circuit lacuri jud. CJ

Salut,

intentionez sa plec saptamana viitoare cu caiacul in concediu, avand in vizor urmatoarele lacuri:
1. Tarnita
2. Fantanele
3. Draganu
4. Lesu

in principiu mi-am facut un plan de bataie in care am incercat sa tin cont de cat mai multe (conditii meteo, traseu auto, unitati cazare, etc.) DAR ma intereseaza aspecte care nu se pot afla pe net, gen:
- loc de dat la apa (mai putin tarnita, unde cunosc personal)
- starea actuala a lacurilor (am observat ca draganu si lesu au tendinta sa sece in coada)
- permisivitatea autoritatilor, toate cele 4 lacuri fiind de acumulare...

orice parere avizata este binevenita, la fel si oricine doreste sa se alature (eu o sa ma dau marti-vineri).

Toate cele bune,
Paul
 
Lesu e mic fiindca are probleme barajul si nu-l mai umplu de cativa ani. Draganul era tot mic anul trecut fiindca intra in revizie si se zvonea ca va ramane asa si in 2012. La Dragan locul de pus pe apa e dincolo de baraj, la circa 500 de m, pe langa cascada tunelului de aductiune - e acolo o poteca care coboara la apa, dar daca nivelul apei e scazut, poteca devine prea abrupta si nu te mai ajuta. Alta posibilitate de dat la apa este la coada lacului, ramura din dreapta privind din aval catre amonte. Cel maifain ar fi pe la rampa din dreapta barajului insa acolo e curtea Hidroelectrica si in ultimul timp e bariera pusa si chiar cand nu e pusa, nu vor sa auda de straini. Merita totusi intrebat, poate in Saptamana Mare e mai altfel. Suma sumarum, cu Lesu si cu Draganul nu cred ca o sa ai mari satisfactii.
 
multumesc de sfaturi si propuneri. cincis e in vizor, dar nu acum, iar ungaria e mult prea departe...
in cazul acesta, cred ca o sa trec in revista in aceeasi zi lesu si dragan macar pt poze si atunci o sa am 2 zile pt fantanele, ca s-asa e destul de mare.

am uitat sa mentionez, pt sambata m-am inscris la mures marathon, se mai baga careva de pe aici?
 
Am reusit sa vorbesc cu cineva de la Hidroelectrica: Draganul e la jumatate, deci prea mic ca sa fie interesant pentru caiac (peisaj dezolant, maluri abrupte ce nu te lasa sa dai caiacul la apa). mai ai timp sa te gandesti la Tisa-to, abia maine dimineata plecam ;)
 

Back
Sus