Barca potrivita pentru Dunare si Delta

Va salut prieteni,

Anul acesta m-am decis sa achizitionez o barca, motivul ar fi ca piata inchirierilor de barci nu prea exista, daca ai nevoie de o barca intr-o anumita zona este imposibil sa inchiriezi una, sau cel putin eu n-am gasit de unde.

Din start motorul va fi de 20CP pentru a nu fi nevoit sa inmatriculez barca, cred ca voi cumpara un Mercury sau poate un Honda, putin mai scump.

Cat despre barca sunt intr-o adevarata dilema, o voi folosi pentru maxim 4 persoane + bagaje, si am 3 variante, in ordinea preferintei actuale:
.
1. lotus major - lungime - 5m, latime - 1,59m, sunt facute la galati si am gasit de vanzare la 2 firme dar cred ca e aceeasi barca pentru ca are si acelasi pret 1.426 euro. PRO mai lata si mai inalta decat laguna si mult mai ieftina decat romcraftul, este mai inalta CONTRA s-ar putea sa fie prea grea pt motor mai ales daca sunt si 4 persoane
.
2. laguna 535 - lungime - 5,35m, latime - 1,44m, tot la galati pret 1.723 euro. PRO este mai lunga, cred si mai usoara, se potriveste mai bine cu motorul de 20 CONTRA latimea si inaltimea mai mici, pretul mai mare
.
3. romcraft 500 lungime - 5,06m, latime - 1,7m, sunt dealeri si in Bucuresti, pret 2.480 euro. PRO este clar cea mai buna dintre ele, mai lata, capacitate de incarcare mai mare, materiale de constructie mai bune CONTRA pretul este extrem de mare, dublu fata de lotus, cred ca este si foarte grea pentru un motor de 20

Ar mai fi si o barca blacksea fishing insa nu am destule date si pretul acestei barci.

Mentionez ca e prima mea barca si am mai mers pana acum cu lotus si cu laguna insa de prea putine ori ca sa-mi fac o parere avizata.

Mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ati putea spune ce sa aleg, opinia celor care au avut sau au folosit astfel de barci este foarte importanta.

Cu multa stima si multe fire intinse !
 
Eu am mers cu urmatoarele : Romcraft 500, Romcraft 480 si Laguna 480 facuta la Plasma Galati (ambarcatiuni.ro)
-Romcraft 500 este o barca foarte stabila, frumos finisata, dar, dupa parerea mea necesita o motorizarea maxima admisa adica 30cp, ca sa obtii maximul de la ea. Este mai greu de manevrat la vasle.
-Laguna 480 are finisaje mai slabe, dar si pretul este mai mic. Ca un avantaj ar fi motorizarea mai mica de 15cp cu care se descurca foarte bine. Daca alegi aceasta barca sa optezi pentru varianta cu oglinda pentru cisma lunga. Altfel poti avea surpriza sa iei apa in barca atunci cand opresti brusc datorita valului care se formeaza in pupa.
-Romcraft 480 este mai stabila decat Laguna 480 si mai bine lucrata, dar si pretul este putin mai mare si deasemenea are nevoie de un motor de 20cp.

Daca pescuiesti mai mult pe Dunare cred ca cea mai buna ar fi Romcraft 500, urmata de Romcraft 480. Pentru Delta as alege intre Romcraft 480 (mai stabila) si Laguna 480 (mai manevrabila).

Ca o observatie. Toate sunt destul de subtiri in carne. Dar daca esti atent pe unde mergi si nu intri cu ele in digurile de piatra este putin probabil sa le spargi.
 
laguna 535 si black sea,dar black se-ul daca esti incepator sar putea sa faci tumba nu prea te iarta cand gresesti.deci laguna 535 cu honda de tras 4pale
 
la fel de bine merge si lotusul tine la tavaleala,dar mai este in galati unu vali ai gasesti barca produsa de el pe cap compas.ro nu stiu pretul dar barca pare promitatoare
 
