Un nou caiac strip

E ca la alcoolicii anonimi; recunosc, sunt molipsit, ma incearca din nou demonul creatiei.

Dupa proiectul semifinalizat glorios al siskiwitului sof, , m-au bantuit tot felul de proiecte asa ca acum am vreo 3 pe teava, si nu se pune problema pe care sa-l fac, ci in ce ordine.
Ma tot gandeam sa-mi cumpar cartea lui Harvey Golden despre caiacele groenlandeze, dar m-am tras pe fund indelung si am adoptat din nou ceva proiecte gratuite, de pe paddlinglight, care sunt desenate dupa schitele lui Harvey.
Am avut o iarna grea dapdv, noroc ca sotiei i-a fost mila de mine (cu frigul de afara) si de ea(eu fiind fochistul familiei) asa ca inca am cazare. Am facut ce am facut si toata iarna m-am zbatut in chinurile facerii(adica sa-l fac sa sa nu-l fac) Cum pana la concediul din iunie/ iulie nu mai este mult, m-am decis si am inceput de vreo 6 zile un strip, fiind tot mai constient de faptul ca am nevoie de un caiac care sa tina la tavaleala .
Inca nu am stripurile la ora asta, dar atelierul e vraiste inca de la constructia precedenta, asadar,de lucru berechet iar caiacele care s-au inmultit, cer o depozitare mai rationala ca altfel nu am loc.
Inainte insa, am vrut sa vad formele si cum inca rezerva mea de PAL melaminat in format aleator(deseuri) nu s-a sfarsit, am tras un rand de forme. Adica asa am crezut eu, pentru ca aveam pendularul echipat cu o lama veche dar entuziasmul a trecut peste asta. M-am trezit cu niste taieturi cumplite si m-am oprit dupa primele 6-7 forme, total dezumflat si ingrozit de reparatiile ce trebuia sa le fac. Mi-au trebuit doua zile sa-mi recapat curajul si am inceput sa repar formele respectiv sa indrept unde taieturile mi-au iesit diagonale in loc de verticale. Am reusit sa fixez un flex intr-un banc de lucru,asa fel incat sa-l pot folosi ca masina de slefuit pentru plusuri iar pentru minusuri, inca incarc cu chit poliesteric unele portiuni. Am un pendular de trei lei de la Baumaxx cu panze subtiri care cedeaza foarte usor lateral. Credeam ca masina e de vina, pina am gasit o panza Bosch SDS de la un pendular mai vechi, pe care am modifica-o cu flexul pentru noua masina. Miracol, a taiat de parca era Bandsaege. Evident ca formele nou taiate arata exemplar , mai trebuie sa le slefuiesc putin.

Dragilor, ce sa va spun, boala grea, bucurati-va cat inca nu v-a molipsit. De asta mai scap numai iesind pe rau cu ... caiacul .
 
Am rasuflat usurat azi cand am reusit sa termin de corectat si finisat formele. Dupa ce am degrosat pe contur toate formele cu flexul acolo unde era necesar, am slefuit totul pe contur cu niste raspile facute din fasii de OSB pe care am capsat smirghel de 80. Am schimbat smirghelul de cateva ori dar treaba a mers brici.
Pana aici am lucrat doar cu ce am gasit pe acasa ramas de la constructie. Stripurile nu sunt inca dar se pare ca am facut rost de lemn, ma asteapta la munte :) Veselia mare e ca am inclusiv epoxy ramas de la pardoseli. Am vazut ca exista aracet (PVA) D4 si urmeaza sa cumpar,
Cum stripurile nu vor fi bead&cove, o sa am nevoie de o metoda de a pasui stripurile pt a nu lasa spatii intre ele.Nu m-am decis daca rindeaua sau slefuirea cu smirghel va fi metoda;smirghel am gramada inca, iar o rindea buna, costa
Trebuie sa cumpar tesatura din fibra de sticla probabil undeva la 160 g/mp dar as prefera la o latime de 1,5 m. La Polydis vad ca nu au la latimea asta sau nu am vazut eu.
 

