Allegro

Da ceva totusi nu e clar pe acolo ca de obicei se mai fac exagerari.
Dintr-o pensie de flautist din romanica n-ai cum sa-ti faci un yacht de 9m.
Sa ma contrazica cineva cu argumente ca as fi bucuos.:)
 
Da ceva totusi nu e clar pe acolo ca de obicei se mai fac exagerari.
Dintr-o pensie de flautist din romanica n-ai cum sa-ti faci un yacht de 9m.
Sa ma contrazica cineva cu argumente ca as fi bucuos.:)

E plin de clişee mirceabadiene pe aici.

Regretatul domn Pătraşcu tocmai asta a făcut. In dubio pro reo!
De asta stăm noi pe uscat; prea multă flecăreală şi îndoială.
 
Ultima editare:
Da ceva totusi nu e clar pe acolo ca de obicei se mai fac exagerari.
Dintr-o pensie de flautist din romanica n-ai cum sa-ti faci un yacht de 9m.
Sa ma contrazica cineva cu argumente ca as fi bucuos.:)

Herr Levy, ai perfecta dreptate: nu poti sa-ti faci ACUM!

Pe vremea lui Impushcatu, cand materialele erau super-ieftine (asta in cazul in care le cumparai) si mana de lucru a prietenilor era gratis - puteai sa-ti faci si-o casa dintr-un salariu normal!
 
Da ceva totusi nu e clar pe acolo ca de obicei se mai fac exagerari.
Dintr-o pensie de flautist din romanica n-ai cum sa-ti faci un yacht de 9m.
Sa ma contrazica cineva cu argumente ca as fi bucuos.:)


De acord cu skipper!
E mai greu acum, dar nu imposibil!...Daca ai suficienta determinare, daca esti baiat istet, daca ai un job cu mult timp liber, daca te duce mintea si mana de a face lucruri, cu siguranta razbesti!...
De ce nu avem barci inca? Pentru ca fiecare isi stabileste prioritatile in viata dupa cum il ajuta bibilica!
De ce n-am eu o barca? Pur si simplu gasesc ca e banal sa-mi cumpar una...o sa fie mult mai palpitant sa fac una, ori care ar fi ea!
 
...
De ce n-am eu o barca? Pur si simplu gasesc ca e banal sa-mi cumpar una...o sa fie mult mai palpitant sa fac una, ori care ar fi ea!

Plus ca stand in Ferentari la primarele Careeste, daca ai o masina, o barca, o ceva, iti dispare imediat in gaura neagra din Triunghiul Bermudelor! In faimosul triunghi RFG: Rahova-Ferentari-Giurgiului nici cainii nu se simt in siguranta pe strada, darmite sa te-apuci sa-ti faci o barca in curte! b-)b-)b-)b-)b-)
 
Ce treaba o avea triunghiul bermuzilor cu Allegro si cu primarele care este?
:eek:t:Rasa neagra e in miscare si dupa masina-avion, de ce n-ar fi si caruta -barca?...Cu coviltir pe post de vela!
 
Si pentru ca este unii care are aschii in gat de la barcile home made...iata un extras dintr-un articol de ziar despre Allegro!

http://www.romanialibera.ro/a14633/odyssail-o-regata-prin-istoria-mediteranei.html

<<<Construit manual

Ambarcatiunea are 8,8 metri lungime si poate atinge o viteza maxima de 9 noduri. A fost construita de tatal lui Mihai Patrascu, materialele folosite fiind lemnul si fibra de sticla. Nu a costat foarte mult, pentru ca acestea fusesera cumparate din 1989. Lemnul a stat la uscat o buna perioada, iar constructia efectiva a durat patru ani. Velierul a fost finalizat in anul 1993, cand a fost lansat la apa.>>>>
 
E cam vechi subiectul asta , da' va zic si eu o povestioara.
In '92 eram pe cale a-mi termina scoala de marina. Imi facusem practica prin primavara. Cam scurta, doar vreo doua luni pe Palas. Un vapor pe care coborai de pe cheu. Si ma intilnesc in portul Tomis cu un coleg care abia se intorsese si el din practica. Vazuse pe Allegro in rada si era curios. Deja erau citeva barci faine , printre care Cozia cea mai mare si mai aratoasa. Ei bine am intrat in vorba cu "vardia" de pe Allegro, ca era domnul Patrascu, ca era altcineva, nu mai stiu. Si din vorba in vorba, ni se propune sa iesim un pic. Ei, eu vazusem barca si pe cavalet, si arunc banuiala ca a fost facuta dupa planul de forme al velierului OVNI 28 (sau 29?), prezentat prin anii "80 in "Loisirs Nautiques", o publicatie franceza care se pare ca a disparut de curind. Velierul ala (care cred eu ca a stat la baza constuctiei) era din aluminiu si avea derivor integral, design-ul lui Philip Briand daca nu ma insel. Deci pot sa va spun ca urcind pe barca asta si vazind cum arata, am realizat ca numai un nebun dupa barci si marinarie putea sa faca asa ceva, cu mijloace modeste, dupa un simplu plan de forme copiat dintr-o revista, daca o fi avut si revista originala pe mina. Erau raritati in vremea aia. Totul exact ca o lucrare amatoriceasca. Sarturi din cablu zincat. Ce inox, ce mahon? bordajul imi parea a fi brad acoperit cu fibra. Dar barca asta iesea din port, probabil zilnic, si in timp ce altii erau serviti de la mica terasa de atunci, direct la bord, baietii astia marinareau. Am mai iesit eu pe ghiol cu o barcuta cu vele, da' sa simti din mina (nu din vinci) un foc de 17-20m2 e altceva. O ora sau doua, cam tot atitea volte, si am debarcat cu o impresie extraordinara. Ce ma impresioneaza si mai mult este ca barca asta inca exista, si-si face treaba. E clar ca e tinuta bine, cu toata grija care trebuie, dar oricum, nu e ceea ce se cheama o barca in "lemn plastifiat'" si cu siguranta nu a fost acoperita cu epoxy ci cu poliester. Si are cit? 18-20 de ani de navigatie? Toata stima si admiratia din parte mea. E ceva adevarat, facut din pasiune. Si curaj, eu inca n-am gasit curajul asta.
Viata lunga in continuare si vint din pupa!
 

Back
Sus