Modificare pale padela

Salutare !

Anul trecut mi-am luat o padela ( second hand ) Robson Edge carbon, dar are palele prea late si nu-mi place cum se simte trecerea lor prin apa. Asa ca o sa le ingustez putin.
In prima faza am pregatit si aplicat sablonul. Urmeaza faza a doua - taierea - ( ma duc sa-mi pun panza in traforaj )
 

Atașamente

  • padela 001.jpg
    padela 001.jpg
    43.2 KB · Vizualizări: 35
  • padela 002.jpg
    padela 002.jpg
    37.3 KB · Vizualizări: 33
  • padela 003.jpg
    padela 003.jpg
    66.9 KB · Vizualizări: 36
  • padela 004.jpg
    padela 004.jpg
    58.2 KB · Vizualizări: 36
  • padela 005.jpg
    padela 005.jpg
    81.4 KB · Vizualizări: 33
  • padela 006.jpg
    padela 006.jpg
    71.4 KB · Vizualizări: 38
Imi, s-ar putea sa dezechilibrezi padela.
daca nu-ti place mai bine vinde-o si ia-ti alta. Daca n-ai taiat-o deja :rock:

ce lungime avea sarmana?
 
Imi, s-ar putea sa dezechilibrezi padela.
daca nu-ti place mai bine vinde-o si ia-ti alta. Daca n-ai taiat-o deja :rock:

ce lungime avea sarmana?

Cred ca esti pesimist de formatie, ai un dar de a incuraja teribil, n-ai vazut motto-ul lui Imi.Scuze daca grasesc
 
Faza a doua s-a incheiat cu succes.
Am taiat ce era in plus, slefuit, facut masuratori pt. simetrie, ajustat cu smirglu dur, facut iarasi masuratori, finisat cu smirglu fin si gata. Ma declar multumit, mai ramane sa o testez pe apa.
Inainte pala era lata de 19,5 cm si avea suprafata de aprox 723 cmp, iar acuma e lata de 16,5 cm si are suprafata de aprox 628 cmp. Lungimea padelei e de de 230 cm.
 

Atașamente

  • padela 007.jpg
    padela 007.jpg
    56.6 KB · Vizualizări: 29
  • padela 008.jpg
    padela 008.jpg
    58.1 KB · Vizualizări: 30
  • padela 009.jpg
    padela 009.jpg
    97.1 KB · Vizualizări: 31
  • padela 010.jpg
    padela 010.jpg
    82.1 KB · Vizualizări: 31
Imi, s-ar putea sa dezechilibrezi padela.
daca nu-ti place mai bine vinde-o si ia-ti alta. Daca n-ai taiat-o deja :rock:

ce lungime avea sarmana?

Initial am vrut sa o vand, dar asta insemna sa mai pun bani in plus ca sa iau alt Robson din carbon dar cu palele mai inguste, asa ca mai bine am modificat-o
 
Imi, ai avut in vedere ceva socoteli cand ai tras marcajele galbene, sau ai mers la bun simt? Ma refer la pastrarea echilibrului suprafetelor asimetrice de o parte si alta a axei longitudinale.
 
e foarte frumoasa noua forma, s-ar putea sa regreti ca nu ai protejat forma la OSIM.
Eu am folosit flexul la doua padele de competitie, si am fost foarte multumit.
 
Imi, ai avut in vedere ceva socoteli cand ai tras marcajele galbene, sau ai mers la bun simt? Ma refer la pastrarea echilibrului suprafetelor asimetrice de o parte si alta a axei longitudinale.

Am fotografiat pala, apoi am importat poza in CorelDraw, am marit-o la sc 1:1, i-am redesenat conturul dupa care am redimensionat desenul neproportional -doar latimea - cu 30 mm mai ingusta. Desenul rezultat l-am folosit drept sablon. Practic am turtit pala cu 30 mm
 
Suna documentat, si rational. Vad ca nu indrazneala a fost elementul decisiv :) , multumesc pentru precizari
 
Imi cer scuze pentru faptul ca l-am interpelat public pe Imi cu o intrebare asa de fara rost . De acum o sa-l interpelez pe privat, sa nu-i supar pe fani :) .

@ Impaiatu; Modul sistematic si profesional de realizare a lucrarii http://www.barcaholic.ro/f65/caiac-vele-848.html -pe care si eu l-am admirat si invidiat- nu a garantat multumirea "clientului", chiar Imi a spus ca sistemul ala laborios, nu a functionat satisfacator(vezi postul # 111) si din cate stiu lucreaza la alt sistem. Poti lucra extrem de bine si atent cu efort financiar si de timp consistent, un concept care sa se dovedeasca nefericit.

Ce ma bucura este ca Imi nu se crede infailibil si a luat dialogul nostru ca pe ceva firesc; Daca te obosesti sa pui ceva pe forum, direct sau indirect, astepti reactii, confirmari sau infirmari. Dezbaterea este rostul forumului.
Nu cred ca-i cazul sa facem pe forum concurs de falsa menajarea orgoliilor pt ca de cele mai multe ori asta se traduce in cheltuieli pentru cel menajat. adica tocmai l-am ajutat :)
Un dialog politicos si decent insa este de la sine inteles si in acest sens sper ca nu am sarit calul
 

Back
Sus