Europa

Mi-a venit o idee si nu am suficiente informatzii. Desi nu ma pasioneaza navigatia fluviala, cred ca ar fii foarte dragutz sa inchiriez un fel de houseboat in Europa si sa ma plimb pe fluvii si canale cateva zile, sa vizitez capitale europene si alte orase. Are cineva idee de unde se poate inchiria un astfel de barcaz ? A mai facut cineva asa ceva ?
 
Incearca Locaboat, au o oferta destul de complexa si ocazional promotii interesante. Si eu imi planificasem asa ceva pentru 2008, dar dupa cum arata lucrurile acum cred ca ramine pe 2010 :D

Singurul lucru care nu e foarte clar pe site e traficul pe aceste canale. Cel putin in Franta vezi foarte multe vase de acest tip in timpul lunii august - cuplat cu lipsa de experienta a navigatorilor (e necesar doar un permis auto) iti poate transforma vacanta de vis intr-un concurs de injuraturi multinational :)


Succes si tine-ne la curent cu ce mai afli.
 
Acest mod de a naviga este foarte raspandit in Olanda , Germania , Franta , tari in care navigatia pe "inland waters" este o placere .

EBA ( European Boating Association ) a facut acum 4 ani , aproximativ , o harta foarte precisa a tututror raurilor si canalelor navigabile ale Europei - cu poduri , ecluze , etc . ( idee - poate Sergiu T sa o ceara de la ei ) . Pe site-ul lor ( www.eba.eu.com ) au o sectiune dedicata acestui tip de navigatie :Inland Waterways .

Exista 2 lucruri importante : sunt reguli foarte stricte de navigatie ( care se pot afla usor ) si reguli stricte de comunicatii radio ( si ele se pot afla ) .

Firma olandeza care se ocupa cu asta : www.dedrait.nl ( pentru canale olandeze si germane )

O firma mare franceza care se ocupa de turismul fulvial : www.france-passion-plaisance.fr ( are oferte excelente , barci noi , circuite superbe in Franta , Belgia , Spania )

O mare asociatie a firmelor olandeze : www.frieslandholland.nl

Preturile variaza intre 1500 Euro si 2200 Euro / 1 saptamana pentru o barca de 8 persoane , in functie de sezon , vechimea barcii , etc .

A nu se uita bicicletele care se transoprta pe punte , indispensabile pentru plimbarile prin orasele vizitate !

Barcile astea merg incet si sunt bine protejate de tot felul de cordoane din cauciuc gros pentru a nu se deteriora...
 
Ultima editare:
Frumos pe canalele europene; eu unul sunt fascinat de ele. Era o vreme în vestul continentului (în special în Albion) când totul se transporta pe apă. Nu existau căi ferate, iar drumurile erau greu accesibile datorită climei ploioase.
Cred că un voiaj de-a lungul fluviilor şi canalelor din Europa este o modalitate excepţională de a descoperi Franţa, Germania, Olanda, Marea Britanie, Suedia, ş.a.m.d.
De asemenea, poate fi prilejul de a experimenta situaţii inedite precum cele de mai jos:
1. Mittelcanal (Germania);
2. Elblag Canal (Polonia);
3. Netherton Canal (UK);
 

Atașamente

  • Mittel.jpg
    Mittel.jpg
    50.8 KB · Vizualizări: 48
  • Elblag.jpg
    Elblag.jpg
    96.2 KB · Vizualizări: 53
  • Netherton.jpg
    Netherton.jpg
    65.7 KB · Vizualizări: 50
Intr-adevar , navigatia pe canalele Europei este absolut superba .

Am avut sansa sa petrec doar cateva zile in Germania in acest fel , insa chiar visez la o vacanta in Franta ( in regiunea Champagne ) sau in Italia , in zona lagunei Venetia .

Interesant este ca acest gen de calatorii sunt extrem de relaxante , deoarece nu exista senzatia de pierdere a contactului cu civilizatia ( cum au unii oameni in mare libera , cand nu vad uscatul la orizont ) si de aceea se preteaza la vacante cu copii , oameni de varsta a 3-a , familii si nici nu costa mult ! 2 persoane platesc in jur de 200-300 euro / saptamana + combustibil ( nu foarte mult ) + hrana pentru o vacanta de vis !

Trebuie insa pricepere in manevrarea barcii si in trecerea ecluzelor , dar nici asta nu e foarte greu . In unele zone curentul raului e foarte puternic , toate manevrele cat si legaturile trebuie sa fie bine gandite .
 
Impresionant

Frumos pe canalele europene; eu unul sunt fascinat de ele. Era o vreme în vestul continentului (în special în Albion) când totul se transporta pe apă. Nu existau căi ferate, iar drumurile erau greu accesibile datorită climei ploioase.
Cred că un voiaj de-a lungul fluviilor şi canalelor din Europa este o modalitate excepţională de a descoperi Franţa, Germania, Olanda, Marea Britanie, Suedia, ş.a.m.d.
De asemenea, poate fi prilejul de a experimenta situaţii inedite precum cele de mai jos:
1. Mittelcanal (Germania);
2. Elblag Canal (Polonia);
3. Netherton Canal (UK);

impresionant si foarte ingenios...aproape incredibil...si noi ne laudam cu marea realizare ,canalul Dunare -Marea Neagra...
 
Anglia-Romania

Bine ca am gasit un forum pe tema ambarcatiunilor..
Am si eu o intrebare sau mai multe
Din Anglia mai precis zona Manchester pana in Romania stie cineva care ar fi traseu eventual cam care ar fi costurile cu un McGregor ?
 
Bine ai venit pe forum. Anul acest Florio si/a adus un MacGregor din Anglia, pe uscat, dar nu stiu exact de unde. Ia legatura cu el. Mai cauta pe forum ca o sa gasesti multe despre MacGregor.
Lipan
 
Ultima editare:

Back
Sus