Atașamente

  • DSC06805.JPG
    DSC06805.JPG
    151.9 KB · Vizualizări: 225
  • DSC06811.JPG
    DSC06811.JPG
    147.9 KB · Vizualizări: 269
  • DSC06809.JPG
    DSC06809.JPG
    147.1 KB · Vizualizări: 236
  • DSC06810.JPG
    DSC06810.JPG
    142.2 KB · Vizualizări: 229
Ultima editare:
Si cum va spuneam, am nevoie de un sistem rational de a scapa de prea multe caiace imprastiate ca sa-l pot construi pe asta.
Am vrut initial sa fac un rack pe perete si aveam o solutie din gama " smart scrap use " dar am descoperit ca imi reduc dramatic spatiul si este posibil sa am simultan doua caiace in lucru. Unde as mai putea sa pun caiacele? Pe tavan.
Am googalit cu "kayak hoyst" si am gasit filmulete, si alte informatii care mi-au confirmat ca nu prea sunt solutii miraculoase, trebuie ceva munca, niste dibluri metalice solid fixate in tavan si scripeti cat cuprinde. printre alte solutii am gasit http://www.krabach.info/kayak_hoist/hoist.html Kayak Hoists and Effect on Boat care ma scutesc de a face desene si de o parte din explicatii pentru ca in mod logic ajunsesem la o solutie asemanatoare. Relativ la link, as avea o observatie; eu am sa folosesc cativa scripeti dubli pentru a scapa de o parte din munca. In rest nodul prusik va inlocui ceva came si blocatoare ce nu le-am putut procura deocamdata.
Am incercat sa fiu harciog si sa fac un singur sistem de lift pentru mai multe caiace, montat pe doua sine dar nu am gasit sinele asa ca, fiecare caiac, va primi propriul sistem de scripeti, ceea ce inseamna ca voi avea un perete de comanda care trebuie sa fie liber si asta nu ma incanta prea tare.
 
Șoricelul nu mai e ce a fost

Citisem postarea dar nu mi-era clar ce ăla sieo. Am pus șoricelul deasupra și a apărut, din neant definiția. Mâine, poimâine dai cu șoarecul pe deasupra unui thumbnail al unei gacici și poftim, îți și bate la ușă !
 

Atașamente

  • Șoricel.jpg
    Șoricel.jpg
    16.4 KB · Vizualizări: 119
si eu naivul, credeam ca trebuie sa cumpar ceva incalzire in pardoseala :)
Da' acum ca tot s-a stins scam-ul respectiv, comentariile noastre nu mai au sens. Poate le sterge dom' Admin? sa-mi doarma threadul in pace :)
 
