Marea sete

COPERTA%252520MAREA%252520SETE%2525201.jpg




Dorin Chiş
MAREA SETE
Editura ARHIP ART
SIBIU, 2011​


"Padelăm ritmic, cu mişcări prelungi într-un mediu omogen, fără obstacole şi fără schimbări de direcţie. Împinse de padele, caiacele glisează în plin lubrifiant. De jur împrejurul nostru cerul se oglindeşte perfect. Dacă n-am şti că Pământul e rotund, ne-am putea închipui cu uşurinţă dincolo de muchia lui, plutind în gol. Linia orizontului, atât de fină şi de îndepărtată exercită o anume atracţie şi ne surprindem mărind cadenţa la limita suportabilului. GPS-ul indică 6,5km/h, dar în mediul lipsit de repere nu înregistrăm decât încordarea din braţe. Minutele trec şi peisajul e neschimbat. Linia fină a uscatului nu pare să se apropie. Avem senzaţia de alergare pe banda rulantă. Muşchii cer odihnă şi oxigen dar ce trăim acum e un drog ce înceţoşează raţiunea. Continuăm. După 20 de minute, uscatul din depărtare prinde putere şi se înalţă cu sălciile lui verzi cam de o palmă deasupra apei. Drept în prova se ridică un copac singuratic. Mare. Falnic. Exact ca în pictura naivă de pe foaia cu pătrăţele. Mă încearcă un sentiment de mândrie, dublat de siguranţă..."


"Dacă trăieşti fără luptă interioară, dacă totul se întâmplă în tine fără opoziţie, dacă te duci unde eşti tras cu aţa ori unde te duce vântul, atunci rămâi aşa cum eşti. Dar dacă lupta începe şi mai ales dacă ai o anumită direcţie în această luptă, încet, gradual, caracteristici permanente încep să se formeze, începe „cristalizarea”. Posibil că această chemare adâncă îl împinge pe omul de la birou să îşi facă un yacht şi să plece să înfrunte mările, posibil ca aceasta să fie chemarea irezistibilă a aventurii. Să părăseşti casa şi pământul de sub tălpi poate să fie începutul unor lungi serii de peripeţii şi o minte lucidă sau un caracter pragmatic se poate descuraja. Să nu uităm însă cuvintele cu care William Wallace (Braveheart) îşi îndemna oamenii să intre în luptă: „aţi venit să luptaţi ca nişte oameni liberi şi chiar sunteţi liberi. Cei ce vor, pot să plece şi vor mai trăi… o vreme. Dar peste ani, când se vor stinge în paturile lor, nu vor mai putea să schimbe acele zile câştigate, cu privilegiul de a lupta în această bătălie...”.

COPERTA%252520MAREA%252520SETE%2525204.jpg
 
Iute ai mai fost Dorin... pardon Crocodiludiludilu. fa publice lansarile sa stim cum ne pregatim
 
Felicitari, era pacat sa se piarda gandul frumos si trairea clipei, fara a bucura si pe altii. Ai mestesug in cuvinte
 
Multumiri

Un vechi prieten care imi cunoaste indeaproape calatoriile si jurnalele a ramas consternat cand l-am anuntat ca lansez o carte cu tematica nautica. Nu l-a surprins faptul ca am scris o carte, ci tematica ei. I-am spus ca acest volum s-a nascut "la cerere". Ca exista un colectiv care m-a entuziasmat si chiar explicit, mi-a cerut sa scriu. Acesti oameni au fost catalizatorul si chiar motorul acestor scrieri si am o satisfactie deosebita sa scriu aceste randuri si sa anunt nasterea acestui volum.
Barcaholici, acest volum va apartine!
 
Un vechi prieten care imi cunoaste indeaproape calatoriile si jurnalele a ramas consternat cand l-am anuntat ca lansez o carte cu tematica nautica. Nu l-a surprins faptul ca am scris o carte, ci tematica ei. I-am spus ca acest volum s-a nascut "la cerere". Ca exista un colectiv care m-a entuziasmat si chiar explicit, mi-a cerut sa scriu. Acesti oameni au fost catalizatorul si chiar motorul acestor scrieri si am o satisfactie deosebita sa scriu aceste randuri si sa anunt nasterea acestui volum.
Barcaholici, acest volum va apartine!