Eu am black sea si nu am avut probleme cu stabilitatea desi am facut cu ea destule nazdravanii. Sunt multumit de ea cu cateva exceptii care tin de confort la bord nu de tinuta in mars. Am mai spus despre ele, nu repet, dar daca o sa cautati o sa gasiti si topicurile cu pricina. Bafta la achizitie.
 
eu nu am apus ca black-see are probleme de stabilitate e chiar stabila la dim. ei ,am spus ca pt un incepator e cam problematic se pot accidenta grav ,pt cei mai priceputi e floare la ureche
un nene a luat mana de pe mansa (20cp) ca sa aprinda tigarea si a venit un val mic motorul sa sucit brusc si la aruncat din barca si barca se invartea in cerc omu era cat pe ce sa-l taie elicea dar asta se poate intampla cu orice barca cu viteza.oricum black-see cu 20cp e sprintena tare.unii cred ca sunt zmei da nu este chiar asa nu este o joaca e copii cu barcile astea.
 
Ultima editare:
mmda, as scrie mai mult, insa nu vreau sa supar, Doamne fereste, vre-un zmeu si sa ma trezesc cu un buzdugan prin geam pe viscolul acesta. Aviz acestor amatori, sau incepatori cu au fost numiti, eu sunt avansat in domeniu, am pilotat o gramada de barci, cu diferite motoare pe vreme buna, dar si pe vreme rea, sub influenta alcoolului sau fara acest "accesoriu" obosit in starea in care am o poza facuta la eche dormind cu ea in brate, dar si odihnit, insa, nu am multe poze, poate una sau doua, in care nu am vesta mea de salvare prinsa corespunzator in toate chingile si siguranta la motor prinsa de vesta de salvare. Si sa stie toata lumea ca nu sunt putini cei care rad de Capitanu cand se imbraca el cu vesta sau cand uita de siguranta si se intinde spre ceva in barca si se opreste motorul. Ei sa rada si sa fie fericiti, pentru mine este mai bine asa. Insa, fara nici un avantaj pentru mine, sau interes, trebuie sa subliniem ca nu barcile sunt vinovate ca unii oameni sunt superficiali, este asemenea acelelei vorbe cum ca " motociletele sunt periculoase". Nu mai mult decat barcile sau masinile. Daca ai un pic de grija ce faci in viata asta, doar un pic, nu mult, atunci gradul de periculozitate scade dramatic, desi el exista intotdeauna.
 
Corect si bine spus Ada-Kaleh ... cu alte cuvinte "responsabilitate si respect" si ai scapat de inec:titanic:

Sa auzim numai de bine.
 
cred ca cea mai buna barca pt. Delta este una acoperita tip pilotina,nu vant nu ploaie nu frig , poti dormi peste noapte si chiar te poti "rataci" printre canale fara probleme si asta o spun din proprie exprienta
 
Dragii "mosului", si ma refer la toata lumea, nu mai imi vorbiti la plural ca si asa ma simt foarte batran la cei 36 de ani, cand mi-aduc aminte ce faceam la 25. Fie-va mila de un biet capitan si nu il mai chinuiti.
love delta, de regula fiecare se pazeste singur, sti cum se spune, banii si viata nu ti le pazaeste nimeni mai bine decat tine.