Am dat de capatul povestii cu suspendarea caiacului, cum se poate vedea din poza.
A venit o perioada in care pe langa caiacit intens, mi-am prins urechile in diverse dileme; Stripurile aduse de paste de la munte, erau zemoase, nici gand sa ma apuc de caiacul meu. M-am decis sa fac un S&G folosind formele unui sof f1details. Am comandat placajul care mi-a venit dupa vreo trei saptamani, adica acum doua zile. Intre timp, din planul F1 am luat desenul cu profilele, l-am marit, am taiat statiile si le-am pus pe bancul proaspat facut din OSB. Si pe cand admiram eu viitorul caiac, am sesizat ca unghiul fundului cu orizontala(deadrise), la statiile din mijloc, era cam mare (12 respectiv 16 grade) Cum despre caiac se spune ca este potrivit si incepatorilor, am intrat la mari banuieli ca ceva nu este bine. Am luat segmente in adevarata marime din cele trei vederi si le-am comparat, am dat ceva strigari pe qajaqusa si pe kayakforum si dupa vreo doua saptamani am primit confirmarea faptului ca unghiurile erau prea mari. Acea sectiune cred ca este eronat desenata pt ca latimea corespunde cu cea din celelalte vederi. Cum placajul oricum nu mai venea, am abandonat proiectul, am desfacut jucarelele de pe banc si am decis un lucru tare riscant; F1 este o replica SOF a Mariner coaster. In SeaKayakerMagazine gasisem un plan de forme al Coasterului intr-un format mic. Am scris celor de la Mariner si mi-au raspuns ca nu-mi pot da alte planuri dar sunt de acord sa construiesc o replica dupa planul din SKMag. Mariner Kayaks Sea Kayaking Homepage
La un moment dat cu atatea necunoscute, nu mai stiam ce sa fac asa ca am baut niste beri. Asta cert mi-a dat curaj si din acel plan prea mic pentru un caiac atat de mare , din celelalte informati si ceva poze gasite pe net, am inceput sa dau glas interpretarii mele.
Aveam stripurile taiate brut la o latime de 25-26mm. sa le ingustez la 18-20 mm insemna sa pierd vreo 20% din suprafata asa ca am decis sa le crap in doua. au iesit de 11-12 mm. Ma pot doar felicita pentru ca am lucrat foarte usor cu ele. Nu am folost bead&cove, nici nu le-am super pasuit intre ele. Caiacul urmeaza sa fie vopsit opac, lemnul nu se va vedea. Am montat stripurile cu capse , fara lipici,la capete am folosit ceva cleme si alte ajutoare datorita torsionarilor mari ce apar. Mi-a luat 5 zile sa maresc, redesenez, sa tai formele si sa le pun pe banc aliniate, Am avut nevoie de alta zi pentru shearline, si chila(cateva stripuri) plus ceva probe de sipcuire in zone sensibile, apoi in doua zile am stripuit pe uscat restul sipcilor. Ieri am dat un rand de epoxi cu pensula, am folosit cam 700 grame de epoxi, insistand pe rosturi in scopul de a asigura lipirea sipcilor. Metoda am luat-o de la Bjorn Thomasson. Build hull and deck | Björn Thomasson Design
 

Atașamente

  • DSC07110.jpg
    DSC07110.jpg
    66.6 KB · Vizualizări: 227
  • DSC07109.jpg
    DSC07109.jpg
    80.5 KB · Vizualizări: 256
  • DSC07107.jpg
    DSC07107.jpg
    65 KB · Vizualizări: 233
  • DSC07093.jpg
    DSC07093.jpg
    23.5 KB · Vizualizări: 196
  • DSC07112.jpg
    DSC07112.jpg
    85.5 KB · Vizualizări: 206
  • Cstrdraw.GIF
    Cstrdraw.GIF
    2.2 KB · Vizualizări: 203
  • CSTRVLS.GIF
    CSTRVLS.GIF
    4.4 KB · Vizualizări: 193
Ultima editare:
Stripurile le-am facut de 6mm sa pot slefui linistit :) . folosesc reteta obisnuita pentru caiace solicitate moderat; 160gr twill la interior si exterior, pe chila as pune o banda de 15-20 cm in special pentru protectie la abraziune probabil dupa primul strat de fibra?, epoxi cat sa inchida ochiurile tesaturii si un strat de abraziune care sa protejeze fibra, apoi o vopsea sau gelcoat care sa dea protectie la UV si mecanica. Primesc cu placere sfaturi si opinii, sunt la primul strip si mai ales la stratul de vopsea, habar nu am ce sa folosesc.
 
Problema e ca gelcoatul este esteric si nu prinde pe epoxy. Cel putin asta am intrebat la Polydis. O fi si pentru epoxy, insa doamna mi-a zis ca nu e necesar niciun strat suplimentar peste epoxy, nici macar de protectie la UV. Vopseaua alchidica prinde slab si mai ca se ia la unghie. Poate cea acrilica o fi mai buna, dar trebuie reinnoita anual. Lazura alchidica din nou un mare NU. Sfatul meu: lasa-l doar cu doua straturi de epoxy (maxim trei) la exterior si gata. Despre abraziune fa așa: da-te cu el un an apoi vezi unde sunt semnele de frecare cele mai multe și acolo poti sa-i mai pui un strat suplimentar. Poate chiar de fibra de carbon.
 
