Tenerife 2012

Raport de tura canare 2012

Unde: Tenerife, Las Galletas
Cu ce: Seaquest Prima 38
Cu cine: scoala RYA "Club Yachting"

P1020487.JPG



Pentru incalzirea de primavara am mers la un curs de "Boat Handling" tinut de o scoala din Canare. Nu e un curs omologat RYA, e un curs conceput de ei. Dat fiind ca Day Skipper am deja, Coastal nu ma prea atrage si de Yachtmaster nu ma tine (inca :) ), am decis sa luam un curs de manevra navei. Si daca tot batem drumul am ales o barca faina, Seaquest Prima 38. Un cruiser racer rapid, fara roller-furling , cu catarg de carbon si cu o randa cit toate zilele. Acum, sigur, depinde fiecare cu ce compara dar fata de bavariile cu care m-am dat eu barca asta e un pic altceva. Anul trecut in primavara am avut in charter o Bavaria 40. Seaquest Prima e cu 2 tone mai usoara la aceeasi suprafata a velelor si are chila cu 40cm mai lunga. Timona imensa era o placere de manevrat (cu 1 deget), 7-8 noduri cu vint strins era viteza de dinainte de a regla velele si am vazut 10 noduri la 40-45 de grade de vintul aparent.

P1020495.JPG


Barca te punea un pic la munca, randa nu avea culise ci era invergata direct pe grandee. Cind trebuie luata o tertarola vela cade direct pe punte (sau in apa), marginea de invergare nefiind prinsa de catarg (marginea de invergare avea vreo 16m). Asa ca vela trebuia prinsa, roluita si legata de ghiu. Evident pentru orice schimbare de foc trebuia mers la prova. Randa nu avea lazy-jacks ci se impaturea frumos si se lega pe ghiu in fiecare seara.

P1020494.JPG

Ce mi-a placut:
- multe exercitii in marina, unele in spatii foarte strinse, unele cu vint puternic. Orice incepator e speriat de manevrele de acostare si acum am cistigat multa siguranta. In plus, Ioana a facut si ea toate exercitiile (ea nu manevrase in port niciodata).
- barca era foarte bine echilibrata si am facut niste exercitii distractive (navigatie fara cirma inclusiv volta)
- la un caz special de defectiune motor, instructorul chiar m-a pus sa ridic velele in marina si sa ies la vela (eu initial crezusem ca dupa ce descriu ce as face o sa ies totusi la motor pt ca spatiul era foarte strimt)
- am facut remorcaj real, pe mare, intii trasi de alta barca si apoi "la ureche". tot respectul pentru scoala ca au fost dispusi sa faca abordajul pt remorcajul la ureche in mare deschisa pentru a ne arata ce inseamna. ulterior am intrat in marina si acostat cu barcile legate (si doar una cu motorul in viteza)
P1020517.JPG


Ce nu mi-a placut:
- as fi vrut sa mergem mai mult, eventual o traversada de noapte catre La Gomera. La cursul de handling se revenea in fiecare seara in aceeasi marina
- nu am apucat sa mavevram spin-ul pentru ca vintul a fost puternic
- instructorul, desi profesionist, nu a fost la fel de "implicat" ca ceilalti instructori RYA cu care am avut de-a face

P1020525.JPG

Dupa saptamina de sailing am mai stat o saptamina in Lanzarote unde am luat niste lectii de kite-surfing. Concluzia e ca mi-am mai tras inca un hobby pe baza de apa si vint :)

P1020998.JPG
 
E super postul tau, Ghyoc si dupa ce l-am vazut mi-am dat seama ca sunt tentat sa-ti urmez exemplul!
Eu sunt intr-o situatie oarecum similara cu a ta inainte sa faci cursul (am DaySkipper non-tidal si putina experienta cu chartering).
Am vazut plusurile si minusurile cursului in descrierea ta, da vreau totusi sa te intreb daca per ansamblu ai recomanda cursul sau m-ai sfatui sa caut ceva similar in alta parte.
Inca o intrebare: ai zburat din Bucuresti spre Tenerife? Daca da, cu ce companie si cat a costat?
 
Salut,

Da, sigur ca recomand cursul. Oamenii au fost profesionisti, cursul a fost ce scria ca o sa fie.
Daca e cea mai potrivita optiune pentru tine, hotarasti tu. Noi, din diverse motive, nu am avut vacanta de sarbatori anul asta asa ca am ales un sailing "de iarna". In plus am mai stat o saptamina ca sa ne plimbam pe insule, plaja, kite-surfing etc. Asta a compensat pretul mai mare de transport.

Daca mai ai rabdare pina da firul ierbii poti sa gasesti ceva similar prin Grecia la bani mai putini. Sau un curs de manevra navei in Solent sau in Channel Islands unde o sa ai si maree semnificative si trafic cit cuprinde.

E super postul tau, Ghyoc si dupa ce l-am vazut mi-am dat seama ca sunt tentat sa-ti urmez exemplul!
Eu sunt intr-o situatie oarecum similara cu a ta inainte sa faci cursul (am DaySkipper non-tidal si putina experienta cu chartering).
Am vazut plusurile si minusurile cursului in descrierea ta, da vreau totusi sa te intreb daca per ansamblu ai recomanda cursul sau m-ai sfatui sa caut ceva similar in alta parte.
Inca o intrebare: ai zburat din Bucuresti spre Tenerife? Daca da, cu ce companie si cat a costat?
 

Back
Sus