romania -tara turor posibilitatilor!

Salut rexsailor. La Multi Ani si bine ai revenit pe forum. Iti doresc succese, sanatate, putere de munca si cit mai multe postari interesante. Sper sa ne vedem pe apa cit mai curind.
 
Bine ai revenit, Rex! Îţi propun să ne facem bărci singuri şi să ne dăm cu ele; mai bine ne bucurăm de pasiune, în loc de a ne război. Până la urmă, eu aşa văd barca, o cale de a evada, de a fii noi înşine nişte Papillon-i. Îţi doresc sănătate şi succes în lumea minunată a bărcilor cu vele!
 
Hai la multi ani tuturor, si mai bine lasam securea razboiului :). Bine ai revenit Ibi, si mai bine ia exemplul meu: cine ma deranjeaza, il tratez cu mistouri ;). Suntem si asa prea putini ca sa ne mai si certam. Oricum, cine nu e de-al nostru se va duce singur la vale. Hai sa ne bucuram de barcutele noatre si sa lasam celelalte. Apropo, daca eu as spune acum ca fac si vand barci, cati din cei de aici mi-ar da la mu-mu :)? Asa ca eu va iubesc fara discriminare, si care din voi nu ma iubeste, sincer mi se rupe. S-aveti vant de travers!
 
bine ai aparut "olandezule zburator" cind termini barca aia'n virf de munte?
esti mai sus decit mine,eu am facut una numai la etajul 3 !!pe bune !
 
normal,sa cresti mare-da' nu in altitudine si inaltime,i-sper ca-ti ajunge,sa cresti mare'n functie,salariul sa-ti ramina la fel .........ca al ministrului turismului !
 
Respectand titlul topicului: romania -tara turor posibilitatilor!
vin si intreb, mai ales pe cei care stiu exact despre ce e vorba, o lamurire la evenimentul de azi:
cum e posibil sa tragi 400 de gloante intr-un pescador de lemn si aia:
-sa fie toti nevatamati
-sa pluteasca
-sa intre in port cu motorul propriu?
Stirea zicea ca militienii de frontiera au tras 200 de cartuse de 7.62 AKM si 140 (200?) de 14,5mm, din care unele foarte de aproape, sub 20m!
Un glont de 14,5 de TAB trece prin cacastoarea aia dintr-un bord in altul. Asemenea cacastori am vazut de vanzare in Turcia langa Sinop, cereau pe ea 50kUSD dar cu tot cu licenta de pescuit. Barca singura nu cred ca valora mai mult de 10k, cu indulgenta. Cand gasesc pozele de acolo le postez, era un fel de cosciug putred ca si asta de azi. Poate cartusele trase valoreaza mai mult decat barca!
Era careva pe forum din Mangalia: nu faci un pustiu de bine si du-te pana in port si fa niste poze la pescadorul arestat sa nu mor prost! Tesekkur!
 
Interesant .... nu mai exista graniceri? Apartin de MAN sau MI (ma rog ... cum le-o fi numele mai recent)? Cit despre risipa de munitie, cred ca au fost mai mult focuri de avertizare si reglare a tirului ....

Granicerii sant militieni de ani buni adica tzin de Ministerul Internelor si Reformei Administrative. Acum ii cheama Politie de Frontiera.

Poate totusi face cineva niste poze la pescadorul ala sa ne lamurim.
 