Multam pentru sfaturi Vincentiu.
Nu folosesc rasina de la Polydis si nu cred ca este rezistenta la UV, o sa intreb . O sa caut o vopsea, citeam undeva de vopsea auto poliuretanica. Ma gandesc ca o sa vada apa oricum inainte de a vedea vopseaua dupa cum ma stiu :)
 
Problema e ca gelcoatul este esteric si nu prinde pe epoxy. Cel putin asta am intrebat la Polydis....
Am intrebat stiind ca exista si gelcoat epoxi si mi-au raspuns astfel:
Buna ziua,


Peste rasina epoxy merge DOAR un gelcoat epoxy.
Acesta poate fi adus pe baza de comanda ferma, plata in avans.
Daca doriti, sa ne spuneti va rog ce RAL doriti si cerem oferta de la furnizor.
Termenul de livrare este aprox 3-4 saptamani (acuma depinde si de concediile furnizorului).

Cu stima,

Eva NEMETH
Asistenta Comerciala
 
Cum plec in curand la Mare, sa-mi incerc caiacul transparent, am decis sa iau Coasterul de pe statii, lasand cateva prinse de coca pentru pastrarea formei, si sa-i dau o sigilare cu epoxi si pe interior, desi nu este slefuit. S-au mai dus 600 grame de epoxi. Pe langa o reactie redusa la umezeala atmosferica, sper ca l-am rigidizat odata in plus. Dupa 4 ore, epoxi era deja destul de uscat incat sa-l pun la loc pe forme.
Am dat si umplere pe interior in zona de prova si pupa pentru a-mi usura lucrul cu fibra cand vine.
 

Atașamente

  • DSC07114.jpg
    DSC07114.jpg
    68.5 KB · Vizualizări: 197
  • DSC07115.jpg
    DSC07115.jpg
    54.1 KB · Vizualizări: 176
Ultima editare:
Back in business! Am gasit caiacul pe forme , nedeformat desi este doar sprijinit acolo, fara prinderi. Cred ca am facut bine dandu-i sigilarea cu epoxi si pe interior.
Dilema mea; La caiacul anterior, am facut un praf cumplit in prima ora de slefuit si pana la urma am scos scheletul SOF-ului afara, unde l-am slefuit fara dureri de cap. Vreau sa procedez la fel cu strip-ul dar nu pot duce bancul afara fiind prea complicat. am un alt banc de vreo 2 m doar, l-as putea folosi dar imi pare putin sa sprijin caiacul doar pe 2 forme. Orice opinie, este binevenita. as vrea sa iau o decizie desteapta. caiacul are 4.3 m
 
Am luat decizia sa-l scot afara si sa-l prind pe un banc de lucru conform pozei.Aveam peretii hatchurilor prinsi de doua saptamani deja. A cam oscilat cand am smirgheluit cu mana si la incercarile de rindeluire asa ca i-am dat o slefuire interior/ exterior din Flex cu #60 apoi cu #100 pt ca le aveam pe acasa. Am dat din nou un epoxi cat de subtire am putut cu pensula pe interior si racleta pe exterior, total 600 grame.
Am pus doua piese de chila din molid ca baza pentru un laminat din esenta tare .Pana aici, mi-a luat o zi. Urmatorul pas, azi, am taiat niste fasii subtiri2-3 mm de Ipe (nuc brazilian) pentru a face chila. Mi-am bagat degetele in epoxi pana la cot pensuland fiecare fasie si apoi punand pachetele de lamele dintr-o singura prindere, atat fata cat si spate.
 

Atașamente

  • DSC07250.jpg
    DSC07250.jpg
    56.7 KB · Vizualizări: 179
  • DSC07249.jpg
    DSC07249.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 170
  • DSC07248.jpg
    DSC07248.jpg
    105 KB · Vizualizări: 160
  • DSC07246.jpg
    DSC07246.jpg
    103.4 KB · Vizualizări: 170
foarte frumos nene klimm. sincer pt mine este un caiac superb si se vede ca ca ai mana.. faptul ca ai ales o alta culoare pt chila si anume ipe nu v-a face decat sa dea bine la privire..imi place mult. sa-ti traiasca si sa-l termini sanatos.
 
