Micuta mea barca BIC 245 - tare mandru sunt de ea! :)

Buna ziua, am achizitionat de curand un BIC 245 si mai jos primele impresii:
am folosit barca pe doua baraje situate pe raul Olt. Barca este mai mult decat OK pentru spinning insa pentru doua persoane cu tot echipamentul necesar, nu pentru trei. Am folosit un motor termic de 4 cai si “ansamblul” s-a comportat excelent. Este foarte manevrabila, face valuri foarte mici iar punctul forte este greutatea ei. Doua persoane se “joaca” cu ea. O singura persoana insa nu se descurca prea bine cu “sus barca pe masina, “jos barca de pe masina”.
De asemenea este foarte stabila. Se poate pescui in picioara din barca daca nu sunt curenti puternici care sa zgaltie barca si sa te dezechilibreze. Singurul punct minus este inaltimea barcii datorita careia chiar valurile mici (generate de un vant de aprox 15-20 Km / ora) reusesc sa te stropesca bine, cantitatea de apa care iti intra in barca fiind destul de suparatoare (te uda destul de bine - pe vant nu este deloc placut sa stai ud). Din acest motiv din punctul meu de vedere nu o recomand pe rauri cu circulatie intensa si nici pe vant moderat / tare.

Pe scurt avem:
+ greutae
+ manevrabilitate
+ stabilitate
+ pretul
- inaltimea barcii

Toate cele bune!
 
Buna ziua, am achizitionat de curand un BIC 245 si mai jos primele impresii:
am folosit barca pe doua baraje situate pe raul Olt. Barca este mai mult decat OK pentru spinning insa pentru doua persoane cu tot echipamentul necesar, nu pentru trei. Am folosit un motor termic de 4 cai si “ansamblul” s-a comportat excelent. Este foarte manevrabila, face valuri foarte mici iar punctul forte este greutatea ei. Doua persoane se “joaca” cu ea. O singura persoana insa nu se descurca prea bine cu “sus barca pe masina, “jos barca de pe masina”.
De asemenea este foarte stabila. Se poate pescui in picioara din barca daca nu sunt curenti puternici care sa zgaltie barca si sa te dezechilibreze. Singurul punct minus este inaltimea barcii datorita careia chiar valurile mici (generate de un vant de aprox 15-20 Km / ora) reusesc sa te stropesca bine, cantitatea de apa care iti intra in barca fiind destul de suparatoare (te uda destul de bine - pe vant nu este deloc placut sa stai ud). Din acest motiv din punctul meu de vedere nu o recomand pe rauri cu circulatie intensa si nici pe vant moderat / tare.

Pe scurt avem:
+ greutae
+ manevrabilitate
+ stabilitate
+ pretul
- inaltimea barcii

Toate cele bune!

Salut
Am deja de 2 ani barcuta Bic. Are multiple iesiri la apa si tin sa-ti spun ca toate iesirile sunt la Dunare. Sigur ca intr-o zona mai linistita si fara curenti mari. Totusi cu putina strangere in partea dorsala, am traversat Dunarea de cateva ori. In general si eu sunt multumit de barca (sigur pentru marimea ei). E foarte comoda pentru cei care prefera iesiri scurte si dese pe apa. Insa trebuie sa mai adaug niste minusuri in completare la lista ta:
- se zgarie foarte usor pe cele doua "talpi" chiar si prin simpla asezare pe mal pietros
- in soare puternic, cu motorul de 2.5cp in sarcina medie, oglinda cedeaza (se indoaie putin) si schimba pozitia trimului
- lipsa oricarui accesoriu (ex. suport lanseta)
- bancuta este extrem de incomoda (eu i-am pus un spatar)
Am adaptat si sonar in spatele barcii, acum lucrez la suport pt. umbrela si suporti lansete. Inca nu am luat apa in barca, cum spui tu ca ai patit, si stau in curent legat de butuci sau la ancora. Pana azi eu nu am gasit o barca echivalenta ei. Cei de la Decathlon au un model asemanator care promite.
multa bafta cu bic-ul pe apa
 
Sa o stapanesti sanatos Adler ! Spunea cineva pe aici ca barca pe care o ai, e cea mai buna barca. [ restu" sant ganduri si nu plutesc - completez eu]
 

Back
Sus