Ultima editare:
skipper, nu-i nici o filosofie cu respectivul consum de munitie. Salvele de PM au fost cu siguranta de avertizare, trase in aer, probabil cu cartuse de manevra. Treaba e foarte simpla. AKM-ul are o cadenta teoretica de aprox 600 focuri/minut, asta inseamna 10 focuri/secunda. Apesi odata pe tragaci ai terminat un incarcator de 30 cartuse. Pe o barca care se misca nu prea poti regla finetea apasarii pe tragaci, asa cum te invata in poligon. Probabil ca Politia de frontiera e si ea in criza economica de trage salve de avertisment cu PM-ul, altfel nu imi pot explica de ce l-au folosit.
Treaba cu mitraliera e urmatoarea: mitraliera KPVT (aia de pe TAB), in varianta maritima are o cadenta de minim 450 focuri/minut. De multe ori mitraliera asta este montata in varianta jumelata (doua tevi paralele care trag impreuna) sau cvadrupla, mai ales daca este singurul armament al obiectului plutitor, sau daca serveste si ca mitraliera antiaeriana. Si daca erau dotati cu asa ceva dublezi sau cvadruplezi consumul.
Ea se incarca cu benzi de 40 sau 50 cartuse, deci ai o salva cam de 5 secunde. Sa tragi de pe o platforma instabila cum e o vedeta rapida la viteza maxima, la ora 4 dimineata (adica pe intuneric) intr-o tinta in miscare...
Sa nu uitam efectul de bolta, dupa primele trei cartuse dintr-o salva punctul de impact incepe sa urce, si trebuie sa compensezi. Printre altele de aia se baga trasoare in benzi, ca sa vezi unde tragi.
Probabil ca doar cateva cartuse au prins pescadorul, si nici unul nu a prins motorul, deoarece este foarte posibil ca pescadorul sa nu aiba motorul la pupa ci in centrul cocii. Cu siguranta au tras fiind la travers, si gloantele au trecut dintr-un bord in altul. Gandeste-te ca tragi intr-o cutie de carton cu o arma cu aer comprimat. Alica trece printr-un perete, trece prin al doilea, da face gauri mici si multe, pana gauresti tot peretele in asa fel incat sa nu se mai sustina pe el insusi tragi mult si bine. Munitia de 14,5 nu a fost facuta sa distruga scanduri, ea penetreaza pana la 32mm de otel. Scandura e ca si cum n-ar exista acolo. Cred ca la scandura nici macar nu se desface camasa de pe miez, asa putina rezistenta opune unui asemenea glont. Ca sa distrugi scandura ar trebui sa folosesti munitia incendiara exploziva, ori munitia normala din dotare este penetranta cu varf incendiar, amestecata cu trasoare.
Eu pun pariu o lada de bere ca daca baietii veseli au tras cu mitraliera cu adevarat 200 de cartuse de razboi (unele ar putea sa fi fost si de manevra pe post de avertizare, ziarul ar putea sa exagereze, etc.) si merem sa numaram gaurile din barcazul turcesc nu gasim mai mult de 50. Si in caz ca gasim 50 mitraliorul merita felicitari, si eu dau o juma de lada de bere.
 
... Si in caz ca gasim 50 mitraliorul merita felicitari, si eu dau o juma de lada de bere.

Sa nu uitam cateva elemente:
-au tras de foarte aproape, zeci de metri ceea ce ne da o sageata a traiectoriei balistice aproape nula. Punct ochit punct lovit.
-marea era calma
-nu stim ce cartuse aveau dar nu cred ca se joaca de-a manevra acolo. Pt somatie trageau de razboi in plan vertical, cum scrie la regulament.
-marea urmarire a inceput ziua iar pt noapte au proiectoare, se vedea pescadorul bine de tot in secventele filmate.
-motorul il au in pupa, la centru au cale frigorifice pt depozitat captura.


Pana la urma asta era si intrebarea mea: cum de mai mergea chestia aia dupa 50 de gauri?
 
Ultima editare:
Daca au tras de aproape pe mare calma 200 focuri nu vad de ce n-au nimerit. Pe mare calma chiar si la viteza maxima a vedetei tot trebuia sa bage macar jumatate din gloante in pescador.
Munitia standard de razboi de 14,5 e de trei feluri:
1. camasa integrala, miez de tungsten, varf incendiar (penetrant)
2. camasa integrala, miez de otel, cavitate trasor, varf incendiar (trasor)
3. camasa integrala, miez exploziv, varf incendiar (exploziv incendiar)
Banda normala de armata are cartuse penetrante si tot al 3-lea sau al 5-elea sau al 10-lea cartus este trasor (dupa calibru, cadenta, uzante, etc.). Cartuse exploziv incendiare nu se incarca decat la comanda speciala.
Salvele de avertisment se trag si cu munitie de maneva, probabil din motive de economie. Vezi http://www.politiadefrontiera.ro revista Frontera, nr.1/2009, pag.9, articol despre arestarea unui pescador turcesc folosind armamentul din dotare.
Singura explicatie posibila este ca au tras in bordajul pupa, deasupra motorului. Singurele motoare capabile sa supravietuiasca in functiune cu gauri in cilindri de care am auzit eu sunt motoarele in stea racite cu aer, care sunt destul de insensibile la treaba asta. Dar din cate stiu asemenea motoare au montat numai rusii pe ceva clasa de nave militare, in rest nu au fost folosite decat la avioane.
 

Back
Sus