Multam de laude si like-uri .
Ipe a ajuns la mine tocmai pe cand cautam ceva esenta mai tare pentru chila.Am primit un telefon si un bun prieten mi-a spus ca am la el, 1 mc de resturi de Ipe de la o terasa. Era o discutie mai veche despre cum am sa-mi fac un birou strip.
M-am uitat si eu admirativ la poze dupa ce am citit postul lui sspoll si imi ziceam ia uite ce fain e si eu care voiam sa-l vopsesc opac si nu-mi pretuiesc munca, bla bla bla , ce neted l-am slefuit si cum am reusit sa-i ard vreo doua dungi "decorative" cu rindeaua deasupra liniei de plutire, chiar la sfarsit pe cand rotunjeam chila :) . Am revazut si urmele de chituire , mi-am amintit ca nici sipcile nu sunt pasuite, asa ca, Ipe nu o sa se vada, caiacul sfarsind prin a fi vopsit opac.
Apropos Ipe, daca vrea cineva sa lucreze cu el, la epoxi cel putin, lasa culoare si daca vrei un caiac natur, exista riscul de a-ti rata jucaria(la mine in poze se vad ceva irizatii rosii si roz desi la slefuire, faina de lemn era mai degraba mustar). Probabil sipcile ar trebui date intai cu epoxi, lasat sa se matureze, apoi doar, lipite in pozitie.
 
Am pus fibra (160 sau 165 gr de la Polydis) pe exterior. Am avut probleme datorita chilei foarte proeminente la prova si pupa. Faptul ca fibra pierdea mereu contactul cu coca in zona chilei, m-a silit sa rearanjez de vreo trei ori fibra in respectivele zone. Pana la urma, nu am scapat fara niste bule de aer, pe care le-am gaurit dupa polimerizare si le-am umplut cu epoxi cu o seringa. Volumele erau de ordinul unei picaturi. Pe cand dadeam al doilea rand de epoxi, am inceput sa mai descopar astfel de bule dar care desi am lasat caiacul o zi la soare, nu s-au umflat si probabil nu-mi vor da bataie de cap nici in viitor fiind de volum foarte mic.
Am sa urmez sfatul lui Vincentiu si nu am sa aplic al doilea strat de fibra pe chila pana nu vad pe unde si ce uzuri o sa am.
Al treilea strat de umplutura (120g) nu a reusit sa acopere fibra integral, mai ales la chila pupa/ prova si pe partile verticale din zona cockpitului.
 

Atașamente

  • DSC07264.jpg
    DSC07264.jpg
    89.5 KB · Vizualizări: 143
  • DSC07263.jpg
    DSC07263.jpg
    123.4 KB · Vizualizări: 136
  • DSC07268.jpg
    DSC07268.jpg
    50.7 KB · Vizualizări: 142
  • DSC07266.jpg
    DSC07266.jpg
    116.5 KB · Vizualizări: 139
  • DSC07267.jpg
    DSC07267.jpg
    110.6 KB · Vizualizări: 145
Colegi cu caiace din placaj sau strip, gata facute, va intreb; ati armat bulkheadurile cu fibra?
Poate ati observat cateva posturi inainte ca am deja bulkheadurile puse. Sunt din Okoume #4 mm. ce nu-mi place este ca au miezul acela fragil de plop. Bulkheadul frontal este gandit sa fie si reazem pentru picioare si am obiceiul sa imping in reazemele de picioare de aceea, ma intreb daca nu ar fi nevoie de un strat de fibra si pe bulkheaduri, decat sa fiu nevoit sa repar mai tarziu un bulkhead crapat. Evident ca nu ma bucur de cresterea in greutate.
 

Back
Sus