Bravo, Dorin. Abia astept sa iti citesc "setea" :)
 
Cum e cu comanda cartii ? Vreau si eu una, dar nu prin Posta Romana. Astia in loc sa mi-o aduca unde o comand ma pun sa ma duc eu sa o ridic de la un oficiu postal si acolo sa le arat buletinul cu adresa ceea ce e imposibil, eu fiind putin nomad :D

Deci, ce solutii avem ?
 
Cum e cu comanda cartii ? Vreau si eu una, dar nu prin Posta Romana. Astia in loc sa mi-o aduca unde o comand ma pun sa ma duc eu sa o ridic de la un oficiu postal si acolo sa le arat buletinul cu adresa ceea ce e imposibil, eu fiind putin nomad :D

Deci, ce solutii avem ?



Pentru Bucuresti si imprejurimi, volumele au sa fie ridicate de la mine, ocazie cu care o sa ne revedem :) .
 
Incerc sa raspund la toate intrebarile explicand cum am gandit distributia. Momentan cartea se afla in tipografie si va fi gata in primele zile ale lui februarie. Indraznesc sa spun ca volumul se poate cumpara cu doar 12 lei. Deoarece suntem o comunitate relativ mica, organizandu-ne, putem scapa de cheltuielile de distributie. Ideea este ca cei ce doresc cartea sa completeze formularul de comanda (care poate fi accesat aici: Marea Sete, de Dorin Chis ). Centralizand aceste comenzi, voi expedia in anumite orase colete, de unde cei ce au comandat pot sa ridice volumul. Deocamdata e sigur ca unul din colete va fi expediat la Bucuresti, la Florio caruia-i multumesc pentru acest ajutor. Din pacate, cei ce locuiesc "izolat" nu pot beneficia de aceasta facilitate si vor trebui sa suporte cheltuieli de expediere (prin Posta Romana sau curier - e bine sa specificati in formular la observatii)
Deoarece coletele vor fi expediate direct de la tipografie, nu pot acorda autografe, dar ... Imi doresc foarte mult sa pot organiza lansari de carte in TOATE aceste orase in care exista un grup mai maricel de barcaholici, atat pentru a ne intalni in carne si oase, cat si pentru a prezenta proiectia video "Romani in Marea Caraibelor" ce ilustreaza experienta mea in urma calatoriei la bordul yachtului Promise Kept (cu siguranta voi face asta in Oradea, Bucuresti si Timisoara si imi doresc sa ajung in Cluj si Galati). Desigur, cu acest prilej pot sa acord autografe tuturor doritorilor :) Pentru cei carora le trimit cartea direct prin posta, nu e nici o problema sa dau autografe (ii rog pe cei ce doresc autograf sa specifice in comanda in campul "Alte observatii").
 
Salut, felicitari pentru aceasta carte!
Urmaresc cu placerea scrierea ta din celelalte post-uri (despre coborarea pe Mures).
Doresc sa particip la lansarea cartii tale in Bucuresti si sa obtin un exemplar al cartii (am lansat comanda).
Multumesc,
 
Salut, felicitari pentru aceasta carte!
Urmaresc cu placerea scrierea ta din celelalte post-uri (despre coborarea pe Mures).
Doresc sa particip la lansarea cartii tale in Bucuresti si sa obtin un exemplar al cartii (am lansat comanda).
Multumesc,

In Bucuresti voi incerca sa fac lasarea pe perioada Salonului nautic (preconizez ca duminica, 26 feb). Oricum, voi posta detaliile din timp, pe acest thread.
Multumesc pentru interes!
 
In Bucuresti voi incerca sa fac lasarea pe perioada Salonului nautic (preconizez ca duminica, 26 feb). Oricum, voi posta detaliile din timp, pe acest thread.
Multumesc pentru interes!
Foarte tare! Excelent! Un motiv in plus sa venim pe acolo ! Insa duminica e cam varza, toti isi strang catrafusele pana in 12.00. Cel mai potrivit ar fi sambata.
 
Foarte tare! Excelent! Un motiv in plus sa venim pe acolo ! Insa duminica e cam varza, toti isi strang catrafusele pana in 12.00. Cel mai potrivit ar fi sambata.

Se spune că "Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă". Cei ce-şi doresc, trebuie să facă sacrificii (în trecut se jertfeau berbeci etc. ). Revenind la "oile" noastre, depind în totalitate de cei ce-mi vor asigura logistica (sala, proiector etc.). Dar în măsura în care voi reuşi, voi ţine cont de sugestia ta.
 

Back
Sus