica ai putea sa ai ceva sanse ... dar incerca si ai sa afli... Eu am incercat pe un caiac gen bic tobago si dupa ce am reusit sa echilibrez cu greu cu un suzuky de 3.5 cp 2 t, in linie dreapta mergea bine, mai ales cu o singura persoana, insa la manevre de ocolire si intoarcere eram mai mult sub apa cu motor cu tot fiindca se dezechilibra destul de usor... am pus si unul electric de 30 lbs si era mult mai ok, insa bateria era destul de grea ... cateva poze puteti vedea pe https://picasaweb.google.com/kozo2704/March12013 din pacate am poze doar cu electricul cu ceea termica pozele sau dus cu aparat cu tot :(
 
Ma temeam ca raspunsul va fi nu cu toate ca cei de la Old Town au spre vanzare suport motor pt 3CP.
Sper ca nu intind coarda daca intreb in acest caz ce ar presupune o vela mica....orice sa imi satisfaca lenea....Multam fain in avans
 
Eu as zice ca o sa ai ceva probleme la echilibru cu motor termic desi cu una mica mica ai putea sa ai ceva sanse ... dar incerca si ai sa afli... Eu am incercat pe un caiac gen bic tobago si dupa ce am reusit sa echilibrez cu greu cu un suzuky de 3.5 cp 2 t, in linie dreapta mergea bine, mai ales cu o singura persoana, insa la manevre de ocolire si intoarcere eram mai mult sub apa cu motor cu tot fiindca se dezechilibra destul de usor... am pus si unul electric de 30 lbs si era mult mai ok, insa bateria era destul de grea ... cateva poze puteti vedea pe https://picasaweb.google.com/kozo2704/March12013 din pacate am poze doar cu electricul cu ceea termica pozele sau dus cu aparat cu tot :(

Esti mortal, Zoli ! :) In prima poza laterala, parca iti iei zborul de pe lac :)
 
Ma temeam ca raspunsul va fi nu cu toate ca cei de la Old Town au spre vanzare suport motor pt 3CP.
Sper ca nu intind coarda daca intreb in acest caz ce ar presupune o vela mica....orice sa imi satisfaca lenea....Multam fain in avans

Nu sunt un fan al motorizarilor, dar eu cred ca se poate gandi un sistem simplu de montat motorul in pupa, chiar pe axul longitudinal al canoei, ca sa nu dezechilibreze. Un motor termic de 2,3-2,5 cp are cam 12-15 kg . E ok ca greutate.
Nu stiu insa cum va fi asieta barcii, fiindca nu ai cum sa te pozitionezi altfel decat langa motor, pentru a controla echea lui. Si asta poate tinde sa o apupeze, cam ca in pozele lui Zoli :) (desi canoea ta fiind mai grea se poate comporta altfel. Mai ales daca repartizezi si bagajele in prova )
 
Poftim, tot eu am dat cateva sugestii pentru velatura canoe, pe forumul complementar: Canoe build strip, cu urmatoarea adaugare: e usor si recomandat sa faci un derivor central lestat ghilotina unde poti sa-i reglezi in cateva trepte adancimea. Castigi mult cu asa ceva...
 
Multumesc mult Florio si tuturor....Update....tocmai am verificat actele motorasului din dotare(un Yamaha de 4 CP batranel dar tare de incredere si are 18.8 kg).Cred ca el ar fi Ok dar nu uitati ca eu cantaresc putin peste 1/8 dintro tona.Ca solutie credeti ca ar fi ok un prelungitor de eche(deja in dotare....care are peste 1m)asta pentru a putea sta undeva in mijlocul canoei.Cat despre sistemul imaginat de Florio.....ar fi ideal dar oare cum ar trebui sa arate.....ceva sugestii....

Cu drag si stima,
Marius
 
Buna ziua!

Mai este valabil.
Cei de la Old Town au accesorii pentru atasarea unui motoras: oldtowncanoe Accessories » Canoe Accessories » Motor Mounts
Stiu ca se gaseau pe situl celor de la cabelas.
Cat despre inaltime si greutate, nu cred sa fie un inconvenient.

O zi buna.
Buna ziua,
Va rog sa imi trimiteti si mie cat mai multe detalii legate de canoe ex:varsta,stare,cat de OK se poate transporta pe o masina mica(Mitsubishi Lancer) si orice alta informatie pe care o considerati utila pentru un autentic novice.Si poze.....va rog.....cat mai multe pe mail!
O zi excelenta!
 
Cat despre sistemul imaginat de Florio.....ar fi ideal dar oare cum ar trebui sa arate.....ceva sugestii....

Cu drag si stima,
Marius

Nestiind formele si dimensiunile din pupa barcii in discutie, spun cum as gandi un suport, ca principiu.
As face o piesa din lemn, care sa copieze forma din pupa a barcii, in asa fel incat prinderea motorului sa se faca intr-un punct cat se poate de apropiat de punctul extrem pupa, iar prinderea suportului pe barca sa fie in doua puncte pe copastie si unul pe centru, la o distanta evident mai mare, pentru a da stabilitate prin bratul fortei.
Nu poate fi greu de facut asa ceva.
Spun din lemn, fiindca nu as vrea ca barca sa aiba de suferit din atingerea cu piesa si din vibratia motorului.
Probabil s-ar putea face si din metal, insa ar trebui protejat de atingerea cu copastia .
 

Back
Sus