barca temerar calarasi

da-ne mai multe informatii. ce motor ai pus pe ea? cum se comporta? capacitate de incarcare? masa proprie, etc
 
motor evinrude 20 cai, poti sa o vezi cum lucreaza ,am bagat cateva clipuri[ intra pe google si scrie doar atat ; [barca temerar 575] . astept alte intrebari.
 
consum 8-10 ora in functie de incarcatura[la plecare cu 1000kg 10 la ora] 4 persoane , 20 baxuri [ape,vin,bere]bagaje etc, si in canistre 290 litri benzina ,cam multa am venit inapoi la bucuresti cu 40 litri. la plecare din tulcea am echilibrat eu cat am putut incarcatura dar tot statea cu prova bagata in apa cam mult ,avea o pozitie nefireasca. in schimb cand am plecat sa ridicat imediat si a intrat in glisaj in cativa metri . nu ma asteptam cu 20 cai... cred cu aproximatie, mergea cam 20,24 noduri,pana in 40km /ora ,aproximativ iar pe balta 2persoane cu echipamentul de pescuit 50hm/ora ,super bine. am avut in 2010 motorul asta tot in delta pus pe o laguna de 5,35,5,40 parca 3 zile. dupa care am am schimbat barca cu un lotus major mica diferenta in favoarea lotusului , ambele cam instabile in momentul cand mergi cu mot. la" blana". nu mai zic ca pe lacuri daca bate putin vantul si sunt valuri mici te face fleasca ,stropeste ca la balamuc, si daca stai in fata ori in pupa, cel de la motor tot ciuciulete . atunci am vazut prima oara un temerar de 5,50m cu mot. honda 20 cai
 
Ultima editare:
am fost impresionat, diferenta evidenta, in momentul cand plecam impreuna la pescuit eu 2 persoane 20 cai 2timpi [ sant toti 20] el 20 cai 4 timpi. tot 2 persoane cand accelera ma pierdea , viteza aproape dubla. stabila, inalta etc.
 
barca mea temerar 5,75m .1,67 latime, 160 kg . model nou [pana acum au fost fabricate de 5 si 5,50 m] are urmatoarele imbunatatiri.finisaje superioare, mai lunga, banchetele din mijloc mai late cu capacitate mai mare de incarcare [55 cm latime] prova mai lata[generoasa] sa nu te stropeasca, unghiul de atac al chilei modificat.etc.
 
Ultima editare:
super barca, vreau si eu una de unde se pot cumpara, pot plati si in lire, am venit acum din UK si vreau sa cumpar una. Stau numai de sarbatori. Daca imi puteti spune de unde pot sa cumpar un motor si un peridoc. Daca poate cineva sa ma ajute va rog sa-mi spuneti. Multumesc!
 
eu am dat avans 50% si am asteptat 5 luni. a fost model nou [a durat mult pt. ca a facut alta matrita] . acum dureaza 2 luni. doar iarna ai sanse sa-ti poti comanda cel mai tarziu in februarie, in rest lucreaza pt. pescari alte modele cabinate.
 
Ultima editare:
Nu intri dumneata in glisaj cu atita greutate,cu doar 20 de cai!:confused:
consum 8-10 ora in functie de incarcatura[la plecare cu 1000kg 10 la ora] 4 persoane , 20 baxuri [ape,vin,bere]bagaje etc, si in canistre 290 litri benzina ,cam multa am venit inapoi la bucuresti cu 40 litri. la plecare din tulcea am echilibrat eu cat am putut incarcatura dar tot statea cu prova bagata in apa cam mult ,avea o pozitie nefireasca. in schimb cand am plecat sa ridicat imediat si a intrat in glisaj in cativa metri . nu ma asteptam cu 20 cai... cred cu aproximatie, mergea cam 20,24 noduri,pana in 40km /ora ,iar pe balta 2persoane cu echipamentul de pescuit 50hm/ora ,super bine. am avut in 2010 motorul asta tot in delta pus pe o laguna de 5,35,5,40 parca 3 zile. dupa care am am schimbat barca cu un lotus major mica diferenta in favoarea lotusului , ambele cam instabile in momentul cand mergi cu mot. la" blana". nu mai zic ca pe lacuri daca bate putin vantul si sunt valuri mici te face fleasca ,stropeste ca la balamuc, si daca stai in fata ori in pupa, cel de la motor tot ciuciulete . atunci am vazut prima oara un temerar de 5,50m cu mot. honda 20 cai
 
Nu intri dumneata in glisaj cu atita greutate,cu doar 20 de cai!:confused:

Si consumul este intr-o oarecare neregula, eu aveam 10litri la ora de mars cu 40 cai 2t cand mergeam blana. Sincer si mie mi se pare cam mare greutatea si cam mica puterea pentru glisare, si mai mi se pare ca si filmele au fost facute cu o scula noua pe care oreratorul nu o cunostea bine. Faceti si voi filme cu capul in sus nu culcat, daca se poate. Multumim. Cat despre barca, sa o stapanesti sanatos, este foarte buna daca te duce unde vrei cand vrei.
 
