cati cai putere ?!

Salutare tuturor,

Am cumparat un motor Johnson 5cp si o barca gonflabila de 3,3 m si as vrea sa stiu daca va puteti da seama din eticheta
motorului cati cai putere are exact. Din ce am citit in legislatie poti merge cu o barca de agrement fara sa necesite
permis de navigatie daca motorul este sub 4,93 cp parca.

Pe el scrie evident 5 cp, iar asta este eticheta pe care am gasit-o. Va puteti da seama de ceva din ea?
 

Atașamente

  • 20120119_130536.jpg
    20120119_130536.jpg
    47.4 KB · Vizualizări: 117
din cate se vede in poza nu se face vreo referire suplimentara in eticheta. Motorul este capabil de 5cp si cu asta basta.
Dar din ce am citit si eu pe forum am inteles ca se tolereaza lipsa carnetui la motoare de 5cp. Dar s-ar putea sa ma insele memoria, nevasta si vederea.
 
din cate se vede in poza nu se face vreo referire suplimentara in eticheta. Motorul este capabil de 5cp si cu asta basta.
Dar din ce am citit si eu pe forum am inteles ca se tolereaza lipsa carnetui la motoare de 5cp. Dar s-ar putea sa ma insele memoria, nevasta si vederea.


Pana la urma din cei ce au motor de 5cp si fara permis, a-ti avut probleme pe Dunare sau in Delta? Am citit pe foumul asta si pe altele dar tot sunt nelamurit. 5cp (3,7Kw) ar fi putin peste limita de 3,68Kw legala pentru a circula fara permis deci tehnic ar trebui permis pentru 5cp. As dori sa-mi cumpar un motor dar nu am timp deocamdata pentru permis si as vrea sa fie cat mai aproape de limita legala.
 
In general nu se ia nimeni de cei cu motoare mici. Pana la 5 CP (inclusiv) nu se cere permis, doar copie dupa actul de cumparare.
 

Back
Sus