"port-bagaj"

Salut Barcaholici,ma numesc Costel,sunt spre final cu constructia wekenderului de la Stivenson(stiu, am sa postez dupa Craciun) si m-am gandit in nebunia mea ca daca plec intr-o croaziera mai lunga sau campez pe o insula a dunarii si stau 7-8 zile, pe barca nu pre e loc suficient pt. depozitat (apa ,hrana, combustibil,) drept pt. care m-am gandit sa atasez barcii 2 flotoare laterale pe post de portbagaj.
Flotoarele vor fi demontabile,transportate pe peridoc si montate numai la calatoriile mai lungi.
Daca va plictisiti de sarbatori, ajutati-ma cu solutii idei si observatii.
Barca o puteti vedea pe site-ul Stivenson, wekender, in josul paginii este un plan de ansamblare, pt a va face o idee,despre cum si daca e posibila "trasnaia " mea.
Cu multumiri,Costel.
 
costel,
nu stiu ce necesar de combustibil(hrana, lichide etc) are corpul tau, dar eu sunt convins ca weekenderul poate cara destule.
Eu in caiacul meu am dus mancare pentru 4 oameni, pentru 6 zile si m-am mai intors si cu jumate acasa, si este caiac, da-l in taso.
Lasa-i flotoarele si gandeste-te cum sa imparti lateralele cabinei in spatii de depozitare.
 
costel,
nu stiu ce necesar de combustibil(hrana, lichide etc) are corpul tau, dar eu sunt convins ca weekenderul poate cara destule.
Eu in caiacul meu am dus mancare pentru 4 oameni, pentru 6 zile si m-am mai intors si cu jumate acasa, si este caiac, da-l in taso.
Lasa-i flotoarele si gandeste-te cum sa imparti lateralele cabinei in spatii de depozitare.

Adevarat, nu stii necesitatile mele,vara consum lejer 5-6 litri de apa.Wekenderul e compartimentat si speculat la maxim,deci am ajuns la concluzia ca pt. o deplasare mai lunga i-mi mai trebui spatiu . Astept in continuare sugestii.
Cu multumiri Costel.
 
O pompa de filtrare pentru apa. Sau tablete de sterilizat apa.
Dor nu o sa cari apa de baut pentru sase zile?
Sau un primus si iti fierbi apa.
 
Cele 2 flotoare laterale iti vor creste rezistenta la inaintare considerabil necesitand un motor mai puternic la 10-15 cai ma gandesc, sa nu-l forjez la blana.In plus de asta nu vei putea intra sau foarte greu pe canalele pitoresti din delta.
Ca idee daca esti asa de nesatul ti-as sugera o barca pneumatica legata de weekender in care vei putea incarca mancare pentru un regiment deci pe post de remorca care dupa aceea se va putea desumfla si adaposti in portbagajul masinii.
 
Am deschis topicul ca un joc de vacanta, un exercitiu al mintiim, acum cand ne invartim in jurul barcilor gonflabile. Efectiv eu nu voi construi flotoarele, resursele financiare mi le-a mancat weekenderul, nu cred ca am bani nici de peridoc, deci daca vreti continuati jocul sau nu.
Cu multumiri Costel
 

Back
Sus