Popei Marinarul, si daca nu scap de inec cel putin cheltuie aia bani si nervi mai putin la recuperare, Doamne Fereste pe toata lumea. Am glumit desigur, insa este o gluma a noastra care zice asa: cand il vezi pe unul de-al tau descreierat ca este fara vesta, o mai fi si pilit si sa zicem si mai incepator, strigi tare la el: BA IA VESTA PE TINE CA SE CHINUIE AIA LA RECUPERAT SI TE INJURA MORT. Desigur speram sa nu se intample niciodata asa ceva cand suntem noi prezenti, fapt pentru care eu unul nu fac rabat de la siguranta. Sa va istorisesc ceva(admin daca sunt off topic si plictisesc te rog sa stergi tu ca nu-i bai) aveam un prieten foarte bun in barca si care stie sa inoate bine pe o Dunare calma, soare afara, 35 grade pe Sfantu Gheorghe si mergeam usor la rame asteptand colegii din aval. Omului i-a venit sa arunce putin din barca dupa avat, si s-a suit in picioare pe sidelca de prova, fara vesta. I-am spus: pune te rog vesta acum pe tine, raspunsul; crezi ca ma inec daca pic acum in apa. Si pentru ca suntem destul de apropiati i-am "soptit" : pune ba acum vesta pe tine sau aseazate in cur ca te arunc eu in apa sa vezi avatii de aproape, ce vrei sa cazi cu ceafa de copastie sa te duci sub barca si sa nu am de ce sa te trag afara. Faci asta la tine in barca, cand oi avea, la mine nu. Si omul a purtat vesta, ca pescuitul i-a fost mai drag. Acum spuneti-mi voi sincer care s-a gandit vreo data ca poate sa cada cu ceafa de copastie si sa se duca baldabac sub barca inconstient si sa se inece aiurea??

Referitor la barca sunt de acord cu varianta unei cabinate scurte, fapt care m-a indemnat ca atunci cand vine vremea buna sa ridic o cabina la Black sea in prova, insa exista impedimentul, teoretic, cum ca nu poti folosi ramele la maxm, si spun teoretic pentru ca aceasta barca nu merge cu vasle decat pentru manevre pe distante scurte, altfel randamentul este foarte prost si inregistreaza viteze mici cu efort mare, la rame. Cu 15 Cp merge brici si la viteze mici in regim de deplasament am obtinut consum de 1,5 litri la ora, insa necesita rabdare, sau mai direct sa nu te grabesti, sa fi la plimbare.
 
Eu detin un Romcraft 480 cu un yamaha 15hp 4t 2005 si sunt multumia de ea. Ca stabilitate foarte bine sta . De planat max 3 oaneni normali ca sa poti circula cu 35 Km/h . ( 3x 80 Kg normali :) ) . In rest foarte ok . In 2 oameni normali 40 km/h in si in 6 oameni cu uni mai anormali in jur de 22 km /h dar fara planare . Destul de spatioasa pentru a pescui din ea. E destul de groaza am lovit-o de cateva ori bine dar nu am avut probleme de fisuri. Usoara . Personal am mai mers si cu laguna 480 in 3 insi la planare pe valuri mici imi zguduia dinti in gura de la trepidatia fundului deoarece nu e dublu. Am mai mers cu barcu lari cu 500 cai dar nu are nici o legatura cu ce vorbim. Este OK ca barca daca te ajuta cu ceva.
 
vegszlas manyag haj, csnak, horgszcsnak gyrts.
studiaza si barcile de la unguri, tip catamaran.
sunt foarte stabile si din videoclipuri se pare ca planeaza foarte usor.
raportul pret-calitate cred ca este ok.
...si un mic pont: daca ai societate comerciala, te inscri in registrul operatorilor intracomunitari, cumperi barca pe firma si nu mai platesti TVA-ul la unguri(ex.modelul k maxxi, te costa~1000 euro)
 
Ultima editare:
Si eu am tot o barca romcraft 480 doar ca motorul e un yamaha de 20 Cp.Sunt foarte multumit de ea E usoara ,are stabilitate buna si in plus de asta e foarte practica cu cele 3 compartimente de bagaje pe care le poti incuia.Cum a zis si colegul de mai sus cu 3 oameni si cu bagaje se apropie de 35 km/h iar cu 2 oameni pur si simplu zboara.
 
modelul DELTA 500

Va recomand sa va indreptati atentia si spre modelul DELTA 500 , este mai putin cunoscuta, dar este o barca foarte bine lucrata, este stabila si solida.
De asemenea forma fundului o ajuta sa gliseze cu usurinta. Peretii transversali sunt realizati in structura sandwich ceea ce ii confera o mai mare rigiditate si rezistenta. Motorizarea de 20 CP este ideala pentru acest model. Pretul este 6200 lei.
O puteti vizualiza pe Signumdelta - Constructii si reparatii barci de agrement - Pagina principala
 

Back
Sus