Nu intri dumneata in glisaj cu atita greutate,cu doar 20 de cai!:confused:
Merg si eu la filmul asta !!! :noroc:
In filmulet are cam 30 km/h ...35 maxim...doua persoane...Deci 160 kg barca, 160 kg oamenii , 50 motorul, 25 benzina, +5 kg vaslele...adunate ar fi 400kg/20 decai ...OK .
La 20 kg/cal gliseaza ....650/20kg/cal ar fi un 32.5 km /ora. :titanic:
Dupa consum e un 25 de cai , poate fi chiar 35 ...dar cu 1000 de kg in glisaj ...pe mine m-a dat pe spate...
Pai domnule draga...1000/20=50 kg pe cal ...E barja deja!!!! :iupi: Cam asa vine socoteala...

600/50=12 km/ora....:mad:
Conditia de glisare reala la 5.75 m lungime e ca viteza sa fie mai mare decat 11 radical din 5.75...adica gliseaza pe la 26 km/h....si asta daca ai maxim 25 kg/cal...adica Minim 40 de cai frumosi ...
 
Perfect acest calcul! La fel m-am gindit si eu,dupa ce la ultima iesire efectuata in noiembrie 2012,cu o greutate de 700 kg(am cintarit tot) de la murighiol pina la km 45 aproape de intrare pe canalul Dranov,deci 20 km,cu barca pateras+bagaj+2 persoane+motor mariner 25 hp 2timpi am facut la dus 37 min,iar la intoarcere 103 min,contra curentului si vint din fata,plus ca din greutate mai scad cel putin 100 kg!,nu am mers la blana cu motorul,70-75% din capacitate!Va multumesc pentru sprijin!

Merg si eu la filmul asta !!! :noroc:
In filmulet are cam 30 km/h ...35 maxim...doua persoane...Deci 160 kg barca, 160 kg oamenii , 50 motorul, 25 benzina, +5 kg vaslele...adunate ar fi 400kg/20 decai ...OK .
La 20 kg/cal gliseaza ....650/20kg/cal ar fi un 32.5 km /ora. :titanic:
Dupa consum e un 25 de cai , poate fi chiar 35 ...dar cu 1000 de kg in glisaj ...pe mine m-a dat pe spate...
Pai domnule draga...1000/20=50 kg pe cal ...E barja deja!!!! :iupi: Cam asa vine socoteala...

600/50=12 km/ora....:mad:
Conditia de glisare reala la 5.75 m lungime e ca viteza sa fie mai mare decat 11 radical din 5.75...adica gliseaza pe la 26 km/h....si asta daca ai maxim 25 kg/cal...adica Minim 40 de cai frumosi ...
 

Merg si eu la filmul asta !!! :noroc:
In filmulet are cam 30 km/h ...35 maxim...doua persoane...Deci 160 kg barca, 160 kg oamenii , 50 motorul, 25 benzina, +5 kg vaslele...adunate ar fi 400kg/20 decai ...OK .
La 20 kg/cal gliseaza ....650/20kg/cal ar fi un 32.5 km /ora. :titanic:
Dupa consum e un 25 de cai , poate fi chiar 35 ...dar cu 1000 de kg in glisaj ...pe mine m-a dat pe spate...
Pai domnule draga...1000/20=50 kg pe cal ...E barja deja!!!! :iupi: Cam asa vine socoteala...

600/50=12 km/ora....:mad:
Conditia de glisare reala la 5.75 m lungime e ca viteza sa fie mai mare decat 11 radical din 5.75...adica gliseaza pe la 26 km/h....si asta daca ai maxim 25 kg/cal...adica Minim 40 de cai frumosi ...

Perfect acest calcul! La fel m-am gindit si eu,dupa ce la ultima iesire efectuata in noiembrie 2012,cu o greutate de 700 kg(am cintarit tot) de la murighiol pina la km 45 aproape de intrare pe canalul Dranov,deci 20 km,cu barca pateras+bagaj+2 persoane+motor mariner 25 hp 2timpi am facut la dus 37 min,iar la intoarcere 103 min,contra curentului si vint din fata,plus ca din greutate mai scad cel putin 100 kg!,nu am mers la blana cu motorul,70-75% din capacitate!Va multumesc pentru sprijin!

Si mie mi-a placut calculul, dar n-am prea inteles, asta pentru ca nu stiu destula teorie... :confused::confused::confused: Nu vreti voi sa postati putina teorie ??? :):):) Mie macar mi-ar folosi, nu stiu altora... Sau, daca nu vreti sau nu aveti timp sa munciti :):):), sa postati macar un link "targhetat" catre o astfel de teorie ???

Multumiri anticipate !!!
 

Back
Sus