Unde putem pluti?

Salutare! Sunt din Predeal si pentru ca iarna dureaza doar 3-4 luni pe an, am hotarat sa-mi iau un caiac cu care sa ma dau pe perioada celor 8 luni ramase. Ma puteti ajuta cu un sfat legat de lacuri/rauri de prin judetul Brasov unde se poate pune barca pe apa? Fiind incepator, ma gandesc ca ar trebui sa ma indrept mai intai spre lacuri pentru a invata cate ceva despre caiace, tehnica de vaslire, etc.
 
daca rasfoiesti forumul, o sa gasesti informatii despre lacuri si rauri din RO. Gasesti cu siguranta infos. Cu functia search(cautare) vezi dreapta sus in header, poti cauta tintit topicuri legare de Brasov. Daca te intereseaza mai degraba white water, ai o sectiune dedicata, desi nu foarte activa. Pe Prahova, primavara ai putea avea distractie pe cinste. Mai sunt caiacisti de WW in BV, care de obicei merg pe Buzau (pe Facebook ai un grup specializat White Water Romania daca white water este tinta ta. Pe grup se bat campii prieteneste dar informatii de natura didactica gasesti mai degraba aici daca esti incepator. In capitolul discutii specifice exista un topic de tehnica si siguranta in touring si sea kayaking. Ai acolo link-uri spre documentatii online si filmulete . Bine ai venit
 
Bun venit in randul caiacistilor.Este un sport care ofera multe satisfactii, iar pe acest forum o sa gasesti colegi care te vor ajuta cu sfaturi utile.Eu nu mai sunt chiar incepator, am castigat ceva experienta intr-un an si jumatate de plimbari pe apa, m-am "virusat" si abia astept sa treaca iarna.
Daca doresti sa te plimbi in perioada de iarna, primavara, sau toamna tarzie, cand apa are doar cateva grade, sa folosesti echipament adecvat(costum neopren), pentru protectia termica in caz de rasturnare.Am trait o experienta neplacuta, unul dintre pericolele in caiac este socul hipotermic in caz de rasturnare, nu doresc nimanui "senzatia", de aceea ATENTIE LA ECHIPAMENT!
 

Back
Sus